Kas plaanitud mõrv või juhuslik seksuaalkuritegu? Reili, kuhu sind küll peideti?

12.02.2024 21:15
Lauri Nokkur
Kommentaarid
8
Foto:

Tartus täiskasvanute gümnaasiumis õppinud ning Ilmatsalus elanud Reili Huik otsis vahetult enne kadunuks jäämist interneti kaudu tööd lapsehoidjana.

Pakkumiste seast valis ta välja mehe, kes väitis otsivat hoidjat Elvasse viieaastasele tütrele. Mees lubanud, et kui Reili tema juures tööle hakkab, siis peab ta igal õhtul kella viieks Elvasse sõitma ja kell 10 õhtul viib tema tüdruku autoga koju.

Vastiku minevikuga mees
Uurimine kinnitas esialgseid plaane. Reili Huik sõitis 2006 14.02 kell 17.00 Tartust Elvasse, kuhu oli tal kokku lepitud lapsehoidja koht. Tal pidi olema esimene tööpäev ja ta sai ka ettemaksu, et ta kindlasti kohale tuleks.
Ettemaksu oli neiu saanud päev varem Tartu Kaubamaja juures, kus ta tulevase tööandjaga kohtus. Varem olid nad suhelnud üksnes telefonis.
See kohtumine on jäädvustunud ka Tartu Kaubamaja turvalindil, kust on näha, et tüdrukuga päev enne kadumist kokku saanud mees oli Guntars Kaziks. Väärib teadmist, et Kaziks on varem korduvalt seksuaalkuritegude eest karistatud. Oma suhtumist naistesse poel Kaziks tegelikult kunagi varjanud, näiteks „ehib” tema rinda tätoveering vampiirist, kes parajasti naise kõri läbi närib.

Kaudsed tõendid
Siiski ei suutnud politsei ega prokuratuur Guntars Kaziksit Reili Huigi kadumisega otseselt seostada. Kaudseid tõendeid oli aga lisaks Tartu Kaubamaja turvalindile ning mehe minevikule veel.
Kaziksi seotust juhtunuga kinnitas kaudselt samuti fakt, et sel ajal oli tema elukohaks Elva lähistel asuv Hellenurme. Seal andis talle peavarju naine, kellega Kaziks oli tutvunud eelmise vangistuse kandmise ajal kirja teel. Naisele valetas ta, et kannab vangistust metsavarguse tõttu.
Nagu selgus, oli Hellenurmes elanud naine toona vaid üks Kaziksi poolt ümber sõrme keeratud mitmest naisterahvast. Et naine käis päeviti Tartus tööl, oli oma äranägemise järgi ehitustöödel käinud Kaziksil uurijate versiooni kohaselt neiu kadumise päeval rahulikult aega temaga Hellenurmes asuvas üksikus majapidamises tegeleda.
Tõsi küll, selle teooria vastu räägib asjaolu, et Hellenurmes asuv maja otsiti politsei poolt ülima põhjalikkusega läbi, kuid sealt ei leitud midagi, mis oleks viidanud Reili sealviibimisele või üldse majas toime pandud vägivallaaktidele.
Ka otsiti põhjalikult läbi maja ümbruse maastikud, kuid sealt ei leitud vähimatki jälge ei elusale, ei surnud neiule. Ükski Hellenurme elanik sel ajal Kaziksit ei näinud ning Reilit ega ühtki muud neidu koos Kaziksiga polnud nähtud ka muudel aegadel.
Ilm oli sel saatuslikul valentinipäeval külm, see muutnuks ka õues seksuaalvägivallaga tegelemise silmatorkavalt ebamugavaks.

Mis sel päeval juhtus?
Teada on, et Reili Huik istus kadumise päeva õhtul kell 17 Tartus bussi, mis viis Elvasse.
Reili telefoniga oli viimane kõne politsei andmetel tehtud esimesel tööpäeval 17.45 ja alates 17.47 oli Reili telefon välja lülitatud.
Buss sõidab Elvasse 38-40 minutit. Seega on viimase kõne aeg 17.45 igati loogiline.
Aga kuhu neiu Elva bussijaamas kadus ja miks ta telefoni välja lülitas?
Pole teada, et Guntars oleks liikunud oma autoga. Ometi tundub kummaline, et tal õnnestus neiut bussijaamas veenda telefoni välja lülitama ning endaga kaasa tulema.
Kui mehel olnuks auto, kuhu neiu istus, oleks asi loogilisem. Auto on kinnine territoorium ning oskusliku tegutsemise korral saab seal inimest survestada.
Praegu pole teada, et Kaziksil olnuks auto. Aga samas ei saa ka kindlalt väita, et seda polnud.

Lunarahanõue ei klapi vägistamisega
20. veebruari hommikul kell 9, kui Reili oli juba kuuendat päeva kadunud, sai tema õde Reelika SMS-sõnumi: «Kui tahad oma kallikest õekest näha, siis aja kokku 10 000 krooni ja too see kella viieks Elva silla juurde. Tule üksi.»
Reelika läks politseisse. Kohtumispaika sõitis ta koos politseinikega, külmetas pool tundi sillal, kuid rahanõudjat ei tulnud.
Sõnum oli saadetud Simpel-kaardilt, millega hiljem ühendust saada polnud võimalik.

Vere ja võimu maitset ei tekkinud?
Neli aastat hiljem tõestati Guntars Kaziksi süü nelja erineva hääletaja vägistamises, kelle mees korjas peale Tallinn-Pärnu maanteelt.
Talle määrati karistuseks viieteist aasta pikkune vangistus. Selleks ajaks oli Pärnust pärit Kaziks kolinud Lõuna-Eestist Tallinna.
Kui tavaliselt muutuvad kuriteod ajas raskemaks, sest kurjategijal on „vere ja võimu maitse suus”, siis Kaziksi puhul see justkui paika ei pea – need neli neidu sunniti küll suguühtesse, kuid nad kõik jäid ellu.
Ohvrite ees selle mõttekäigu pärast südamest vabandades, aga... Mis oli Guntars Kaziksiga juhtunud, et kuriteod ajas – teatud mõttes – leebemaks muutusid? Sest vägistamise ja tapmisega võrreldes on vägistamine siiski kergem kuritegu...

Alternatiivne versioon
Siinkirjutaja ei suuda loobuda mõttest, et võib-olla on selles loos siiski veel avamata asjaolusid. Mõned asjad on kindlad – Kaziks ja Huik olid kohtunud ja kadumispäeva ajalugu viitab, et vähemalt algul tegid mõlemad seda, milles nad kokku olid leppinud.
Kas Reili sõitis ikka tegelikult Elvasse? Või väljus ta bussist mõnes muus peatuses? Bussijuht ei mäleta teda üldse ning ega peagi, tema töö pole reisijate liikumise kaardistamine.
Kaziksi poolt vägistatud teised naised on olnud spontaanse kohtumise ohvrid. Teadlikult on ta otsinud naisi, keda suhtesiseselt ja materiaalselt ära kasutada.
Reiliga seonduv on spontaanse vägistaja kohta hämmastavalt suure etteplaneerimisega kuritegu. Kas Guntars Kaziks tegi seda kõike üksinda või oli seksuaalkuritegude eest karistatud mees kellegi tööriistaks?
Kui Hellenurmest, kus Kaziks toona elas, ühtki süütõendit ei leitud, kas see tähendab, et süüd pole? Või võis mõrtsukas oma teo toime panna kusagil mujal.
Elvast Valka on napid 60 kilomeetrit. Miks ma seostan seda mõrva Valgaga? Sest Valgas on inimesi, kes on kinnitatud, et pildil näidatud mees ehk Guntars Kaziks liikus sel perioodil Valga ja Valka vahet palju, tehes seda kord ühe, kord kahe sõbraga.
Lõuna-Eesti ja Põhja-Läti kaunis piirilinn oli toona täis lagunevaid hooneid, mida keegi kunagi uurinud ei ole. Kas mõnes neist võib peituda mõnigi kadunud surnukeha? Guntars Kaziks on ise Lätist pärit, ei saa välistada, et ta tunneb sealset kanti märksa paremini kui Hellenurme ümbruse metsasügavusi.
Vastuseid praegu ei ole. Saab küll paluda, et kui keegi, kes seda lugu loeb, mäletab 2006. aasta 14. veebruarist, mis kõnealuse juhtumiga võiks seotud olla, võiks oma meenutusi jagada.
Praegu on Guntars Gaziks igatahes Reili Huigi kadumisega seonduvas õigeks mõistetud.

Vaadatud 6446 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
ff

kas anita pööras ära või

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi