FOTO: Karmen Jolleri pildi abil üritatakse inimestele solkravimit müüa

19.11.2023 21:05
NT
Kommentaarid
1
Foto:

Teaduspõhise meditsiiini propageerija ja riigikogu liikme Karmen Jolleri foto abil on asutud teostama solkravim Tonerini müüki. Et sellest veel vähe oleks, toimub reklaamile reageerijate suunal kahtlane telefoni-õngitsemine. 

"Levitage seda pilti, palun! Kindlasti levitage seda oma eakamatele pereliikmetele ja tuttavatele - just eakatelt püütakse ilusa jutuga raha välja petta," hoiatab Joller sotsiaalmeedias. "Saatke mulle, palun, tõendeid: mis telefoninumbritelt on helistatud, mis aadressidelt on seda solki saadetud jne. Tean, et solgimüüjad on ära kasutanud mitmeid Eesti tuntud arste: dr Le Vallikivi, prof. Margus Viigimaa jne. Saatke mulle edasi ka ekraanipildid ja lingid koos võltsreklaamidega, ekraanipildile peaks peale jääma ka kuupäev ja kellaaeg. Guugeldada ma oskan ise, seda pole vaja - ja guugeldades ei ole ka arstide pilte jms materjali näha. Aga FB reklaamidel on," kutsub ta inimesi üles.
 
"Kas keegi teist või teie tuttavaist on selle reklaami tulemusena oma vererõhuravimid ära jätnud või seda kaalunud? Võta minuga ühendust. Kui Sind on värvatud selle solgi müüjaks, anna teada. Ma ei avalda Sinu isikut. Kogume materjali. Vaatame, kas saame üheskoos solgimüüjate elu kibedaks teha! Ja teiste solkide müüjad: jõuab kätte ka teie aeg! Igal oinal on oma mihklipäev," ähvardab ta.
 
Ta proovis ka ise oma näoga reklaami kaudu Tonerini tellida: "Tellisin ka Tonerini, ehk panin oma andmed sisse, maksnud pole. Kasutasin päristelefoninumbrit, sain kohe 4 kõnet eri riikidest, tundmatult numbrilt. Usun, et tegu oli robotkõnedega, need tulid nii järjest. Esimese võtsin vastu, kuulasin 10 sek ilusat muusikat - oletan, et tasuliselt. Kuna mu kõnede eest maksab maksumaksja, palun RK kantseleil see kuluhüvitistest välja arvata. Teen avalduse ka politseile. Vaevalt, et nende numbrite tagant pärisinimesi leiab, aga kusagilt peab alustama."
 
Perearst Piret Rospu kinnitab, et sellised reklaamid on ohtlikud just vanemaealistele. "Minu eakad patsiendid kahjuks ostavad küll päris palju imelikku kraami internetireklaamide peale kokku. See on tõsine probleem. Kriitikameele tuhmumine ja pettuste ohvriks langemine võib (kuigi ei pruugi) olla Alzheimeri tõve üks varastest avaldumisvormidest. Mäluhäiretega inimeste hulk elanikkonnas üha suureneb ja umbluumüüjatel on rohkesti turgu raha omavate kergeusklike näol," selgitab Rospu.
 

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) hoiatab tarbijaid ebaseadusliku ja imeravimi pähe müüdava toidulisandi Tonerin turustaja eest

Käitleja müüb toidulisandit veebilehe ja telefonimüügi kaudu. Kuna toidulisandile esitatud väited ei vasta tõele ja koostis pole teada, petetakse sedasi tarbijate usaldust ja ohustatakse tervist.

PTA toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul ei ole Põllumajandus- ja Toiduametit toidulisandist teavitatud ning toidulisandi koostis ei ole teada. „Esitatakse toidulisandile ebatõeseid ja keelatud väiteid, nagu näiteks kõrvaldab peavalu, nõrkuse kehas, iivelduse, taastab nägemise,“ kommenteerib Salmus, lisades, et toidule (sh toidulisandile) ei ole lubatud esitada väiteid, viidates selle meditsiinilisele mõjule, kui antud väide ei ole tõendatud. „Toidulisanditele ei tohi omistada inimeste haigusi vältida aitavaid, ravivaid või leevendavaid omadusi,“ jätkab ta.

Vaadatud 3901 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Vilve Tombach

Õnn, et lugesin õigel ajal, kui saadetis Tonerin ei ole veel minuni jõudnud. Jälle jäin uskuma! Aitäh! Loomulikult ütlen tellimise üles.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi