Piusa Jussi ilmaennustus: kas tavapäratult soe sügis jätkub?

01.11.2024 12:20
Piusa Juss
Kommentaarid
2
Foto:

Oktoobri ennustusega läksin seekord küll rappa. Eelmistel kuudel olid mu eksimused pigem marginaalsed, aga oktoobris ei tulnud oodatud külmalainet.

Õigemini ma seda külmalainet isiklikus plaanis ei soovinudki, aga ennustuse põhjal pidanuks nii minema. Lumesadu ega lörtsi ei olnud, isegi öökülmasid, mis on Eesti oktoobris täiesti tavapärane, ei olnud.

Stabiilne ilm neli kuud

Kui vaadata ajas tagasi, siis neli kuud järjest on meie ilm olnud stabiilne. Kogu aeg ca 2-3 kraadi normist soojem ja ilma ühegi pikema külmaperioodita. Alates juulist on normist jahedamaid päevi olnud ainult 1-3 kaupa ja sedagi harva. Uurisin nüüd järele, et juulis oli lausa 24 ja augustis 21 päeva temperatuur 21 ja 25 kraadi vahel. Ega palju paremat polegi tahta, nende ilmade vahel oli ka kuumemaid päevi, aga ka 28-30-kraadised ilmad käisid meil juulis-augustis 1-2 päeva kaupa. Ja kui lisada, et need pisut jahedamad päevad (20 ja natuke vähem) olid valdavalt vähese vihma ja nõrga/mõõduka tuulega, oli ilm tegelikult kogu aeg soodne.

Ja siis järgnes sellele lausa 3,6 kraadi normist soojem september. Eelmises ilmaloos kirjutasin, et 2023. ja 2024. aasta september olid enam-vähem võrdselt soojad, aga natuke erineva temperatuurikäiguga. Nüüd on selgunud, et tänavune oli 0,2 kraadi mullusest soojem ja sellega ilmselt 21. sajandi kõige soojem sügiskuu.

Oktoobris me muidugi ei saa soojusest rääkida, küll aga normist kõrgemast temperatuurist. Ja jällegi valitses stabiilsus – ei mingit külma ilma, päevane temperatuur püsis regulaarselt 9-15 kraadi vahel. Olen ikka varem kirjutanud, et olgu oktoober milline tahes, ilus kuu see niikuinii pole. Aga tänavust ma nimetaksin küll ilusaks. Eriti kuu keskel, kui päeval oli 15-16 kraadi sooja ja vaikne, päikesepaisteline ilm. Tol perioodil olid ööd natuke külmemad, aga õhus alla nulli kuskil ei langenud, võib-olla ainult maapinnal.

Sademeid oli oktoobris kindlasti normist vähem ning mis jällegi iseloomulik kogu tänavusele soojale poolaastale – ei olnud laussadusid ega pikemaajalist “tilgutamist”. See on Eestile iseloomulik suvel, aga eriti sügisel, et vihm algab ja lõpeb ning see tsükkel võib nädala aega kesta tunni-paari kaupa. Kuid tänavu tuleb mul 12. august meelde kui ainuls päev, kus tõsiselt tilgutas.

Põhjatuuled on jäänud tulemata

Miks ma siis ennustasin jahedat oktoobrit? Sellepärast, et põhjatuuli pole ammu olnud. Siin ma jällegi ütlen, et päris null see põhjatuulega päevade arv juulist oktoobrini ei ole, aga kui sealtpoolt puhus, siis väga lühikest aega. Arvasin, et tuleb mingi aeg, kui tuul pöördub põhja ja toob külma kohale. See pidi tulema oktoobri keskel, aga ei tulnud.

Nüüd on see tuule disproportsioon läinud veel mõjuvamaks. Isegi juuni külmalaine oli pigem lääne/loode- kui põhjatuulega. Millal siis pikemat aega põhjatuul üldse puhus? Ilmselt oli see mai esimesel poolel.

Loogika ütleb, et novembris peaks see põhjatuul ikka kohale saabuma. Nüüd, hilissügisel, hakkab tuule mõju nii palju muutuma, et loodetuul, mis suviti on üsna jahe, ei loe enam normist kuigivõrd külmem. Selleks, et novembris võiks hakata lund sadama ja miinuskraade näitama, peab tuul puhuma põhjast või siis ida-kirdest.

Ega tuul niisama sealtpoolt puhuma ei hakka, selleks peavad tsüklonid ja kõrgrõhkkonnad vastavalt paiknema. Oktoobris korra juhtus, et tsüklon läks meist lõuna poolt mööda, aga idatuul, mis sellega kaasneb, ei toonud üldse normist jahedamat, vaid pigem väga maheda sügisilma. Novembris enam nii olla ei saa ja lõuna pool paiknev tsüklon peab tähendama vähemalt lörtsi kui mitte lund.

Ja nii ma siis pakungi, et pärast 10. novembrit langeb temperatuur 0 kraadi lähedale. Algul sajab palju, aga siis jääb püsima kuivemapoolne külm ilm. Pakun, et mingiks ajaks võib lumi isegi maha jääda, aga enne kadripäeva (25. november) muutub ilm pehmeks. Kuna esimene dekaad on ka pigem normist natuke soojem, jääb hingekuu umbes keskmiseks.

Meid ootab üsna tavaline talv

Kindlasti tahetakse juba praegu teada arvamust, kas talv tuleb külm ning jõulud vakged või mustad. Seda on vara ennustada, aga mulle tundub, et kui novembri keskel see külma-sooja tsükkel pihta hakkab, siis peaks jõulude ajal olema pigem keskmisest soojem ehk 2-3 plusskraadiga ilm. Seega pigem mustad jõulud ja seda vaatamata faktile, et võib-olla kuskil detsembri keskel on korralik suusalunmi maas.

Hetkel ma ei usu, et talv tuleks karm. Kui pakaseks lugeda -15 kraadi ja külmem, siis selliseid päevi tuleb võib-olla ühe käe sõrmede jagu. Sula on ilmselt tugevam jaanuaris ja veidi vähem esineb plusskraade veebruaris, aga eks selline ennustus on kaks kuud enne päris talve algust üsna kohvipaksu pealt pakutud.

Võib-olla kuu aja pärast oleme targemad ja palju sõltub sllest, kas minu ennustus mardi- ja kadripäeva vahelisest külmalainest täide läheb.

Vaadatud 1687 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Piusa Päss

Piusa Juss sai helloweeni ajal Raulilt sumpsi. Päris korralikult.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi