Eesti Laul 2024: rahvalik pulalugu läheb soomlastega vägikaigast vedama

21.02.2024 06:35
Ülo Külm, fotokollaaž
Kommentaarid
0
Foto:

Laupäeval Tondiraba jäähallis toimunud Eesti Laul 2024 finaal oli oluliseks suursündmuseks paljudele, tuldi lausa perede kaupa. Kuna taas lubati tervikuna tavalisest võimsamat vaatemängu paljude nimekate kodumaiste külalisartistide osavõtul, siis oli ka halli täituvus kõrge.

Kõigepealt mainiks ära seda, et võrreldes Soome eurolaulu valimise “friikshowga”, parajate veiderdamistega, tundus Eesti Laul 2024 kuidagi hoopis asjalikum, asjalikumas võtmes, tõsisemalt võetav ettevõtmine.

Igatahes selle (laulude)protseduuri käigus oli oluliselt vähem palagani ja ka taolist rõhutatult LGBT lippudega vehkimist, nagu UMV-l või UMK (Uuden Muusikkiin Valinta või Uuden Muusiikkiin Kilpailu) Soome võistluses täheldada võis.

Õhtujuhid said tööga kenasti hakkama

Eesti Laulu finaalvõistlust juhtisid taas Grete Kuld ja Tõnis Niinemets. Päris hea (tiimi)töö neilt, kuigi võrreldes poolfinaaliga tundus, et Niinemets polnud finaalis enam nii terava keelega, peene sarkasmiga...

Tondiraba jäähall ise? Pigem sümpaatne. Lühidalt öeldes korralik avar hall, igati sobilik ka erinevate muusikaürituste läbiviimiseks. Käidud juba korduvalt, Eros Ramazzotti ja Till Lindemanni showd näiteks seal eelmisel aastal ära nähtud.

Ainsaks miinuseks võib-olla Tondiraba jäähalli puhul sageli tekkivad liiga pikad garderoobijärjekorrad.

Palju tuntud külalisartiste

Üritus ise kestis kokku üle kolme tunni, seega publik sai täpselt seda, mida tahtis ja ootas. Eesti Laulu 2024 külalisesinejate hulka kuulus samuti paljud tuntud artiste/esinejaid sealhulgas Arop, Gameboy Tetris, Eleryn Tiit, raskerokiansambel HND , Muteko Taiko trummiduo ja Eesti eliitkitarristide plejaadi ühisetteaste Eurovisiooni Lauluvõistluse teemal.

Eesti Laul 2024 finaal ühtlaselt hea tasemega

Arvatagu mis iganes, kuid faktiks jääb, et selleaastane Eesti Laulu finaal ise oli vägagi heatasemeline, nagu tegelikult eelmiselgi aastal.

Põhimõtteliselt seal ühtegi nõrka lugu polnud, kuigi 5MIINUST x Puuluup oli kokkuvõttes paras tsirkus. Showtamine käis muusikast endast kõvasti üle.

Mõni võrdles neid seetõttu lausa kunagise Eestit esindanud tobeda palaga “Leto Svetiga”, mis ohtrasti kriitikat saigi.

Kolme parema hulgas kaks eestikeelset lugu

Teatud mõttes väärtust tõstev seegi, et kümnest finaali jõudnud loost olid koguni neli eestikeelsed. Ning kolme parema hulka jõudsid kaks eestikeelset lugu.

Kuigi suurfavoriidiks kujunes algusest peale 5MIINUST x Puuluup, ei saanud nende võidus ikkagi ette absoluutselt kindel olla. Sest, vähemalt kontserdisaalis endas näiteks, teenis nendega võrdsed samavaljud aplausid välja OLLIE.

Rahvusvaheline žürii ja Eesti publik hääletasid superfinaali, kokku üle 38 000 hääletaja, kolme parema hulka seekord OLLIE, Nele-Liis Vaiksoo ja muidugi 5MIINUST x Puuluup´i.

Finaalis vahest üldse parima lauluga väljatulnud “naine kitarriga” Anet Vaikmaa ja “Serotoniin” platseerus kokkuvõttes viiendaks.

Mis otseselt rahvusvahelise žürii eelistusi puudutab, siis nende TOP 3-s sai esikoha OLLIE, Nele-Liis Vaiksoo ja 5MIINUST x Puuluup ees.

Rohkem shownumbriks ülesehitatud lugu tõi superfinaalis ülekaaluka võidu

Teine ring. Hääletajaid nüüd kokku üle 44 000.

Superfinaalis suutis aga, ainult rahva arvamuse, telefonihääletuse põhjal, väga kindla võidu viia ikkagi 5MIINUST x Puuluup palaga “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi”. Üle 60 protsendi hääletatud kolmikduellis nende pala poolt!

Loos võinuks Puuluupi rohkem olla, nad on palju huvitavamad. Mitte niivõrd seda tobedat räpindust. Siis olnuks lugu kindlasti palju parem,” kostus siit-sealt mitme tuttava Eesti Laulu muusikaspetsialisti analüüse võiduloo enda osas.

Pressikal kurjustati Taani ja Rootsi žürii kallal

Pärastisel hilisel pressikonverentsil Tondiraba jäähallis andsid 5MIINUST x Puuluup mõista, et maikuise Eurovision Song Contest´i jaoks lihvitakse veel mingil määral oma showd ja just neid omamoodi lahedaid “tantsusamme”. Samuti “kurjustati” ja “noriti” Taani ja Rootsi žüriide kallal, kes neile praktiliselt punkte ei andnud. Mis võiduloo teksti/värsse puudutab, siis selle pidid nad edaspidi inglise keelde tõlkima.

Nagu eelmiselgi aastal, OLLIE (sel korral esitas “My Friend”) jäi jälle teiseks ja muusikalises mõttes parima superfinaali looga “Käte ümber jää” väljatulnud Nele-Liis Vaiksoo sai endale “pronksmedali”.

Huvitav kas nüüd maikuus Rootsis toimuval Eurovisiooni lauluvõistlusel läheb Eesti-Soome muusikaliseks duelliks, mõlemad juu sellised rahvalikud “pulalood”. Või ei toimi sel aastal enam Käärijataoliste eripäraste tegelaste toimetamine? Saab näha.

Vaadatud 299 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi