Kodune aroomiteraapia parandab meeleolu

04.02.2022 14:05
ML
Kommentaarid
0
Foto:

Talveaeg mõjutab väga paljude inimeste igapäevast meeleolu. Päikest on vähe, ilm on rõske või lõikavalt pakaseline, lisaks igapäevased olmemured. Pingete leevendamiseks ja väsimuse peletamiseks tasuks proovida kodust aroomteraapiat ehk iidset ravikunsti, mida on praktiseeritud juba aastatuhandeid. Aroomiteraapia on looduslik ravimeetod, kus kasutatakse eeterlikes õlides olevaid kontsentreeritud taimeenergiaid.

Nahale kantakse ainult lahjendatud õlisid ja soovitav on kasutada bioloogiliselt või metsikult kasvatatud taimedest saadud tooteid (pakendil märge Bio). Kõiki teisi õlisid võib kasutada lõhnalampides, samuti lisada neid vanniveele või vedelale seebile.

Kodune kasutus
Iseseisvat tutvumist aroomteraapiaga sobib alustada lõhnalambist, kuhu võiks tilgutada mõne tsitrusvilja õli: suure lambi ja toa puhul 8 tilka, väiksema lambi ja toa puhul 5 tilka. Tsitruselised on lõõgastavad ja tõstavad meeleolu, kuid neil on mitmeid teisigi omadusi. Talvisel ajal sobivad lõhnalampi antiseptilisemad õlid.
Ka vanni võib proovida. Kuum vann (37-42 kraadi) on hea lihasevalude puhul, vereringe ja ainevahetuse parandamiseks, leigel vannil (33-36 kraadi) on rahustav toime. Kindla häda leevendamiseks peab siiski täpselt teadma, mida ja kuidas kasutada. Kui aroomi­massaaž on väga tõhus stressi ja lihaspingete leevendaja, siis aroomiõlidega vannil on eelkõige lõdvestav ja rahustav toime. Eeterlikud õlid tuleb enne vanniveele lisamist emulgeerida, tilgutades neid näiteks vedela dušigeeli või seebi hulka. Kes soovib ainult kuumas lõhnavas vannivees lõdvestuda, võib vanniveele lisada õli ja rõõsa koore või õli ja mee segu (8 tilka naturaalset aroomiõli segada 10ml koore või meega).
Aroomiõli võib kasutada ka käe- või jalavannide, samuti kuumade mähiste tegemiseks. Mähiste tegemiseks lahustatakse õli samuti nagu vanniveele lisamiseks, vaid kogus on väiksem. Külmetus­haiguste vastu aitab väga hästi õliauru sissehingamine, 1 tilk emulgeeritud õli klaasitäie vee kohta. Auruvanni võib teha männi-, seedri-, eukalüpti- või sidruniõlist.
Niisamuti võib tilga õli lisada näiteks õhuniisutisse või saunas kerisele visatavasse leilivette. Aroomiõli sobib ka kosmeetikumidesse - juukseid tugevdab paari tilga rosmariini- või lavendliõli lisamine naturaalsele šampoonile, naha trimmimiseks võib 2-3 tilka sidruni- või sandlipuu õli lisada kehakreemile.

Ettevaatust annustega
Eeterlikke õlisid on kerge üle annustada, sest nina harjub lõhnaga ruttu ja tekib tunne, et õli sai vähe. Tegelikult peabki jääma tunne, et sai natuke vähe. Eeterlikud õlid on 50-100 korda mõjusamad kui taim ise ning võivad valesti kasutades tuua kasu asemel hoopis kahju. Eriti ettevaatlik peaks olema õlidega, mis on maitseained, nagu kaneel või rosmariin. Neid ei tohi kasutada koos mõne teise tugevalt ergutava õliga, eriti kõrge vererõhu puhul. Tavapärasest ettevaatlikumad peaksid olema ka rasedad. Aroomimassaaži seansil tuleks kindlasti oma rasedust mainida, sest siis ei tohi kasutada tugevaid õlisid. Apelsin, mandariin ja lavendel peaksid aga sobima kõigile.

Stressi leevendavad õlid
Aroomiteraapias tuntakse umbes 150 taimedest, lilledest, puudest, puukoorest, rohtudest ja seemnetest destilleeritud eeterlikku õli, millest igaühel on kindel psühholoogiline või füsioloogiline ravitoime. Õlid mõjuvad kahel viisil: sisse hingates ja naha kaudu imendudes. Kõige populaarsemad pingeid maandavad õlid on:
- Küpress
- Pelargoon
- Sandlipuu
- Ylang-Ylang
- Apelsin
- Bergamot
- Greip
- Jasmiin

Kuidas aroomiõlisid doseerida
- Aroomilambis (keskmiselt 3-8 tilka)
- Lisada vanniveele (keskmiselt 4-6 tilka), jalavannides (keskmiselt  3-5 tilka)
- Saunas leiliveele (keskmiselt 2 tilka 600ml vee kohta)

Siin on viis populaarseimat aroomiõli, mis peaksid sinu kapis kindlasti leiduma:

Lavendliõli. Lavendli magusalt ergutava lõhna abil saad jagu stressist ja närvipingest. Lisaks sellele tugevdab lavendliaroom südametegevust ja aitab kõrgvererõhu korral. Kui vaevled unetuse käes, siis piserda tilgake õli padjale, peavalude korral piisab ühest tilgast kuklapiirkonna masseerimiseks. Naised võiksid lavendlist abi otsida menstruatsioonieelsete vaevuste korral. Ka erinevaid põletusi saab lavendliõliga leevendada.

Piparmündiõli.  Piparmünt on väga värskendav, kuid samas äärmiselt rahustav aroom. Enne kui haarata valuvaigistite järele, tasuks proovida piparmündiõli. Määri paar tilka randmele ja hinga aroomi sisse,  see aitab vähendada valust tulenevaid sümptomeid pingepeavalu korral. Piparmündist võib abi leida ka seedehäirete ja iivelduse puhul.

Eukalüptiõli. Eukalüptiõli on suurepärane külmetushaiguste, lihase- ja liigesevalude peletaja. Tänu tugevatele antiseptilistele omadustele on temast abi ka hingamisteede haiguste nagu kõha, nohu ja astma korral. Hingamise kergendamiseks võib tilgutada mõned tilgad taskurätikusse või padjapüürile. Suurepärane virgutaja ja lõõgastaja on eukalüptiõliga jalavann.  Lisa teelusikatäis eukalüptiõli vanniveele ja tunned, kuidas väsinud jalad kergemaks muutuvad.

Sidruniõli.  See ergas ja värske lõhn sobib suurepäraselt stressi leevendamiseks pimedal talveajal. Lisaks sellele aitab sidruniaroom parandada keskendumisvõimet ning ergutada meelt ja peletada väsimust. Sidruniõlile on omistatud ka antiseptilised omadused, mistõttu võib teda kasutada seenhaiguste, kriimustuste ja haavade raviks.

Teepuuõli. Juba tilgakeses teepuuõlis on imevägi. Teepuuõlil on antiseptilised ja valuvaigistavad omadused. Leevendab hamba­valu, vähendab vistrikke. Aitab ka viiruste vastu. Kui hakkad nohuseks jääma, piserda taskurätile 3–5 tilka teepuuõli ja hinga aroomi sisse. Määri õli ka ninna või laubale.  Ka peanaha sügeluse, punetuse ja kõõma korral on teepuu hinnatud ravivahend. Lisa mõned tilgad teepuuõli tavašampooni hulka ja hoia šampooni mõni minut peas.

Vaadatud 811 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi