Suhted: Normaalkaalus laps peab ennast paksuks ja keeldub söömast

01.05.2022 22:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
0
Foto:

Helen (38, nimi muudetud) on väga mures oma 9-aastase tütre pärast. Nimelt on täiesti normaalkaalus laps hakanud ennast äkitselt paksuks pidama, keeldub söömast ja enamikku oma riideid kandmast ja väidab, et peab nüüd ranget dieeti.

Helen jutustab, et tema tütar, keda siin loos nimetame Greteks, on eluaeg olnud teistest omavanustest pisut lühemat kasvu, tugevama kehaehitusega, kuid alati normaalkaalus. “Seda on kinnitanud arst ja ka visuaalselt on näha, et täiesti normaalne ja tavaline laps,” ütleb Helen. “Grete on ikka olnud hea isuga, rõõmsameelne ja terve tüdruk. Nüüd aga seisame järsku silmitsi ootamatu probleemiga, mida nagu ei oskagi kuidagi lahendada. Nimelt on tüdruk endale pähe võtnud, et ta on paks. Asi sai alguse sellest, kui Grete isa Eerik ostis talle uued püksid. Oli näinud kasutatud rõivaste poes lahedaid teksapükse, selliseid veidi kulutatud ja pealetikitud piltidega, just niisuguseid nagu Gretele meeldivad. Numbri järgi pidanuks need olema tüdrukule täpselt parajad. Kahjuks ilmnes kodus, kui laps pükse proovis, et need on talle vöökohast kitsad, nööp läheb väga vaevaliselt kinni. Oi, kuidas Grete oli nördinud ja pahane! Ta viskas püksid nurka ja teatas, et on kohutavalt paks ning sellepärast talle normaalsed riided selga ei lähegi. Samal õhtul keeldus õhtusööki söömast ja läkski tühja kõhuga magama. Olin kindel, et järgmiseks päevaks on lugu unustatud ja saab eluga edasi minna, kuid kahjuks ei olnud see nii.

Ei kõlba enam ükski söök
Gretele ei sobinud järgmisel hommikul enam ka minu keedetud hommikupuder, mida ta muidu alati isukalt oli söönud. Ka võileib, mida asenduseks pakkusin, ei kõlvanud. Nõustus sööma ainult tomati-kurgisalatit ja õuna, aga no see ei ole ju mingi hommikusöök! Lootsin siis, et küll tal koolist tagasituleku ajaks kõht tühjaks on läinud ja sööb siis korralikult, aga jällegi tuli mul pettuda. Koolist tuli laps nukra ja mõtliku näoga ning lõpuks uurimise peale selgus, et ta oli enda kehakaalust ja toitumisest rääkinud kahe klassiõega. Need on mõlemad ise kriipspeenikesed tüdrukud, tean neid hästi. Nood olid arvanud, et dieedipidamine on mõistlik mõte. “Sa oled siis kindlasti väga ilus, kui peenikeseks saad,” oli üks neist tüdrukutest öelnud. Nüüd oli Grete veel kindlam kui enne, et on “õigel teel” oma dieeditamisega. Nii mina kui Grete isa muudkui rääkisime ja selgitasime, et ta on täiesti normaalkaalus, näitasin talle veel internetist temavanuste pikkuse ja kaalukõveraid, aga kahjuks ei suutnud miski tüdrukut veenda. Laps otsis netist mingeid eriti lahjasid toite ja hakkas nõudma, et iga päev söödaks ainult kana ja köögivilja, natuke puuvilja sobis ka. Ka keeldus ta enamikku oma rõivastest kandmast, väites, et näeb kõigega paks välja.

Miski ei mõju
Oleme talle otsinud lugusid toitumishäiretega lastest ja rääkinud anoreksiast, selgitanud, kui ohtlik on tema vanuses nii üksluiselt ja rasvavaeselt süüa, olen vedanud teda isegi arsti juurde ja lasknud arstil talle loengut pidada. Kahjuks on tulemus null. Laps saab pahaseks, isegi nutab, et keegi teda ei mõistvat, ja keeldub endiselt igasugusest muust toidust peale kanafilee ja köögivilja. Ah jaa, vahelduse mõttes veidi kodujuustu sööb ta samuti. Koolis on asi muidugi eriti keeruline, sealsest toidust sööb ta väidetavalt vaid salatit ja vahel natuke kartulit. Kardan, et ta teeb oma organismile sedaviisi tõsiselt liiga. Nüüd on väike lootusekiir siiski tekkinud – ta on hakanud sõbrustama oma klassist ühe teise tüdrukuga, kes kuuldavasti on talle juba mitmel korral öelnud, et hakaku ometi normaalselt sööma. Kui arsti ega vanemaid kuulda ei võeta, ehk kuulatakse siis vähemasti uut sõbrannat.”Vaadatud 246 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi