Kanep – halb või hea?

11.10.2017 21:00
Manfred Muuga
Kommentaarid
0
Foto:

Täna me uurime natuke ajalugu ning vaatame üle kõige populaarsemad ajaveetmise meetodid aastal 2017. Kõik teavad, et liiga palju head võib olla halb.

Valitsus on teinud kanepist esimese klassi narkootikumi ning hoiatanud rahvast sellega, et kuigi see ei ole liigselt ohtlik sinule ega sind ümbritsevale seltskonnale võib see viia teiste levinud narkootikumide kasutamiseni ja tugeva vaimse sõltuvuseni. Pikaajaline kanepi tarvitamine kas suitsetamise või söömise teel tõstab söögiisu ning see omakorda ülekaalulisust. Paljud algajad tarvitajad kogevad paanikahoogusid, ülemõtlemist, laiskust ja isegi depressiooni. Tõsi, et iga nõrgema mõtlemisvõimega inimene hakkab kanepit kuritarvitama, sest nii lihtne on ju “Mary Jane'i” ära armuda. Küll aga peab silmas pidama, et kanep pole kunagi kedagi tapnud.
Alkohol seevastu, mis on legaalne uimasti ja tujutõstja, tapab aastaringselt ülemaailma umbes täpselt 88 000 inimest, sealhulgas 26 000 naisterahvast ja 62 000 meest. Need numbrid hirmutavad? USA's toimub iga aasta kuni 10 000 liiklusõnnetust ainuüksi alkoholist.

Valuvaigisti või kanep
Tubakas, maailma enim kättesaadav ,,rahusti '' ning ajapeletaja on number üks surma põhjustaja maailmas. Need numbrid on ulmelised ning usun, et paljud lugejad hakkavad peale neid väiteid mõtlema sügavamalt enda eluteele. Ülemaailmselt põhjustab tubakas 6 miljonit surma aastas ning kui selle populaarsus tõuseb ning peale hindade tõstmise midagi ette ei võeta, on inimkonna saatus täbaras seisus, kuna aastaks 2030 eeldatakse 8 miljonit surma aastas.
Tubakatööstus maksab iga tund ligikaudu 1 miljon dollarit, et oma tooteid reklaamida ning on nõus maksma oluliselt rohkem, et takistada kanepitaime levimist avalikele turgudele.
See tähendaks tubaka ja alkoholifirmade väljasuremist ning võime eeldada, et seda ei juhtu niipea, sest riigile tähendab see paljude seaduste muutmist ning tohutut kaotust rahavoos tubaka- ja alkoholitööstuses ning meditsiinis. Need arvud on liiga ulmelised, et neid siia üles kirjutada.
Tänu jaburatele seadustele on kanepipõhilised uurimistööd seoses meditsiini ja teiste eluvaldkondadega raskendatud või kohati võimatud. Kanep on tuntud kui vähiravim ning vähk tuntud kui üks enam surma­põhjustavamaid haigusi maailmas millele puudub täielik ravi. Kas teile ikka tundub, et valitsus ja seadused teenivad teid kui lihtrahvast, mitte makse?
Nimelt ühes Kanada uurimistöös selgus, et 271 Kanada meditsiinilise patsiendist 60% eelistasid pigem, et kanep leevendaks nende sümptomeid, mitte ükski teine ravim. Sellest 60%'st 30% eelistasid kanepit tänapäevastele valuvaigistitele. Valuvaigistid kirjutatakse tihtipeale välja vähipatsientidele, samas kui kanep on vähem sõltuvust tekitavam ja vähem mürgisem alternatiiv. Kahjuks pole kanep saadaval enamustes riikides.

Päästis pisitütre
Ühe vähihaige väikse tüdruku isa kirjeldab, kuidas tema tütre elu päästis üks kanepimeelne vähiravi asutus. Selle asutuse omanik oli väga rikas ja õilis kodanik. Nimelt tema tütrel avastati agressiivne vähktõve tüvi ning neil oli kavas lend Philadelphiast vähiinstituuti esialgse hinnangu ja ravi saamiseks. Kui nad lennujaama jõudsid, selgus, et nende lend Salt Lake City'sse on tugeva lumetormi tõttu tühistatud. Kui poisi isa seda lugu jutustas, läksid tal silmad märjaks. Ta rääkis, et iga väiksemgi viivitus oleks kiirendanud vähi levikut tema tütre kehas. Ta helistas vähiinstituuti, et teavitada meeskonda lennu hilinemisest ja oma püüdlusest uue sobiva lennu leidmisel. Isale öeldi telefoni teel, et ta edasi üritaks ja et temaga võetakse varsti ühendust. Paari hetke pärast helistati murest murtud isale ning öeldi, et Härra X, vähinstituudi omanik, saadab oma eralennuki Philadelphiasse, et nii teda kui ka tema tütart peale võtta ja nad otse Salt Lake Citysse toimetada. Oleme õnnelikud, et maailmas on veel nii lahkeid inimesi nagu Härra X.
Kuid miks siis ei ole see vähiravim igal pool saadaval ning mõnedes kohtades on see isegi klassifitseeritud kui esimese klassi narkootikum?
Põhjus koondub ühte sõnasse: rassism. 1930 aastatel USA föderaalsel narkootikumide bürool oli vaja põhjust, miks illegaliseerida kanep, niisis nad süüdistasid kõiges naabreid Mehhikost, kus kanepitaime kasvatati ja suitsetati vabalt. 40 aastat hiljem oli taim ikka veel keelustatud, kuigi valitsus teadis, et see pole niivõrd ohtlik, aga tubakas ja alkoholitööstus olid selleks ajaks juba täies hoos. Valitsusele soovitati kanep maksustada ja mustalt turult maha võtta, millegipärast keelduti vaatamata selle positiivsetele kasuomadustele ja selle kriminaliseerimise ajuvabale põhjusele.

2500 aastat vana ravim
Arheloogilised asitõendid viitavad sellele, et taime kasutati vähi ja muude haiguste raviks juba rohkem kui 2500 aastat tagasi. Viimasel ajal on kanepi populaarsus rahva seas tõusnud ning isegi valitsus on hakanud ärkama ning meil on lootust näha tulevastes põlvedes paranenud seisu.
Esimeses pooles aastast 2017 on Colorado maksustatud kanepi eest teeninud ligi 750 miljonit dollarit ning ravikindlustuste kulud on langenud draamatiliselt. Kas ei oleks teistel riikidel mõistlik õppust võtta?
Kindlasti oskab iga lugeja mõelda kavalaid nippe, kuidas seda raha ära kasutada, et muuta maailma paremaks paigaks.
Tubaka suitsetamist liigitatakse tohutult riskantseks tegevuseks, samal ajal kui kanepi suitsetamine on näidanud üles märkimisväärset langust infarktide statistikas

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 1942 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi