Kõige kuulsamad nõiad läbi ajaloo

19.03.2020 11:25
Gerli Tiitus
Kommentaarid
0
Foto:

Musta maagia, nõiakunsti ja võlumise maailm on alati tundunud inimestele ühtlasi hirmutav ja ahvatlev. Nimetus “nõid” tekitab kujutluse kurjast naisest mustas, kuid reaalsus on läbi ajaloo olnud teistsugune.

Enamik naisi järgnevas nimekirjas on tembeldatud nõidadeks, kuid nende lood ja tegemised mõjutavad paljuski seda, millisena me näeme tänapäeva paganlust. Paljud neist lõpetasid oma elu tuleriidal, kuid mõned neist on tänapäevani elus ning nende käest on võimalik nõu ja abi küsida.

Morgan Le Fay
Briti legendides käib Kuningas Arturi kõrval läbi ka Morgan Le Fay, pahatahtlik ja kurikaval nõid, kes soovib kuningat hävitada ja nii võimule pääseda. Kuulsa võluri Merlini käe all õppinud nõid satub enamik lugudes kurjade poolele võideldes Cameloti kuningriigi vastu. Samas on ka neid lugusid, kus nad Kuningas Arturiga lepivad ja Morgan La Fey juhatab kuninga taevasesse Avaloni maailma.

Anne Boleyn
Vaieldamatult kõige mõjukam kuninganna läbi ajaloo. Tema seletamatu võim ja kontroll Kuningas Henry VIII üle oli see, mis viis sotsiaalse ja usulise kriisini terves riigis. Sellisel mõjuvõimsal naisel tekib kahtlemata palju vaenlasi ja lõpuks sai ta süüdistuse nõiaks olemises. Räägiti, et tal oli vasakul käel kuus sõrme ja et ta pomises loitsusid, mis tõid riigile hukatuse. Ei ole teada, kas neil süüdistusel oli mingi alus või mitte, kuid kahtlemata on see jätnud jälje Briti ajalukku.Aradia
Itaalia jumalanna või nõid, selle üle vaieldakse siiani. Väidetavalt elas see naine 14. sajandil ja arutlused tema elu ja tegude üle kestavad siiani. Kindlasti oli tegemist mõjuvõimsa naisega, sest tema elu on suuresti kujundanud Itaalia kultuuri ja folkloori ning on lisaks andnud hulga ilukirjanduslikku inspiratsiooni.

Marie Laveau
Sukeldudes voodoo maailma ei kerki keegi nii palju esile kui tema. Marie elas 18. sajandil New Orleansis ja tema juurde tulid inimesed nii lähedalt kui kaugelt lootes temalt ravi ja abi saada. Temast räägiti palju nii enne kui pärast tema surma, ja tema hauaplats on siiani selle kandi populaarseim Halloweeni ajal.

Sybil Leek
See nimi on nõiakunsti maailmas üks tuntumaid. Tegemist oli väga andeka nõia ja selgeltnägijaga. Oma hiilgeajal öeldi, et ta on Briti kõige kuulsam nõid. Tema suguvõsa oli tihedalt seotud 1500-1700 aastate nõiajahtidega ning selle pärast peeti teda ka tõeliseks nõiaks. Tema kuulsus levis ka Ameerika Ühendriikidesse, kus ta andis lugematul hulgal intervjuusid ja rääkis nõiakunstist, ettenägemisvõimest ja astroloogiast.

Laurie Cabot
Teda on nimetatud tõeliseks Salemi nõiaks ja tema on üks põhjustest, miks tänapäeval nõiakunstist nii palju teatakse. Tegemist on kindlasti ühe tuntuma, elus oleva nõiaga maailmas. Tema karjäär on olnud pikk ja muljetavaldav, eriti võttes arvesse kõiki tema elu raskusi. Ta oli esimene, kes asutas nõiakunstile pühendatud kaupluse ja tema suhtlused meediaga andsid kindlasti hoogu paganluse vastu huvi kasvamisele.

Silver Ravenwolf
See naine on kirjutanud mitukümmend raamatut, mis kirjeldavad paganlust ja peamiselt Wicca usku. Kahtlemata on just tema toonud väga palju selgust nõiakunsti ja paganluse teemadesse. Tema soov on näidata Wicca rituaale heas valguses ja pole imestada, et tema õpetusi praktiseeritakse ka tänapäeva äripsühholoogias.

Agnes Sampson
Paranoia paganluse suhtes jõudis oma haripunkti 1600. aastatel. Kõik algas sellest kui Kuningas James I laev teel tagasi Šotimaale tormi kätte jäi. North Berwick nimelises nimelises rannaäärses linnas hakati uurima neid, keda süüdistati nõiakunstis. Agnes Sampson oli üle maakonna tuntud ravitseja, keda peeti 70 kahtlustatava hulgas kõige tõenäolisemaks süüdlaseks. Hoolimata oma süütusest, piinati ta seni kui ta tunnistas end nõiaks ja põletati tuleriidal.

Catherine Monvoisin
Prantsuse juveliiri naine sai kuulsaks oma nägemustega, mida ta koges juba lapsest saati. Pärast abikaasa äri pankrotistumist pühendas ta oma elu käejoonte lugemisele ja müüd armujooke, mürke ja abordi rohtusid. Tema klientide hulgas olid paljud aadlikud, krahvinnad ja printsessid. Ta sai nõiakunsti süüdistuse ja põletati tuleriidal 1680. aastal Pariisi lähedal. Pärast tema surma tuli ta tütre ütlustest välja palju kõrgklassi saladusi, mille hulgast ei puudunud ka plaan kuningat mürgitada.

Alice Kyteler
Rikas Iiri laenuandja oli kurikuulus, sest kõik tema abikaasad kippusid enneaegselt surema, jättes talle päranduseks suuri varandusi. Pärast neljanda abikaasa surma hakkasid mehe lapsed kahtlustama, et asi pole õige. Teda süüdistati loomade saatanale ohverdamises ja oma abikaasade mürgitamises. Tema rituaalid olid keerulised, käiku läksid tagumiku karvad ja ristimata laste riided. Lõpliku süüdistuse nõiakunstis sai ta 1324. aastal, olles Iirimaal esimene nõiakunsti kahtlusega naine. Tema hukkamiseni ei jõutud, sest viimasel õhtul kadus ta nagu tina tuhka ja keegi pole temast peale seda midagi kuulnud.

Angele De La Barthe
Paljude naeruväärsete nõiakunsti süüdistuste hulgas sai temale osaks kõige hullem neist – vahekord Saatanaga. Väidetavalt sündis sellest vahekorrast poolinimene, mao ja hundi vahepealne koletis, kes toitus inimlastest. Tegelikult oli tegemist aadlineiuga, kes elas 1230-1275 Prantsuse väikelinnas ja Katari usku, mis oli kirikule vastumeelne. Teda süüdistati nõuakunstis pärast seda kui mitmed lapsed tema linnast teadmata kadusid. Ta tunnistas end pärast pikka piinamist nõiaks ja oli esimene, kes Keskaja Nõiajahtide käigus hukati.

Mother Shipton
Ursula Southeili ema oli teismeline, kui ta sündis ja oli juba saanud nõia kuulsuse. Tol ajal peeti nõidadeks eriliselt ilusaid tumedat verd naisi. Teda ennast peeti Saatana sigitiseks, sest tal olid kõverad jalad ja suur pea. Loomulikult kanti nõiakunsti süüdistus koheselt talle endale üle. Ta elas umbes 1488-1561 aastatel Yorkshires ning tema ümber toimus tihti seletamatuid juhtumisi nagu asjade iseeneslik liikumine ja palju muud. Lisaks oli tal eriline ja eksimatu selgeltnägemise võime, ning paljud tema ennustused said tõeks.

Maret Jonsdotter
Rootsi legendide kohaselt kasutas ta kord meest hobusena ja ratsutas tema seljas legendaarsele Blockula lagendikule nõidade kokkutulekule. Sama oli ta teinud ka lehmadega, kelle ta seal hiljem ohverdas. Väidetavalt oli temagi saatanaga vahekorras, vähemalt nii väitis tema väike õde. Kui nõiajaht jõudis Rootsi, oli Maret esimene naine, kes selle süüdistuse sai. Ta keeldus ennast nõiaks tunnistamast, kuid selle ajastu seaduste kohaselt ei olnud teda siis lubatud hukata. Nõiajahi hulluses viidi koheselt sisse seadusemuudatus, mis kaotas ülestunnistuse vajaduse viimase otsuse välja kuulutamiseks.

Agnes Waterhouse
Morgan Le Fay järel jääb tuntuselt teisele kohale just Agnes. Väidetavalt sõbrustas ta Kuradiga, needis inimesi ja mõrvas oma vaenlased nõiakunsti ja musta maagia abil. Tal oli kass nimega Saatan, kelle ta saatis oma vaenlaste eluskarja või neid ennast tapma. Ta tunnistas end süüdi ja sai esimeseks, kelle juhtum käsitleti kohtus, mitte kirikus. Ta keeldus pattu kahetsemast ja väitis, et Saatan oli talle ennustanud surma poomise või põlemise läbi ja et ta ei saa sinna parata. Tema südikus murdus teel hukkamisele ja ta tunnistas, et oli kord proovinud üht meest tappa, kuid mehe usk jumalasse oli liiga tugev. Agnes suri paludes jumalalt armu.

Merga Bien
Tegemist oli väga rikka Saksa naisega, kes sai nõiakunsti süüdistuse 1603-1606. aastatel. Väidetavalt tappis ta oma mehe ja lapsed ning käis nõidade kokkusaamistel. Vähemalt nende tegude kohta piinati välja tema ülestunnistus. Ta oli hukkamise ajal rase, kuid see teda ei päästnud, sest usuti, et laps pärineb Saatanast. Selles piirkonnas kaotasid nõiakunsti süüdistusel hukkamisele elu 250 kahtlustavat. Merga Bien oli esimene naine selles piirkonnas, kes põletati tuleriidal elusalt.

Vaadatud 523 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi