Lillede keel

21.07.2020 14:00
Marta Roosipuu
Kommentaarid
0
Foto:

Kuigi lillede keel on universaalne, on igas kultuuris, maakonnas, rahvusel omad ­eelistused. Lilled, kui me neid mõistame, on palju rohkem kui lihtsalt kaunistuselemendid.

Vahel tahaks justkui midagi öelda, aga sõnadest jääb väheks – siis tulevad appi lilled.  Iga lill sümboliseerib erinevaid tundeid ja emotsioone. Toome teieni valiku lillede sümbolistikat ja tähendusi.
 
Roose seostatakse kõige sagedamini armastuse ja romantikaga. Roosi peetakse tasakaalu sümboliks. See väljendab lubadust, uusi algusi ja lootust. Selle okkad tähistavad kaitset, füüsilisust, kaotust, mõtlematust.
Punased roosid on levinud valik, sest tähendavad loomulikult armastust ning on tuntud kui romantika, armastuse, julguse ja kirglikkuse sümbol.
Valged roosid sümboliseerivad täiuslikkust, ausust ning vaikust, saladusi ja lootusi.
Roosad roosid oma erinevate varjunditega sümboliseerivad pehmust ja tänulikkust.
Kollane roos kannab endas sõnumit sõprusest, ustavusest ja vabadusest.
Kreemikad roosid sümboliseerivad lugupidamist, tänulikkust ja sümpaatiat.

Pojeng on tuntud kui rikkuse ja au lill. Oma lopsakate, täidlaste, ümarate õitega sümboliseerivad pojengid romantikat ja õitsengut ning neid peetakse hea õnne ja õnneliku abielu märgiks. Pojengid on tänapäeval ka ühed eelistatumad pulmalilled ühes preeriakellade, eukalüpti ja roosidega. Pojeng on üks armastatuim lill Hiinas. Pojengid sümboliseerivad truudust ja abielu ning on sellepärast ideaalne feng shui abivahend magamistoa tasakaalustamisel. Oluline on seejuures teada, et pojengide arv magamistoas, ka suhete, sõpruse ja armastuse tsooni paigutatuna peab olema paarisarv (2, 4, 6, 8 jne). Pojeng soosib noorte armastust ja aitab naisel endale toetava, truu ning armastava abikaasa leida.
Pojengi kui armastuse ja romantika kandjat on feng shui ravivahendina kasutatud juba aastatuhandeid. Eriti hinnatud on roosa pojeng, vähem aga punane pojeng. Valged ja kreemjad ja muud värvitoonid kuuluvad pigem kaasaja moesähvatuste juurde.
Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus. Pojengi peetakse harukordseks juba seetõttu, et tegemist on harva esineva viit stiihiat (Tuli, Maa, Metall, Vesi, Puu) kandva lillega. Seetõttu on ka arusaadav, miks peaks igat aeda ehtima vähemalt üks pojengipõõsas. Feng shui aiakujunduses on mindud isegi selliste äärmusteni, et jälgiti kiivalt õitsvate õite arvu pojengipõõsas — see pidi kindlasti olema paarisarv.
Pojengi feng shui sobib nii abielupaarile kui ka üksikule inimesele. See aitab üksikul naisel meest leida ja üksikul mehel naist leida, abielupaaril aga tugevdab olemasolevat suhet või vajadusel lisab suhtesse uut kirge.
Romantilist pojengi nimetatakse Hiina kuninganna lilleks. Seda lille kasutasid keisrite liignaised, kes ihkasid armastust ja romantikat oma ellu, kaunistustena oma magamistubade seintel ja lagedel. See pidi tõstma seksuaalsust ja kirge.
Kasutatakse paarikaupa lõikelilledena vaasis, magamistoas suhte ergutamiseks, kire tõstmiseks ja vallalise, kuid abielluda sooviva inimese magamistoas partneri ligimeelitamiseks.

Tulbid on alati kindlapeale minek, eriti, kui ei tea millist lille võtta ja millist jätta. Nad pole romantikast ülevoolavad, liiga suured või väikesed, vaid lihtsalt ideaalsed ning peavad vaasis kaua vastu. Tulp kannab endas sõnumit graatsilisusest ja elegantsusest, väljendades seejuures siiski ka armastust ja tunnustust, sõprust ja tänulikkust. Ning on lihtsalt äraütlemata ilusad kevadlilled! Nagu ka roosi puhul, on erinevat värvi tulbil ka erinev tähendus.
Roosa tulp sümboliseerib hoolitsust.
Punane tulp on justkui loodud armastuse avaldamiseks.
Valgete tulpidega tasub paluda andestust.
Kollane väljendab lootusetult armumist.

Krüsanteemide ajalugu ulatub 15ndasse sajandisse ning Vana-Kreekasse, kus sõna “Chrysanhemion” moodustus kahest eraldi sõnast: “chrysos”, mis tähendab kuldset (krüsanteemide algupärane värv) ja “anhemion”, mis tähendab lille. Nii kutsutigi teda alguses ka mujal maailmas kuldseks lilleks. Veidi karikakra moodi lilled, mida tänapäeval leidub paljudes erinevates värvides kannavad endas selget sõnumit sõprusest, optimismist ja rõõmust.
Krüsanteemis arvatakse peituvat igavese elu võti. Usutakse, et krüsanteemi tuppa toomine toob hoopis ebaõnne, sest neid kasutatakse väga palju matuste puhul. See on aga vale arusaam. Erinevad Euroopa feng shui teadlased soovitavad koju just rõõmu ja optimismi toomiseks panna vaasi krüsanteemid.
Päevalill või ka päikeselill sümboliseerib jumaldamist, lojaalsust, ettenägelikkust. Oma suurte õitega meenutab ta oma nimeandjat päikest ning toob rõõmu ka kõige sombusemal päeval.
Päevalille nimi tuleneb sellest, et lillel on kombeks end “näoga” päikese poole pöörata. Ka kreeka keeles ühendab “helios”, mis tähendab päikest ja “anthos”, mis tähendab lille taime kokku päikese lilleks ehk Helianthuseks. Ükski lill ei suuda tõsta tuju ja meeleolu nii nagu teeb seda päevalill. Nad on säravad ja rõõmsad ning sama soojad kui suvepäike.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 1253 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi