Millised unenäod ennustavad tegelikult halba?

16.06.2019 15:25
Müstilised lood Foto: Aivar Pärtel
Kommentaarid
0
Foto:

Und defineeritakse paljudes allikates kui "tunnete, piltide, mõtete jne. jada läbi magava inimese mõttemaailma". Une ja unenägude uurimine on olnud uurimisallikaks juba üle 6000 aasta. Uni ja unenäod on olnud meiega koos juba esimesest tsivilisatsioonist alates, olles seetõttu oluline osa inimkonna eksistentsist.

Usuti, et une ajal rändab hing kõikjal ja jumal näitab unenäo vahendusel inimesele tema saatust. Unenägude seletamisele pöörati suurt tähelepanu. Paljudes külades olid nõiad ehk teadjad, kes seletasid unede tähendust ning teadsid kõike, mis toimub selles ja teises ilmas.
Suurt tähelepanu pöörati unenägude seletamisel nimedele. Inimese tervislikku olukorda ennustada nähtud une järgi. Üldiselt seisneb unenäo seletamine peamiselt tuleviku ennustamises – haigused, surm, meheleminek, uudised, külalised, teeleminek, vaesus, rikkus jne.
Unenäoseletusi võib leida ka lauludes – endelist und näeb noormees enne sõduriks minekut või meheleminekuks valmistuv neiu.  
Unenägusid jagatakse endelisteks (täideminevad), osaliselt täideminevateks ja tähenduseta unedeks. Unenäo nägemise aja (nädalapäeva) järgi otsustati tema täidemineku üle: ööl vastu esmaspäeva, neljapäeva või reedet nähtud unenäod läksid täide; ööl vastu pühapäeva nähtud uni täitub ennelõunal; enne peamisi usupühi ja uusaastaööl (1. (14.) jaanuar) nähtud unenäod võivad täituda aasta jooksul.
Enda kaitsmiseks unenäo täidemineku eest kasutati nõiasõnu –  pistsid nimeta sõrme kahe aknapoole vahele ja laususid mõttes: “Mingu unenägu aknast välja” või “Las unenägu läheb öö kannul”.

Okkad – Unes okaste nägemine tähendab seda, et sul on raske oma eesmärki saavutada. Kui aga näed unes okaste keskel ka rohelisi lehekesi, siis ole valvas, kuna sinu heaolu on ohtu sattunud.

Abikaasa (naine) – Unes oma naise nägemine viitab ebaõnnestumistele oma tegemistes ja erimeelsustele peres.

Ust ei leia – raskused, segadus, tülid.
Sogane vesi – halba, haigusi ja kannatusi.

Seemned – halba, pisaraid ja leina.

Põgenemine – Pereinimestele viitab see seda, et see ei ole tegelikult nende õige koht. Kui näed unes, et põgened vanglast, siis ootab sind ilmsi sinu äriga seotult ees suur edu. Kui sul õnnestus unes seejuures õnnetusjuhtumit, haavatasaamist või haigust vältida, siis ilmsi suudad sa kõigi probleemidega toime tulla või neile optimaalne lahendus leida. Kui  põgenedes komistasid ja kukkusid, siis hoiatab selline uni sind võimaliku varakaotuse eest. Ähvardavad kaotused. Kui aga sinu unes põgenevad ohu eest sinu sõbrad, siis on see hoiatus sellest, et päris elus ähvardab neid mingi oht. Vallalise naise jaoks võib selline uni tähendada ka pettumust armastuses ja meeste truudusetust. Kui aga sinu unes sinu armastatu sinu eest koos kellegi teisega ära põgeneb, siis hoiatab see tema võimalik truudusetuse eest. Kui näed unes, et sinu sõber põgeneb ära koos mõne sulle ebameeldiva inimesega, siis viitab selline uni nende võimalikule liidule päris elus.

Röövimine – Kui näed unes, et sinult rööviti kell, siis ähvardavad päris elus sinu vaenlased sinu reputatsiooni rikkuda. Kui sinult unes rööviti sinu paat, siis saab ilmsi sinu käitumine oma pere ringis avalike arutelude objektiks. Selline uni, milles sa ise midagi röövisid ja nüüd sind taga aetakse, hoiatab sind muudatuste eest – need muudatused saavad olema halvema poole.

Haav – õnnetust, mingi asja muutmise ja selgitamise vajadust. Haava sidumine – sõbra abi. Iseenda haavamine – kahju ja südamevalu. Paranev haav – uut elu abielu läbi.

Tantsimine – südame kaotamist. Tantsides mahakukkumine – õnnetust.

Haud – kaubakadu ja leina. Haua kaevamine – sugulase või tuttava kaotust. Hauakaevaja – pikka iga ja tervist. Hauas ole mine – paranemist ja varrusid. Hauast kellegi väljatõmbamine - sõbra hädast aitamist. Haua kinniajamine – varanduse kasvamist. Hauda kukkumine – häda ja õnnetust. Hauast välja tulemine – õnne ettevõtmistes.

Hambad (võõrad) – õnnetust ja äpardust. Hammaste kaotamine – süütunnet, vastutuse kartust. Hambahari – sõprade kaebusi ja pahategusid. Hambavalu – raske haiguse algust. Hamba väljatõmbamine – ettevõtmiste nurjumist.Vaadatud 1419 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi