Teadveloleku­praktikad

12.02.2020 15:05
Müstilised Lood
Kommentaarid
0
Foto:

Teadvelolekus (ingl k mindfulness) elamine on üks parimaid viise, mille abil oma elu täielikult muuta. Teadvelolek on täielikult hetkes elamine ning kõigi oma meelte, mõtete ja emotsioonide täielikku teadvustamine.

Üks nende harjutuste kõige erakordsemaid omadusi on see, et võid neid kaasata peaaegu kõikidesse oma igapäevastesse tegemistesse. Kui elad täielikult praeguses hetkes, suudad kasutusele võtta sellise väe, mis paistab teistele üliinimlike võimetena. Sul ei jää märkamata midagi, mis toimub sinu ümber ning sa suudad ette aimata ka tulevasi sündmusi.
Selline üliteadlikkus aitab sul paremini kohaneda ümbritsevaga ning võimaldab sul end täielikult häälestada oma keha, emotsioonide, tunnete, mõtete ja intuitsiooni lainele.
Et teadvelolekus püsida, selleks tuleb pisut ka ise pingutada. Näiteks nende harjutuste abil saate ise luua oma elus täielikku muutumist.
Sa oled võimas olend. Pea vaid meeles seda, et suurem osa sinu väest on võimalik leida vaid olevikus, teadvelolekus veedetud hetkedel. Praegu on sinu käsutuses vägi, mille abil võid elus leida rahu, suure muutuse või mille tahes, mida su süda enim ihkab.
Ilmselt oled märganud, et oma igapäevase rutiini muutmine ja uutesse kohtadesse sattumine või reisimine aitab sul eluks paremini valmistuda. Meie reaalsus muutub pidevalt, liikudes ringi ja kujundades uusi kogemusi. Mida kiiremini me suudame täielikult omaks võtta muutusi, seda rutem saab meie hing leida rahu ja meie võime naasta olevikus elamisse. Isegi kui olevik on parajasti ebameeldiv, olen mina leidnud, et kõige kiirem viis rahu leidmiseks on olevik täielikult omaks võtta ja sellega ühes elada. Elu ebameeldivates osades on peidus võimsad õppetunnid.
Kui su kõht valutab, siis ära püüa valu tuimastada või enda tähelepanu sellelt kõrvale juhtida. Selle asemel koge valu täielikult. Ehk on selles peidus mingi sõnum ja ehk on õppetunniks see, et peaksid sööma suurema teadvelolekuga. Ehk on ebameeldivuse põhjus see, et keegi tegi sulle haiget. Ela olevikus ja võta juhtunu täielikult omaks. Nõnda võid seda emotsionaalselt paremini taluda ja lahenduse loomingulisemalt leida.
Toome välja igapäevased ja lihtsad tegevused, mis aitavad sul teadvelolekut harjutada.

Täielik ühinemine oma meeltega
Esimene samm teadveloleku tõelise kasutamise teel on täielik ühinemine oma füüsiliste meeltega. Uuringud on näidanud, et seda on lihtsam teha selliste tegevuste käigus, mis on sinu jaoks harjumuspärased või tuttavad nagu nõudepesu, pesu voltimine või isegi arvutimängude mängimine.
Näiteks võid sa nõude pesemise ajal muutuda käesolevast hetkest niivõrd teadlikuks, et haistad õhus seebi lõhna, tunned sooja vett oma kätel, kuuled kraanikaussi vulisevat vett ja märkad nõudel seebi moodustatud ainulaadset mustrit. Kui oma meeltes kõvasti kanda kinnitad, hakkad märkama rohkem asju kui kunagi varem. Värvid muutuvad erksamaks, toit lõhnab ja maitseb rikkalikumalt ning satud samale lainele isegi millegi nii lihtsa kui riiete tekstuuriga.
"51 õpilase seas läbi viidud uuringu käigus leiti, et teadveloleku harjutuste kasutajad kogesid enda sõnul 27% vähem närvilisust. Ühtlasi kerkis nende hulgas vaimne inspiratsioon 25% võrra." - Fitlivetv

Jälgi oma hingamist
Enamik meist hingavad kogu aeg, seda ise tähele panemata. Sellest hoolimata võid sa iga hingetõmmet kasutada enese tsentreerimiseks ja paremaks jälgimiseks. Tunneta iga oma hingamisega kaasnevat aistingut ning kui sinu poole heljuvad seejärel mõtted või emotsioonid, siis jälgi neid ilma neile keskendumata. Need on lihtsalt sinu jaoks olemas, sa hindad nende olemasolu ja jätkad hingamist.
Enamik meist ei mõtlegi sellele, kui püha ja võimas on hingamine, kuni see meilt ära võetakse. Lämbumine või astmahood ei tohiks olla ainsad põhjused, miks peaksime tundma täielikku aukartust selle erakordse eluandvate molekulide vahetuse ees, mida sisaldab endas iga hingetõmme. Oleme kõik loodusega pidevas ühenduses iga meie hingetõmbe kaudu.

Teadvelolekus söömine
Sageli juhtub söömisel nii, et esimene suutäis vallandab meis mõnutunde ja iga järgnev suutäis on vaid selle esialgse tunde tagaajamine. Elame ühiskonnas, kus süüakse ebatervislikult ja pahatihti on tulemuseks ka liigsöömine. Kui sööd aeglasemalt ja tunnetad iga suutäit nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt, siis muutuvad eined sinu jaoks pigem pikaajalise mõjuga kasulikuks tegevuseks kui lühiajaliseks mõnuks.
Küsi endalt eine söömise ajal ja pärast selle lõpetamist, kuidas end tunned. Kas see eine tekitas sinus tasakaaluka, õnneliku ja energeetilise tunde, või tunned end hoopis raske, aeglase ja negatiivsena? Teadvelolekus söömine võib aidata sul endale rohkem teadvustada, kuidas toit inimesi mõjutab, ning saavutada suurema kontrolli selle üle, mida suust sisse ajad.Võid juba varsti märgata, et tänu tervislikule söömisele tunduvad ka su mõistus, keha ja vaim kergemad ning teadlikumad.

Teadvelolekus kõndimine
Liikumine on võrratu vahend teadvelolekus meditatsiooniks. Iga uus samm võib olla kui seiklus, mille käigus sukeldud sügavamale oma meeltesse ja tunned tuult sind tagant tõukamas. See on suurepärane moodus, mille abil jälgida oma mõtteid ja emotsioone otsekui kõrvalt vaadates ning mõista neid kõrgemal tasandil.
Iga kord, kui mina olen kasutanud kõndimist meditatsioonina, tunnen aukartust, kui mõtlen, et maa on minu jalge all iga sammu järel mind kinni püüdmas. Me võlgneme emakesele maale palju ja teadvelolekus kõndimise kindlate sammudega võime kergemini teda meeles pidada.

Jätkub ajakirjas

Vaadatud 630 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi