Aimar Altosaar: "Tänapäeva meedia on ülivõimas!"

09.04.2017 19:35
Hillar Kohv
Kommentaarid
1
Foto:

Ettevõtja ja poliitik Aimar Altosaar oletab, et piisava töö ja otsevalimiste korral saaks Eesti presidendiks valida ka meediatoote.

Kelleks unistasite saada lapsepõlves?
Eesti ühiskond ja ajalugu on mind paelunud lapsepõlvest saadik. Konkreetset elukutset pole kunagi igatsenud, vaid mind ongi huvitanud ühiskondade toimimine. Nõukogude ajal pigem ajaloo ja rahvusvahelise elu jälgimine, sest midagi huvitavat minu arvates ENSVs ei toimunud. Kui Eestis algas taas sisepoliitiline elu, siis see haaras mind täielikult.

Milliseid ameteid olete oma senise elu jooksul pidanud?
Kaadriõppeinsener, sotsioloog, mitme väikettevõtte ärijuht, valitsusnõunik, Riigiarhiivi direktor, erakonna peasekretär, Riigikogu liige, ärikonsultant, väikeettevõtja, vabakondlike ühenduste eestvedaja.

Millal ja miks otsustasite poliitikuks hakata?
Seda ei olnud minul kavas kuni 1994.aasta suveni, kui Mart Laar kutsus mind kui sotsioloogi oma meeskonda, et tolleaegse erakonna Isamaa kehva olukorda parandada.

Miks otsustasite liituda just Eesti Vabaerakonnaga ning millal see toimus?
Olen olnud Vabaerakonna ja sellele eelnenud MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik üks algatajatest kõige esimestest koosviibimistest alates, sest IRL, kuhu siis kuulusin, ei kandnud enam minu arvates neid väärtusi, mille nimel tasus poliitikas olla. Eriti häiris väga kitsa seltskonna poliittehnoloogiline manipuleerimine ja küüniline võõraste häälte kasutamine oma siseerakondlike eesmärkide saavutamiseks.

Kui oleks teie teha, siis mida teeksite meie seadusandluses teisiti kui see on praegu, milline seadus vajaks kohest muutmist?
Kogu seadusandlus tuleb vaadata üle selle pilguga, et mida saab teha lihtsamaks ning kas meil ei ole mitte liiga palju üleregulatsioone. Väikeettevõtted, perefirmad ja –talud tuleb vabastada esimestel tegevusaastatel liigsest maksustamisest. Enesega hakkama saada tahtvatel inimestel tuleb lasta seda teha.

Mida on Vabaerakond rahva heaks siiani ära teinud?
Oleme löönud vana poliitilise nomenklatuuri ärevusse, tõestades, et teistmoodi saab ka poliitikat teha. Oma eeskujuga oleme näidanud, et erakonnad ei pea kulutama nii palju riigi raha kui nad seda praegu teevad. Kõige rohkem on vilja kandnud meie korruptsioonivastane võitlus, sest riigivargust ei tohi me keegi taluda, sest see tapab inimeste usaldust oma riigi vastu.

Praegu on toimetulekutoetus 130 eurot kuus. Kas teie arvates selle summaga tuleb töötu toime?
Summa on liiga väike. Seda saab suurendada riigi tulusid suurendades, need aga tulevad ettevõtlusest. Ettevõtlus pole meil aga piisavalt tootlik, sest ei osata töötada inimestega: ei nendega, kes töötavad ettevõttes ega nendega, kellele oma tooteid ja teenuseid pakutakse. Täiendav ressurss saab tulla vaid meie ekspordisektori kasvust.
Olemasolevate riigieelarveliste vahendite ümberjagamine, ükskõik, kuidas seda ka ei tee, annab väga väikese lisa toetustele, kuid me riskime sellega, et mõnes valdkonnas muutub riik veelgi aeglasemaks või isegi võimetumaks.

Kas sõit ühistranspordis peaks olema tasuta?
Kõike võib lõpuks tasuta pakkuda, kuid me peame alati olema ka veendunud, et 1) kas selle arvel midagi muud olulist tegemata ei jää ning 2) kas selline tasuta pakutav teenus on pikemas perspektiivis arenemisvõimeline.

Kas peate õigeks, et apteekides müüdavad ravimid on muudetud äriks ning toimetulekuraskustes inimene ei jõua välismaiseid ravimeid ostagi. Ehk oleks mõttekas tuua müügile ka Venemaa ravimeid, mis on odavamad?
Kahjuks on see valdkond mulle üsna võõras. Tean, et haigekassa eelarvest läheb juba niigi väga suur osa ravimite hindade kompensatsiooniks ning selle osa suurendamine tähendab ilmselt meditsiiniteenuse halvenemist. Venemaa ravimitest ei tea ma ka kahjuks midagi, kuid ma arvan, et Euroopa Liidus olles tuleb meil arvestada selle maailma regulatsioonide ja nõuetega.

Mida arvate väikeste valdade sunniviisilisest liitmisest, kas see on normaalne?
Arvan, et omavalitsused peaksid olema palju suuremad ja tugevamad, et neil oleks ressurssi palgata parimaid spetsialiste ja pakkuda oma valla elanikele kvaliteetset haldust. Suurematel omavalitsustel on loodetavasti võimalik jõulisemalt nõuda keskvõimult oma huvide paremat arvestamist. Praegu on omavalitsused liiga nõrgad ning jäänud vaid keskvõimu poolt antavate vahendite ümberjagamispunktideks.
Kas riik saaks omalt poolt kaasa aidata ka sellele, et ka maapiirkondades saaks olema riiklik hambaravi?
Selles osas tuleb midagi kindlasti ära teha. Hambaarst peab olema kättesaadav igale Eesti elanikule. Suurendada tuleks sealhulgas ka riiklikku toestust hambaravile, kuid seda moel, kus need, kes seda ei taha või ei pea kasutama, võivad “oma osa” jätta nendele, kellel on vajadus suurem. See on hambaarstide endi soovitus, sest liiga väikese rahaga inimese kohta ei saa nad palju aidata, kuid kui hambaraviraha koguneb teatud fondi, siis saab ka nende inimeste hambad korda teha, kellel ei ole seni mingeid võimalusi seda ravi saada.

Ehk oleks mõttekas kellakeeramine lõpetada ning jätta aastaringselt nii­nimetatud suveaeg, et ka pimedal sügisel ja talvel oleks õhtul tund aega valgust rohkem õues?
Enam-vähem jagunevad eestlased kellakeeramise küsimuses pooleks. Mina, kes ma elan ka maal, naudin igal kevadel seda nädalavahetust, kui õhtud lähevad äkki pikaks. Sügisel ja talvel ei ole mul õhtul väljas nagunii midagi teha!

Mida arvate valimisseadusest? Ehk tuleks rahvale anda võimalus presidenti otse valida ning Riigikogusse kandideerijad võiksid ehk olla valitavad ka üle terve Vabariigi, et kaotada ära niinimetatud peibutuspardid?
Peibutuspartide vastu on Vabaerakond küll! Kohalikel elanikel peab olema õigus ja võimalus valida ikka kohalike hulgast. Presidendi otsevalimised ei ole kindlasti mingi imerohi, mis rikkuse ja õigluse majja tooks! Tänapäeva meedia on ülivõimas ning võib presidendilossi viia ka puhta “meediatoote”, kes heal juhul ei tee seal midagi, kuid võib ka väga palju segadusi külvata. Kuid, ma loodan, et meie demokraatlik traditsioon ja institutsioonid on piisavalt tugevad, et ka kehvaks osutunud isik ei tekita presidendina meile liigseid probleeme. Kuid väga õnnestunud valiku puhul võivad paljud asjad ka hästi minna. Selline ühele isikule panustamine sisaldab alati suuri riske, kuid – kui rahvas seda nõuab ning valdav enamus peab seda ülitähtsaks, tuleb presidendi otsevalimised muidugi kehtestada. Siis tuleb ainult loota, et riigi ja rahva jaoks kriitilistel hetkedel ei langeta ta kõiki otsuseid üksi või vaid väga väikese kildkonna keskel.

Millised on teie huvialad?
Matkamine, ajaloo- ja filosoofialase kirjanduse lugemine, heas seltskonnas aja veetmine.

Perekond ja lapsed?
Koos elukaaslasega viis täiskasvanud last, neist kaks minult. Kokku kuus lapselast, keda rõõmuga oma kodus aeg-ajalt vastu võtame.

Põnevaimad seigad senisest elust?
1992. aasta alguses sattusin sotsioloogina NATO pesekretäri ümarlauale ettekannet tegema. Naljatamisi olen seetõttu väitnud, et mina alustasingi Eesti teed NATOsse! Palju põnevaid seiku toimud 1992.- 1993.aastal minu töötamise ajal Tiit Vähi ja Mart Laari valitsusnõunikuna, kui tegelesin Ida-Virumaa suurte linnade Eestisse lõimimisega. Hilisemast ajast meenutan alati heameelega oma reise Madagaskarile, Tongale, Kagu-Hiinasse, Sumatrale, Etioopiasse ja paljudesse teistesse kohtadesse. Olen mitmest neist reisidest andnud ka lühikesi ülevaateid ajakirjades Maailma Vaade, mida andis välja Tunne Kelami büroo, ning reisiajakirjas Go.

Millist muusikat kuulata eelistate ja kes on lemmikud estraadilt?
Eesti hea kerge muusika läbi aegade, saksa tudengilaulud, klassikaline sving, blues, briti 60ndate pop. Järjest enam kuulan autos ja kodus plaatidelt klassikalist muusikat. Tänapäeval on Eesti nii palju lauljaid, et raske valida. Kuigi Eurovisiooni ja selle Eesti eelvoorude vastu on minul igasugune huvi juba vähemalt 10 aastat kadunud, astuvad seal esile noored lauljad, kes kõik on huvitavad! Kuid noortest meeldib kõige enam Nele-Liis Vaiksoo, vanadest nii Ivo Linna kui Tõnis Mägi, kes on täiesti ületamatud!

Milline raadiojaam kuulub lemmikute hulka?
Kuku ja Vikerraadio.

Millised on teie plaanid lähemal ajal ja kaugemas tulevikus?
Püüan oma väikeettevõtet Altosaar&Bernadt OÜ vee peal hoida ning nõustada Vabaerakonda, et meil järgmistel Riigikogu valimistel läheks paremini.

Kas sooviksite midagi ka südamelt ära öelda?
Hoidkem oma lähedasi, sõpru ja üldse häid suhteid teiste inimestega – need on tegelikult suurimad väärtused, mis meil on!

Vaadatud 1725 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
tõsielust

Neljas võim on sageli kehtivat võimu kukutanud.Nurka surutud Reform oma kontrolli all oleva peavoolumeediaga saavutab tunduvalt rohkem, kui ressursse nõudev valimiskampaania.Ja seda niikauaks, kui Eesti ühiskonnas jätkub piisavalt pestud ajusid

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi