Kaneel kui maitseainete kuninganna ja Hiina ravimtaim

05.04.2021 15:00
Vivika Vool
Kommentaarid
0
Foto:

Neidan nõelravi arst Erki Ennok, kes on Hiina meditsiini asjatundja ja nõelravi spetsialist soovitab kaneeli, mis on üks vanemaid vürtse ja on tuntud iidsetest aegadest. Seda mainitakse Vana-Hiinas juba umbes 2800 eKr keiser Shennongi vürtside raamatus.

Vana-Egiptuses kasutati kaneeli lõhnaainena, samuti peeti teda sobivaks kingituseks valitsejatele. Kaneeli on mainitud isegi Piiblis, kus Moosese 2 raamatus käsib Issand altaririistade võidmise õli valmistada muuhulgas kaneelist ja kassiast. Kaneeli mainivad ka mitmed antiikkirjanikud ning 16-18 sajandi Euroopas oli kaneel üks eriti kallihinnalistest vürtsidest. 18 sajandi lõpus hakati tseiloni kaneeli esimest korda kultuurtaimena kasvatama ning sellest ajast peale kui Indoneesiasse hakati kaneeliistandusi rajama, ekspordib ta umbes 8000 tonni kaneeli aastas.
Kaneel (ladina keeles cinnamonum) on droog ja maitseaine, mida saadakse teatud kaneelipuu liikide kuivatatud sisekoorest ehk aluskoorest. Vürtsina kasutatakse peamiselet nelja kaneelipuu liigi koort;
-Hiina kaneelipuu (Cinnamomum cassia) – sellest saadud kaneeli nimetatakse hiina kaneeliks ehk kassiaks;
- Cinnamomum culitiarvan – sellest saadud kaneeli nimetatakse vürtskaneeliks ehk kinnamoniks;
- Tseiloni kaneelipuu (Cinnamomum zeylanicum) – sellest saadud kaneeli nimetatakse tseiloni kaneeliks;
- Cinnamomum tamala – sellest saadud kaneeli nimetatakse Malabari kaneeliks ehkpruuniks kaneeliks.
Kaneel, mida tarvitame vürtsina ja mis on tuntud oma raviomaduste poolest, on tseiloni kaneel, mis on kahvatupruuni värvi ja maheda maitsega. Kassia, mida müüakse paljudes riikides lihtsalt kaneelina, on aga tumepruun ning mõrkjama lõhna ja maitsega.
Suurimad kaneeli tootjad on Indoneesia ja Hiina, kuid samuti Sri Lanka ja Vietnam.
Parim kaneel tuleb Sri Lankalt, kuid tseiloni kaneelipuud kasvatatakse näiteks ka Indias, Brasiilias ja Egiptuses.
Kaneel on arommatne, magusa kuid samal ajal ka mõrkja maitsega. Parima kvaliteediga on rullikeeratud paberit meenutavad heledad kangid. Mida õhem on koor, seda peenem on kaneeli maitse. Kõrge kvalieediga Sri Lanka kaneelil on väga õhuke sile koor, mis on helekollakaspruuni värvi ning maitseb väga magusalt ja aromaatselt. Maitse annab kaneelile kaneeliõli (üks eeterlikke õlisid), mida ta sisaldab 0,5-1 %.
Kaneel on palju väärtuslikum kui kassia, kuid sageli võiadkse kaneeli kassiaga asendada, või segatakse neid, nii et kaneeli ennast on seal vähe. Seega tasub kaneeli ostes alati tähelepanelik olla.
Kaneeli kasutusvaldkond on väga lai – ta omab väärtust nii toiduvalmistamisel kui ka oma raviomaduste poolest. Kaneeliga maitsestatakse magustoite, šokolaaditooteid, hõõgveini, teed ja mett, ning kasutatakse ka erinevate küpsetite juures, eriti just õunaroogade maitsestajana, aga ka piparkookide koostises. Idamaises köögis lisatakse kaneeli ka liha- ja kalaroogadele ning kaneelikoort võib leida marinaadides, samuti kuulub ta paljude aasia maitsesegude, näiteks garam masala, koostisse.
Ammustel aegadel leidis kaneel kasutamist armujookides ja parfüümina.
Kaneeli raviomadusi kiitis juba Hippokrates 2500 aastat tagasi. On leitud, et pool teelusikatäit kaneeli päevas vähendab diabeetikutel tunduvalt vere glükoosisisaldust, sest kaneeli koostises on aine, mis toimib insuliinitaoliselt, soodustades suhkru omastamist rakkude poolt. 2 tüüpi diabeedi põdejatega on tehtud katseid, kus ilmnes, et neil, kes võtsid päevas sisse mõne grammi kaneeli, oli vere glükoosisisaldus 20% väiksem kui kontrollrühmal ning esines ka sümptomite täielikku kadumist. Kaneeliravi lõpetamisel tulid kaebused kohe tagasi. Kaneeli tarvitamine aitab alandada liigset kehakaalu, kuna vähendab rasva- ja kolesteroolisisaldust veres, koos vedelikuga tarvitamisel soovitatakse kaneeli skorbuudivastase vahendina. Meesegu kaneeliga aitab puhastada seedetrakti ja vabaneda kahjulikest bakteritest ja parasiitidest. Kaneel suurendab söögiigu ning soodustab seedimist, teda kasutatakse ka iivelduse, oksendamise, kõhulahtisuse puhul ning gripitaoliste sümptomite leevendamiseks. Kuna kaneel on soojendava toimega ja kutsub esile higistamist, võib seda kasutada ka palavikualandajana. Kaneeliga segatud mett kasutatakse kurguvalu ja infektsioonide raviks ning kuna tal on põletikuvastane toime, sobib ta ka bakterite, viiruste ja seente vastu võitlemisel (näiteks pärmseen ehk candida)..
Niisiis tasub praegusel pimedal ja viirusterohkel ajal võtta kaneel kindlasti oma menüüsse, et tõsta tuju ning tugevdada tervist, sest kaneelist saadud sisemine soojus ja rõõmus meel aitab meil kindalsti vastu panna ka välisele külmale ja hoida pahalased endast eemal.

Vaadatud 1077 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi