Kirjad surmamõistetute osakonnast: elu kolmel ruutmeetril

16.09.2018 15:35
Anne-Mari Alver
Kommentaarid
5
Foto:

Kuidas jääda ellu vanglas, mis on loodud hukkamisteks, kuid kus surma põhjuseks on märksa sagedamini enesetapp?

Tauno Waidla on ellujäämisele lisaks kirjutanud mitu raamatut ja tegeleb maalimisega. Eelmises Nelli Teatajas andis intervjuu 30 aastat Ameerika vanglates – peamiselt San Quentinis –, veetnud eestlane Tauno Waidla. Kuna lehemaht seab igale loole piirid, jäi vestlus Ameerika ühe kõige karmima vangla igapäevaelu teemadel tänasesse numbrisse. Kuna enamik eestlasi ei kujuta San Quentinit ilmselt ettegi, räägi palun sellest vanglast veidi lähemalt. Tegu on aastal 1852 vanglaks ehitatud kindlusega. Kaasaegsemad Ameerika vanglad on mugavamad, see siin on aga California osariigi ainus vangla, mis on mõeldud hukkamisteks.

Oled sa ka mõnes muus vanglas olnud?
Algul olin kaks ja pool aastat Los Angeles County Jailis. Seal oli meid sada meest toas, valitses tõeline džungliõhkkond.
Mind toetati palju, eriti tegid seda mehhiklased, kutsusid koos sööma jne. Seal oli elu päris karm, käis jõukude sõda, oli palju pussitamisi, rööve. Kuna mina olin ja olen mujalt, pole mul mingeid probleeme kellegagi. Olen lihtsalt mina ise.
Samas oli seal rohkem vabadust, saime peaaegu vabalt ringi käia, näiteks söögisaalides. Siin sellist vabadust pole. Seal polnud püssimehi sees rõdude peal.

San Quentinis ise sööklasse minna ei või?
Surmamõistetute osakondades mitte. Meile tuuakse toit kandikuga kohale.

Kuidas toidud on?
Kuidas kunagi. Valin kandiku pealt, mis minu arvates süüa sobib ja keedan näiteks vanglapoest ostetud nuudleid juurde. Täna sain tüki kana ja veidi oliivirõngaid, nuudlitega koos oli päris normaalne toit. Vahel on õhtusöögi juures paar küpsist või tükk kooki või arbuus. Magusaisu on suur, panen ersatssuhkrut peale.

Mis see on? Ja miks päris suhkrut ei saa?
Suhkru asendaja. Varem oli pärissuhkur, aga kuna sellest tehti veini, keelati see ära. Veini tehti õuntest, moosist, isegi ketšupist tehti suhkruga alkoholi. Destilleeriti läbi soki: vedelik voolas läbi, mädanenud õunad jäid soki sisse. Proovisin 1991. aastal suutäie – vastik!

Millega sa nuudleid keedad?
Tavalise veekeetjaga, see on lubatud ese.

Räägi palun oma igapäevastest elutingimustest? Palju sul ruumi on?
Kong on 4 jalga lai, 10 jalga pikk. (Arvutame...) Pisut üle kolme meetri pikk, 1,22 lai.

Kuidas see jaguneb, mismoodi sa sinna ära mahud? Kui pikk sa ise oled?
Minu pikkus on 1,83. Ruumi laiusest enam kui poole võtab koiku, mida ma kasutan lauana, ise magan mati peal põrandal. Laual saan hoida oma asju. Laua all ja seinal on pesunöörid, nii saan oma riided ja voodipesu puhtana hoida. Üleval on väike raamaturiiul, aga kahjuks tohib siin olla ainult kümme raamatut. Mul on peamiselt sõnastikud.

Muid raamatuid ei loe?
Ikka loen. Saan kasutada vangla raamatukogu. Tellida saan Amazonist või Barnes & Noble poest, ainus piirang on, et raamat peab olema pehmekaaneline. Väga hea romaan oli „Shantaram”, soovitan. 1000 lehekülge hästi kirjutatud lugemist Indiast ja Afganistanist. Väga huvitav oli „Red notice”, mis kirjeldab Jeltsini aja lõppu ja Putini aja algust. Põnev oli veel näiteks „The Partition of Palestine” – Iisraeli riigi loomisest. Ajakirjandusest käib mul The Economist, tänu sellele on ka maailmas toimuvast ülevaade. Telekas on mul ka, näitab nii siinseid kanaleid kui ka Deutsche Wellet ja France24.

On sul mingi päevakava, mille järgi elad?
Jaa, ütleksin, et lausa robotliku täpsusega. Hommikul ärkan 5.50. Oluline on mitte sisse magada, muidu läheb piimamees piimaga edasi ja ma jään ilma. Hommikusöögi võtan vastu, aga jätan lõunaks. Hommikusel kandikul on ka lõunasöögikarp. Kui ma kaks söögikorda liidan, saan lõuna ajal õuest tulles enamvähem normaalselt süüa. Siis lähen välja – aeda. Umbes kuuel päeval nädalas. Tagasi tulles söön lõunat ja joon oma jahtunud kohvi ära.

Mida tähendab aias käimine?
Ühel pool maja on kuus aeda, kõik umbes nii suured kui tenniseväljak. Teisel pool maja on üks aed, veelgi väiksem. Meil on 7 aiagruppi. Igal päeval oleme erinevas aias. Mina olen aia grupis #2. Täna olin aias B. Homme lähen aeda C. Aed F mulle ei meeldi, sest seal on alati palju linnusitta. Aeda E lähevad ainult aia grupi #7 mehed. Need on vanad, vigased, aga nende hulgas on ka mõned nooremad, kes mujale ei saa minna.
Aias saab jalutada ja trenni teha. Pesta saab ka. Peseme ennast õues nii nagu Bombay vaesed – topsiga vett pähe. Meil muidugi jookseb seal vesi kraanist ja üle kraanikausi. Vanasti olid õues dušid ka, aga need keerati eelmise veepuuduse ajal kinni.

Mis trenni sa teed?
Burpee trenni teen peamiselt. See on võhmatrenn. Lõuga tõstan ka. Rööbaspuudel teen kätekõverdusi. Aga burpee on mu lemmiktrenn. Lõuga tõstan kas 50 korda korraga ja kõik, nii tavaliselt peale burpeetrenni. Homme tõstan lõuga 15 x 15, siis teen 500 kükki. Täna tegin 300 burpeed korraga, kiiresti. Burpee on parim treening minu arvates. Tugev trenn hoiab mõistuse korras ja pärast on hea olla. Kui õue ei saa, teen sees.

Ikka selles 1,22 meetri laiuses ruumis?
Muud mul pole. Laua ja seina vahel on veidi ruumi. Kätekõverdusi tuleb teha nii, et küünarnukid pole väljapoole, siis mahun ära. Trenni viimane vaatus on pesupesemine – mul on selleks ämber ja veidi pesupulbrit. Veesurve kraanist on väike, nii et loputamine võtab aega. Ühe korra nädalas pean trenni vahele jätma, sest siis pesen ma voodipesu ja mul pole nii palju ruumi pesunööri jaoks, et saaks trenniriided samal päeval kuivama panna.

Nii et päevi täidavad trenn ja lugemine?
Kirjutanud ja maalinud olen ka. Ühe romaani – „Alfredssoni afäär” – oled sa toimetanud ja välja andnud, mõned on mul veel. Enne väljaandmist tahan läbi kirjutada. Seikluslood, aga mu enda elu on keerulisem kui need lood, mis välja olen mõelnud.
Varem oli kirjutamiseks keskenduda kergem – praegu käib üle poole tunni valvur, kes peab lööma pulga vastu nuppu iga kongi ukse küljes. See on päris kõva lärm.

Kui maalimisest rääkida, siis kuidas seal valgus on?
Olen 5. korrusel, kõige kõrgemal. Aknast teisel pool koridori näen päikesetõusu. Sealpool on San Francisco laht. Kahjuks on aken üsna must ja enne seda on tihe võre.
Maalimine pole siin kerge. Valguses pole probleem, maalides panen ülemise lambi ka põlema. Ruumi on liiga vähe. Pean ettevaatlikult maalima, et värvi laiali ei lendaks.

On sul mingi väljund ka – kas teised saavad su maale näha?
Osta saab ka, mu maalid on Londonis ühes galeriis olemas. Kui ära ostetakse, maalin ja saadan juurde. Saatmine pole lihtne, see võtab aega.

Kui sa peaksid välja saama, mis sa edasi teeksid?
Kirjutamise ja maalimisega jätkan kindlasti. Tööle läheksin... Ema on vaja toetada, ta on pensionil ja lesk ja tal pole rohkem lapsi peale minu.

Oskad sa öelda, kuidas teised seal elus püsivad?
Olen surmamõistetute osakonnas, aga kõige sagedasem surma põhjus siin on enesetapp. Paljud lähevad hulluks... Liigub ka keelatud aineid.

Sa ei kasuta?
Ei, ma teen trenni, siis pole muud vaja.

Mida oleks vaja, et sa vabaks saaksid?
Kohtuotsust. Et süüdistuse pool aktsepteeriks kaitse uurijate ja advokaatide tööd.
Kui saad, saada palun mu intervjuu link välisministeeriumisse ja presidendile, võib-olla saab Eesti riik mind aidata.

Vaadatud 3485 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jan

Eelnevale kommentaarile lisan, et Tauno ei olnud tapja vaid Peeter Sakarias. Taunole soovin vastupidamiseks jõudu ja uut õiglast kohtuotsust.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi