Õnneliku suhte vundament ehk tunne iseennast!

28.06.2021 11:10
Vivika Vool
Kommentaarid
0
Foto:

Ajakirja juuni numbris jätkab Crystal Ra Laksmi Ditton – holistiline coach, transformatiivsete enesearengu retriitide ja sündumuste ning seikluste korraldaja, Wantra (veeteraapia) avastaja ja instruktor, kirjanik, otiveerija ja podcaster, filmitegija ja kunstnik ning  külluse antropoloog – oma elust inspireeritud, väljatöötatud ja edukalt kastsetatud põnevate õpetuste tutvustamist, mis võiks olla abiks meie teekonnal iseendani ja sealtkaudu ka lähedasteni.

Crystal Ra räägib, et töötades inimestega Külluse Ratta mudeli põhjal, on ta märganud, et 99,9% juhtudel on inimestel külluse teemad kinni just suhete sektoris ja seda mitte üksnes suhetes teistega, vaid eelkõige suhtes iseendaga või iseendiga.
Ta selgitab, et paljudel meist on endaga väga ebateadlik suhe. Kuna pole treenitud teadlikku enese tajumist või jälgimist koos oma “Sisemise Tunnistajaga,” on juhtimise endale võtnud näiteks Sisemine Laps või muud sisemised sabotöörid. “Kuna inimene on harjunud kõige vanaga, on tal sellest olukorrast väga raske üksi välja liikuda. Tal on vaja mentorit, teejuhti, tööriistu ja vahel isegi tugigruppi,” täpsustab Crystal Ra.
Juba Sokrates on öelnud: “Tunne iseennast!”. Selle inglisekeelses tõlkes – “Know thyself!” - on “thyself” vanamoodne, poeetiline ja religioosne vaste, mis tähistab vaid ühte inimest, nagu näiteks: armasta oma naabrit nagu iseennast. “Mina aga väidan, et võibolla sõnaühend “thy” on hoopiski lühendatud versioon sõnast “they” - “nemad” ja võib-olla läks midagi tõlkes kaduma? Ehk siis minu Uue Aja uuendatud versioon sellest oleks “tunne iseendid!” lausub Crystal Ra veendunult.

Meie sisemised hääled
Me kõik oleme tundnud, et kogeme oma peas käivaid väikesi dialooge. “Võib tunduda, et meie sees on kõnelemas väga palju erinevaid tegelasi, kellel on kõigil oma vajadused ja oma sõnumid, aga ka oma vägi,” lausub Crystal Ra ning lisab, et probleem tekib siis, kui me ei tea, kuidas nende osadega endast suhestuda või suhelda. Sageli on iseendaga suhtlemine või iseenda kuulamine, näiteks kõhutunde või intuitsiooni kuuldavõtmine, pandud “hulluse” kategooria alla ja nii me olemegi sellise suhtlemise hirmust saada “grupist välja lükatud” endale ära keelanud.
Crystal Ra väitel on üks suurimaid hirme, mis on isegi suurem kui surmahirm, näiteks esinemise hirm. Selle juurpõhjuseks on primaaraju hirm, et kui me teeme midagi tavatut, siis meid arvatakse meie “hõimust” või “kogukonnast” välja ja me jääme üksinda. Ürgsete esivanemate puhul võis see tähendada hukkumist, kuna üksinda olid ellujäämise võimalused väga minimaalsed. Hõimust väljaheitmise hirmu, mis võib väljenduda näiteks esinemishirmuna, oma sisehääle mittekuulamisena või hirmuna oma intuitsioonile järgneda, kanname me aga raku tasandil endaga kaasas, kuni me seda täielikult teadvustame.

Sisemine pere – meise sisemine kolmainsus
Suhe iseendaga saab aga väga kiiresti mitte ainult tervendatud, vaid ka taaskäivitatud, kui me õpime suhestuma oma sisemise kolmainsusega – Sisemise Pere Arhetüüpidega. Carl Gustav Jung on rääkinud neist kõigist, kuid peamiselt sai tema kaudu kõige populaarsemaks Sisemise Lapse arhetüüp.

Sisemine Laps
Crystal Ra räägib, et tema sügavam suhestumine iseendaga sai alguse lapsepõlves. Kui temani jõudis info Sisemisest Lapsest, tekkis tal selle teema vastu sügavam huvi ning sellega eksperimenteerima hakates lõi ta erinevaid töötubasid, kus pani terve toatäie täiskasvanuid pimesikku, peitust või kulli mängima. “Ühekorraga olid kõik tõsised täiskasvanud kadunud ja Sisemised Lapsed pidutsesid. Rõõm oli tagasi, süda hõiskas ja liblikad olid kõhtu tagasi kolinud. See kõik oli nii põnev, et mul tekkis isegi mõte luua “täiskasvanute lasteaed,” kuna neil on seda nii väga vaja!” räägib Crystal Ra õhinaga, millest aimub, et sellise koha loomine poleks tema jaoks mingi probleem. Peale seda kogemust hakkas naine lubama endale kõike seda, mida talle väiksena ei lubatud ning mis päris mitmelgi korral pani ta elu ohtu, kuid selle ometi nii elusaks tegi.

Sisemise Naisega tutvumine
Avameelne ja julge naine räägib, et kuna teda oli kuueaastasena seksuaalselt ära kasutatud, tekitas see temas seksuaalse haava ja sügava usaldamatuse meeste suhtes. “Hiljem hakkasin sedasama haava nägema oma klientides ja lähedastes. Kui oleme kogenud midagi nii dramaatilist, siis tahame selle ära peita, kuna tunneme suurt häbi,” avab naine tagamaid sellest, kuidas sai tema teekond alguse. Crystal Ra räägib, et ta oli kuueaastane, kui tema vanemad lahutasid ning ta jäi elama isa ja tema emaga. Ta räägib oma vanaemast, kes tõelise raudnaisena sai ise kõigega hakkama ning oli üles kasvatanud kolm poega, kellest ühe kaotanud autoavariis. Tema elu armastus oli jäänud kadunuks Teises Maailmasõjas ja kuna peale sõda oli iga naine võimalike kosilaste üle õnnelik, siis elas ta oma elu koos abikaasaga, kuid ilmselt mitte väga õnnelikult. “Kuna ta oli alati endale tütart tahtnud, samas oli aga kartlik kõige osas, kasvatas ta mind ja mu õde kui “potililli”. Ka meestest püüdis ta mind “tule ja surmaga” eemal hoida, mistõttu mu esimene suudlus tuli alles 12aastaselt ja esimene vahekord aastaid hiljem. Ma olin emotsionaalselt vägagi katki ja mul oli vaja väga suurelt tervendada oma Sisemist Last,” räägib oma tollased katsumused tänaseks seljatanud naine. Oma vanaemalt sai Crystal Ra käitumismustri – kui sa tahad ellu jääda, siis on vaja et sa ise selle eest hoolitsed, mitte aga ei looda kellegi teise peale ning et mitte miski ei tule kergelt ja kõike peab ise saavutama – mille ta korralikult endale üle kopeeris. Ka mõte ülikooli minna sai vanaema poolt rahapuuduse tõttu maha maetud ning nii noor naine oma õpnguid sekretäride koolis alustaski, et kiiresti oma elu peale saada ja seejärel ise edasi vaadata. See kõik mõjutas Crystal Ra Sisemise Naise kujunemist. “Minu Sisemine Naine oli tõeline “meesnaine” ja “künnihobune”. Ta ei teadnud, mida tähendab see, et mees sind turvab või et kui mees midagi ütleb, siis see sõna ka maksab ja et sa oled hoitud ja hoolitsetud ning ei pea muretsema,” jutustab naine. Kuna vanaema hoolitses ja vastutas peres kõige eest, kaasaarvatud oma täiskasvanud poja, Crystal Ra isa eest, hakkas ka noor naine oma elu sarnaselt looma, sest eeskujuks polnud võtta muud, kui sõltuvussuhe isa ja vanaema vahel. “Ma ei teadnudki, et läbi käitumismustrite ja emotsionaalsete harjumuste saab edasi kanduda kaassõltuvuse suhtemuster,” lisab ta.

Julge tüdruk poisse ­ehmatamas
Crystal Ra jutustab oma noorusaegsetest suhetest, mis enamasti üle kivide ja kändude kulgesid. “Mõned mehed ehmatasin ma oma julge pealehakkamisega täiesti ära. Kuna ma ei suutnud enam oodata, kuni nemad julgust kogusid, et mind välja kutsuda või järgmine samm teha, siis tegin seda ise,” lausub Crystal Ra ning lisab, et kuna ta oli tugev ja iseseisev naine, tõmbas ta sageli ligi täielikke memmepoegi. Siis aga viis “juhuse tahe” Crystal Ra kokku tema lapsepõlve armastusega, kes talle juba viieaastaselt silma oli hakanud ja kellesse teismeliseeas armunudki oli. Peale toda “saatuslikku” kohtumist noored armusid ülepeakaela ja hakkasid ka koos elama. Olles peale sekretärikooli lõpetamist neli kuud Kalevi kommivabriku sekretariaadis töötanud, jäi Crystal Ra lapseootuspuhkusele. Tihedad elukohavahetused ei mõjunud noorele naisele hästi ning kuigi Paide, kuhu lõpuks elama jäädi, oli tema sünnilinn, ei helisenud see hinges kaasa. Kui selgus, et noorel isal oli ka alkoholilembus, mille tõttu värske ema pidi pikki õhtuid lapsega üksinda kodus olema, viis see sügava sünnitusjärgse depressioonini. Uudis elukaaslase uuest armastusest sundis aga Crystal Ra, kaks kätt taskus, välja kolima.

Aus analüüs
Olles peast läbi lasknud isegi enesetapumõtte, hakkas Crystal Ra analüüsima, mis võis suhtes valesti minna. “Ma sain aru, et olin selles suhtes proovinud teha kõike nii, nagu mu mehele meeldis, minnes sellega täielikult enda vastu ja justkui eraldades ennast iseendast. Polnud siis ime, et suhe enam ei toiminud,” arutleb naine, kes tänaseks endale kõik toimiva suhte nipid selgeks teinud on. Ta rõhutab, et kuigi paljudes suhetes kipub peale lapse sündi kogu naise fookus lapsele minema ja mees tahaplaanile jääma, peaks jätkusuutliku suhte jaoks alati naise ja mehe omavaheline suhe esikohal olema.

Ole oma soovides täpne
Selle suhte lõpp pani naise põhjalikult juurdlema, milline oleks mees, keda ta tegelikult vajaks. Ta asus koostama nimekirja soovitud omadustest, millega ta tegeles järgmised 14 aastat. “See oli päris suur naljanumber. Näiteks panin ma sinna kord kirja, et soovin meest, kes oskaks koos minuga lennata. Ja ma kohtusin mehega, kes töötas helikopteri peal... Mina pidasin silmas aga vaimselt kaasa lendamist. Kui lisasin nimekirja, et tuleks tark mees, sain targa mehe, kes oli kalk ning oma tahtmise saamiseks teistest üle kõndis,” toob Crystal Ra lõbusaid näiteid ning lisab, et elades kord kolm kuud Londonis, käis ta selle aja jooksul kohtamas 100 mehega. Enamik neist olid pealiskaudsed ja lähedus tekkis vaid mõne üksikuga, kuid nad kõik aitasid täiendada seda olulist nimekirja. “Ma teadsin, millist meest ma oma ellu vajan ja soovin. Aga mulle tundus, et sellist meest ei eksisteeri,” lausub naine, kes järgneva 14 aasta jooksul reisis 30 maale, et seda ainust ja õiget leida. Crystal Ra jutustab, et enamasti kestsid tema suhted 1,5-3 aastat, mõnikord ka vaid mõned kuud. Põhjused, miks suhted lagunesid, olid erinevad, kuid enamasti tõmbas naine ligi mehi, kes ei olnud piisavalt tugevad ega andnud “kuninga” mõõtu välja.

Abielus vahemaa tagant
Ka abielus õnnestus naisel lühidalt olla – seda küll salaja, kuna noormehe vanemad naise vaimseid huvisid heaks ei kiitnud. Kuna Crystal Ra elas tol hetkel Norras, mees aga Eestis ning noorte ülikooliõpingud kaugsuhte aega veelgi pikendanud oleks, leidis ka see suhe oma kurva lõpu. “Kui nägin, et mu mees oli interneti suhtlusportaalis end vallalisena esitlenud, olin šokis. See abielu läks küll lahutamisele, kuid see oli esimene suhe, mille üle ma olin tõeliselt uhke, kuna mu mees oli väga tark ja ilus ning andis igati “kuninga” mõõdu välja,” lausub naine.

Sisemise Naise kutsel Havaile
Crystal Ra räägib, kuidas ta 1999 aastal kuulis justkui sisemist häält, mis teda Havaile kutsus. “Havail ujusin ma esimest korda koos metsikute delfiinidega ja lahustasin oma veesügavuse hirme ning mõistsin, et see oli mu Sisemine Naine, kes mind sinna kutsunud oli ja kellega ma Havail olles ka esmakordselt ühendust sain – ta hakkas mulle õpetama, kuidas endaga paremas kontaktis olla, kuidas intuitsiooni kuulata, kuidas elu ja universumit ning ka inimesi rohkem usaldada... See ei olnud kerge,” pihib seiklejahingega naine. Crystal Ra räägib ka kolmest suurest eksamist, mida Havai talle andis – minna kolm korda Havaile ja jääda sinna korraga kolmeks kuuks. Kuna Havai on maailmas üks kallimaid kohti, nõudis see suurt osavust, nutikust ja samas ka täielikku usaldust. “Kuid nagu imeväel leidsin iga kord inimesed, kelle maju valvata ja majapidamise eest hoolitseda või muul moel odavalt hakkama saada. Mu Sisemine Naine oli treeninud mu usalduse musklit. Ma olin valmis... Suureks muutuseks,” ütleb karastunud naine tähendusrikkalt.

Lõpp elule karbis
Kuna unistustel on kombeks kasvada, tundis Crystal Ra Havailt naastes, et elu 100 ruutmeetrises luksusstuudios Liivalaia tänaval, kauni vaatega Tallinna vanalinnale, pole enam just unistuste elu. “Ma olin saanud kätte vabaduse maitse, kuna Havail elasin ju enamjaolt väljas ja looduses, soojas kliimas. Panin maha seemne, et ühel päeval ma elangi Havail...,” avaldab ta oma uue unistuse. Aastal 2011 pakkis Crystal Ra oma elu Tallinnas kokku, müüs maha kõik, mida müüa sai ja alustas nomaadi elu. Järgmised seitse aastat kulges täielikult Sisemise Naise juhatusel – olgu selleks siis suuremad suunavalikud elus või ka lihtsamad asjad, mida teha või mitte teha. Elu aga jätkas kartmatule naisele eksamite andmist ja selle sooritamiseks tuli kuulata uut Sisemise Naise juhist - minna üheotsapiletiga Mehhikosse. “See oli aastal 2013. Ja sinna ma läksingi, usalduses. Järgisin elu antud selgeid juhised sõna-sõnalt ja nii ma end ühel hetkel maailmaklassi viie tärni hotelliketi Four Seasonsi Spast leidsingi, kus hakkasin pakkuma oma Wantra veeteraapia seansse,” räägib Crystal Ra, kuidas ta peale kaht aastat aja- raha- ja energiakulukat kadalippu oli saanud Mehhiko elamis- ja tööloa ning sai hakata tegema seda, mis pani hinge helisema ja südame laulma.

Sisemise Mehe kanaldamine
Kuna Sisemisest Perekonnast oli puudu veel Sisemine Mees, asus Crystal Ra ka teda kanaldama. “Käivitasin ta enda sees läbi ühe protsessi, mida mulle vaimust anti ja kui see sai tehtud, oli mul ühendus oma Sisemise Mehega samuti olemas. Ta oli nii ilus, kuninglik, väekas ja võimas. Ma hakkasin temaga suhestuma ja suhtlema,” räägib naine, kellest tõepoolest kõigi kolme arhetüübi kohalolu kiirgab. Sisemise Mehe teemadeks on kõik see, mis seondub struktuuridega – maailma praktilise ja füüsilise poolega. Crystal Ra jutustab, kuidas ta, olles täiesti rahatuna kuristiku põhjas, tundis, justkui astuks Sisemine Mees ta eest välja ja andis juhiseid, kuidas edasi tegutseda. “Ma panin kokku 12-kuulise online programmi, millle abil lõin omale uue finantsilise vundamendi,” lausub naine. Näib, et Elu oli loonud talle hea võimaluse, kuidas ühendada Sisemine Mees ja Naine ning olles kontaktis Sisemise Naise õpetusega, küsida ja võtta vastu abi, mida tulid pakkuma sõbrad ja tuttavad. “Oma vanaema mustritest lähtuvalt ma seda kunagi ei teinud või kui, siis väga harva,” lisab ta.
Juhised, kuidas oma elu ja suhteid muutma hakata
- Kõigepealt pane kirja oma kokkulepped suhtes iseenda ja teistega.
- Kirjuta, millist partnerit ja kaaslast sa oma ellu soovid ning miks?
- Vaata see nimekiri veelkord läbi ja kui sulle tundub, et sul endal ei ole mõnda neist omadustest, siis hoolitse selle eest, et ka sul oleks need kvaliteedid olemas, kuna sarnane tõmbab sarnast!
Crystal Ra lausub, et õnnelike suhete number üks vundament on tutvuda iseenda erinevate sisemiste osadega, seejärel need tervendada ja siis taaskäivitada.
“Kohtumine oma sisemise pere arhetüüpidega ning nendega uutmoodi suhestumine, samuti nende tervendamine ja taaskäivitamine on väga oluline osa selles protsessis ja saab hakata ehitama sulle kivi kivi haaval uut ja tugevat suhete vundamenti nii sinu sees kui ka sinust väljaspool.
Seda ei väida ma mitte üksnes iseenda elule ja kogemustele toetudes, vaid ka nende inimeste lugude põhjal, kes on viimase viie aasta jooksul koos minuga läbinud (100% läbimise kogemustega) Sisemise Pere Arhetüüpide Coachingu programmi.” Räägib Crystal Ra.

Juuli numbris räägib Crystal Ra meile kohtumise loost oma kuningaga – olulistest ja  suunda muutvatest verstapostidest sel teekonnal, mis tal ka abieluranda sõuda aitasid. Samuti saame täpsemad juhised, kuidas alustada suhtlemist oma Sisemise Perega.

Crystal Ra räägib, et töötades inimestega Külluse Ratta mudeli põhjal, on ta märganud, et 99,9% juhtudel on inimestel külluse teemad kinni just suhete sektoris ja seda mitte üksnes suhetes teistega, vaid eelkõige suhtes iseendaga või iseendiga.
Ta selgitab, et paljudel meist on endaga väga ebateadlik suhe. Kuna pole treenitud teadlikku enese tajumist või jälgimist koos oma “Sisemise Tunnistajaga,” on juhtimise endale võtnud näiteks Sisemine Laps või muud sisemised sabotöörid. “Kuna inimene on harjunud kõige vanaga, on tal sellest olukorrast väga raske üksi välja liikuda. Tal on vaja mentorit, teejuhti, tööriistu ja vahel isegi tugigruppi,” täpsustab Crystal Ra.
Juba Sokrates on öelnud: “Tunne iseennast!”. Selle inglisekeelses tõlkes – “Know thyself!” - on “thyself” vanamoodne, poeetiline ja religioosne vaste, mis tähistab vaid ühte inimest, nagu näiteks: armasta oma naabrit nagu iseennast. “Mina aga väidan, et võibolla sõnaühend “thy” on hoopiski lühendatud versioon sõnast “they” - “nemad” ja võib-olla läks midagi tõlkes kaduma? Ehk siis minu Uue Aja uuendatud versioon sellest oleks “tunne iseendid!” lausub Crystal Ra veendunult.

Meie sisemised hääled
Me kõik oleme tundnud, et kogeme oma peas käivaid väikesi dialooge. “Võib tunduda, et meie sees on kõnelemas väga palju erinevaid tegelasi, kellel on kõigil oma vajadused ja oma sõnumid, aga ka oma vägi,” lausub Crystal Ra ning lisab, et probleem tekib siis, kui me ei tea, kuidas nende osadega endast suhestuda või suhelda. Sageli on iseendaga suhtlemine või iseenda kuulamine, näiteks kõhutunde või intuitsiooni kuuldavõtmine, pandud “hulluse” kategooria alla ja nii me olemegi sellise suhtlemise hirmust saada “grupist välja lükatud” endale ära keelanud.
Crystal Ra väitel on üks suurimaid hirme, mis on isegi suurem kui surmahirm, näiteks esinemise hirm. Selle juurpõhjuseks on primaaraju hirm, et kui me teeme midagi tavatut, siis meid arvatakse meie “hõimust” või “kogukonnast” välja ja me jääme üksinda. Ürgsete esivanemate puhul võis see tähendada hukkumist, kuna üksinda olid ellujäämise võimalused väga minimaalsed. Hõimust väljaheitmise hirmu, mis võib väljenduda näiteks esinemishirmuna, oma sisehääle mittekuulamisena või hirmuna oma intuitsioonile järgneda, kanname me aga raku tasandil endaga kaasas, kuni me seda täielikult teadvustame.

Sisemine pere – meise sisemine kolmainsus
Suhe iseendaga saab aga väga kiiresti mitte ainult tervendatud, vaid ka taaskäivitatud, kui me õpime suhestuma oma sisemise kolmainsusega – Sisemise Pere Arhetüüpidega. Carl Gustav Jung on rääkinud neist kõigist, kuid peamiselt sai tema kaudu kõige populaarsemaks Sisemise Lapse arhetüüp.

Sisemine Laps
Crystal Ra räägib, et tema sügavam suhestumine iseendaga sai alguse lapsepõlves. Kui temani jõudis info Sisemisest Lapsest, tekkis tal selle teema vastu sügavam huvi ning sellega eksperimenteerima hakates lõi ta erinevaid töötubasid, kus pani terve toatäie täiskasvanuid pimesikku, peitust või kulli mängima. “Ühekorraga olid kõik tõsised täiskasvanud kadunud ja Sisemised Lapsed pidutsesid. Rõõm oli tagasi, süda hõiskas ja liblikad olid kõhtu tagasi kolinud. See kõik oli nii põnev, et mul tekkis isegi mõte luua “täiskasvanute lasteaed,” kuna neil on seda nii väga vaja!” räägib Crystal Ra õhinaga, millest aimub, et sellise koha loomine poleks tema jaoks mingi probleem. Peale seda kogemust hakkas naine lubama endale kõike seda, mida talle väiksena ei lubatud ning mis päris mitmelgi korral pani ta elu ohtu, kuid selle ometi nii elusaks tegi.
Sisemise Naisega tutvumine
Avameelne ja julge naine räägib, et kuna teda oli kuueaastasena seksuaalselt ära kasutatud, tekitas see temas seksuaalse haava ja sügava usaldamatuse meeste suhtes. “Hiljem hakkasin sedasama haava nägema oma klientides ja lähedastes. Kui oleme kogenud midagi nii dramaatilist, siis tahame selle ära peita, kuna tunneme suurt häbi,” avab naine tagamaid sellest, kuidas sai tema teekond alguse. Crystal Ra räägib, et ta oli kuueaastane, kui tema vanemad lahutasid ning ta jäi elama isa ja tema emaga. Ta räägib oma vanaemast, kes tõelise raudnaisena sai ise kõigega hakkama ning oli üles kasvatanud kolm poega, kellest ühe kaotanud autoavariis. Tema elu armastus oli jäänud kadunuks Teises Maailmasõjas ja kuna peale sõda oli iga naine võimalike kosilaste üle õnnelik, siis elas ta oma elu koos abikaasaga, kuid ilmselt mitte väga õnnelikult. “Kuna ta oli alati endale tütart tahtnud, samas oli aga kartlik kõige osas, kasvatas ta mind ja mu õde kui “potililli”. Ka meestest püüdis ta mind “tule ja surmaga” eemal hoida, mistõttu mu esimene suudlus tuli alles 12aastaselt ja esimene vahekord aastaid hiljem. Ma olin emotsionaalselt vägagi katki ja mul oli vaja väga suurelt tervendada oma Sisemist Last,” räägib oma tollased katsumused tänaseks seljatanud naine. Oma vanaemalt sai Crystal Ra käitumismustri – kui sa tahad ellu jääda, siis on vaja et sa ise selle eest hoolitsed, mitte aga ei looda kellegi teise peale ning et mitte miski ei tule kergelt ja kõike peab ise saavutama – mille ta korralikult endale üle kopeeris. Ka mõte ülikooli minna sai vanaema poolt rahapuuduse tõttu maha maetud ning nii noor naine oma õpnguid sekretäride koolis alustaski, et kiiresti oma elu peale saada ja seejärel ise edasi vaadata. See kõik mõjutas Crystal Ra Sisemise Naise kujunemist. “Minu Sisemine Naine oli tõeline “meesnaine” ja “künnihobune”. Ta ei teadnud, mida tähendab see, et mees sind turvab või et kui mees midagi ütleb, siis see sõna ka maksab ja et sa oled hoitud ja hoolitsetud ning ei pea muretsema,” jutustab naine. Kuna vanaema hoolitses ja vastutas peres kõige eest, kaasaarvatud oma täiskasvanud poja, Crystal Ra isa eest, hakkas ka noor naine oma elu sarnaselt looma, sest eeskujuks polnud võtta muud, kui sõltuvussuhe isa ja vanaema vahel. “Ma ei teadnudki, et läbi käitumismustrite ja emotsionaalsete harjumuste saab edasi kanduda kaassõltuvuse suhtemuster,” lisab ta.

Julge tüdruk poisse ­ehmatamas
Crystal Ra jutustab oma noorusaegsetest suhetest, mis enamasti üle kivide ja kändude kulgesid. “Mõned mehed ehmatasin ma oma julge pealehakkamisega täiesti ära. Kuna ma ei suutnud enam oodata, kuni nemad julgust kogusid, et mind välja kutsuda või järgmine samm teha, siis tegin seda ise,” lausub Crystal Ra ning lisab, et kuna ta oli tugev ja iseseisev naine, tõmbas ta sageli ligi täielikke memmepoegi. Siis aga viis “juhuse tahe” Crystal Ra kokku tema lapsepõlve armastusega, kes talle juba viieaastaselt silma oli hakanud ja kellesse teismeliseeas armunudki oli. Peale toda “saatuslikku” kohtumist noored armusid ülepeakaela ja hakkasid ka koos elama. Olles peale sekretärikooli lõpetamist neli kuud Kalevi kommivabriku sekretariaadis töötanud, jäi Crystal Ra lapseootuspuhkusele. Tihedad elukohavahetused ei mõjunud noorele naisele hästi ning kuigi Paide, kuhu lõpuks elama jäädi, oli tema sünnilinn, ei helisenud see hinges kaasa. Kui selgus, et noorel isal oli ka alkoholilembus, mille tõttu värske ema pidi pikki õhtuid lapsega üksinda kodus olema, viis see sügava sünnitusjärgse depressioonini. Uudis elukaaslase uuest armastusest sundis aga Crystal Ra, kaks kätt taskus, välja kolima.

Aus analüüs
Olles peast läbi lasknud isegi enesetapumõtte, hakkas Crystal Ra analüüsima, mis võis suhtes valesti minna. “Ma sain aru, et olin selles suhtes proovinud teha kõike nii, nagu mu mehele meeldis, minnes sellega täielikult enda vastu ja justkui eraldades ennast iseendast. Polnud siis ime, et suhe enam ei toiminud,” arutleb naine, kes tänaseks endale kõik toimiva suhte nipid selgeks teinud on. Ta rõhutab, et kuigi paljudes suhetes kipub peale lapse sündi kogu naise fookus lapsele minema ja mees tahaplaanile jääma, peaks jätkusuutliku suhte jaoks alati naise ja mehe omavaheline suhe esikohal olema.

Ole oma soovides täpne
Selle suhte lõpp pani naise põhjalikult juurdlema, milline oleks mees, keda ta tegelikult vajaks. Ta asus koostama nimekirja soovitud omadustest, millega ta tegeles järgmised 14 aastat. “See oli päris suur naljanumber. Näiteks panin ma sinna kord kirja, et soovin meest, kes oskaks koos minuga lennata. Ja ma kohtusin mehega, kes töötas helikopteri peal... Mina pidasin silmas aga vaimselt kaasa lendamist. Kui lisasin nimekirja, et tuleks tark mees, sain targa mehe, kes oli kalk ning oma tahtmise saamiseks teistest üle kõndis,” toob Crystal Ra lõbusaid näiteid ning lisab, et elades kord kolm kuud Londonis, käis ta selle aja jooksul kohtamas 100 mehega. Enamik neist olid pealiskaudsed ja lähedus tekkis vaid mõne üksikuga, kuid nad kõik aitasid täiendada seda olulist nimekirja. “Ma teadsin, millist meest ma oma ellu vajan ja soovin. Aga mulle tundus, et sellist meest ei eksisteeri,” lausub naine, kes järgneva 14 aasta jooksul reisis 30 maale, et seda ainust ja õiget leida. Crystal Ra jutustab, et enamasti kestsid tema suhted 1,5-3 aastat, mõnikord ka vaid mõned kuud. Põhjused, miks suhted lagunesid, olid erinevad, kuid enamasti tõmbas naine ligi mehi, kes ei olnud piisavalt tugevad ega andnud “kuninga” mõõtu välja.

Abielus vahemaa tagant
Ka abielus õnnestus naisel lühidalt olla – seda küll salaja, kuna noormehe vanemad naise vaimseid huvisid heaks ei kiitnud. Kuna Crystal Ra elas tol hetkel Norras, mees aga Eestis ning noorte ülikooliõpingud kaugsuhte aega veelgi pikendanud oleks, leidis ka see suhe oma kurva lõpu. “Kui nägin, et mu mees oli interneti suhtlusportaalis end vallalisena esitlenud, olin šokis. See abielu läks küll lahutamisele, kuid see oli esimene suhe, mille üle ma olin tõeliselt uhke, kuna mu mees oli väga tark ja ilus ning andis igati “kuninga” mõõdu välja,” lausub naine.

Sisemise Naise kutsel Havaile
Crystal Ra räägib, kuidas ta 1999 aastal kuulis justkui sisemist häält, mis teda Havaile kutsus. “Havail ujusin ma esimest korda koos metsikute delfiinidega ja lahustasin oma veesügavuse hirme ning mõistsin, et see oli mu Sisemine Naine, kes mind sinna kutsunud oli ja kellega ma Havail olles ka esmakordselt ühendust sain – ta hakkas mulle õpetama, kuidas endaga paremas kontaktis olla, kuidas intuitsiooni kuulata, kuidas elu ja universumit ning ka inimesi rohkem usaldada... See ei olnud kerge,” pihib seiklejahingega naine. Crystal Ra räägib ka kolmest suurest eksamist, mida Havai talle andis – minna kolm korda Havaile ja jääda sinna korraga kolmeks kuuks. Kuna Havai on maailmas üks kallimaid kohti, nõudis see suurt osavust, nutikust ja samas ka täielikku usaldust. “Kuid nagu imeväel leidsin iga kord inimesed, kelle maju valvata ja majapidamise eest hoolitseda või muul moel odavalt hakkama saada. Mu Sisemine Naine oli treeninud mu usalduse musklit. Ma olin valmis... Suureks muutuseks,” ütleb karastunud naine tähendusrikkalt.

Lõpp elule karbis
Kuna unistustel on kombeks kasvada, tundis Crystal Ra Havailt naastes, et elu 100 ruutmeetrises luksusstuudios Liivalaia tänaval, kauni vaatega Tallinna vanalinnale, pole enam just unistuste elu. “Ma olin saanud kätte vabaduse maitse, kuna Havail elasin ju enamjaolt väljas ja looduses, soojas kliimas. Panin maha seemne, et ühel päeval ma elangi Havail...,” avaldab ta oma uue unistuse. Aastal 2011 pakkis Crystal Ra oma elu Tallinnas kokku, müüs maha kõik, mida müüa sai ja alustas nomaadi elu. Järgmised seitse aastat kulges täielikult Sisemise Naise juhatusel – olgu selleks siis suuremad suunavalikud elus või ka lihtsamad asjad, mida teha või mitte teha. Elu aga jätkas kartmatule naisele eksamite andmist ja selle sooritamiseks tuli kuulata uut Sisemise Naise juhist - minna üheotsapiletiga Mehhikosse. “See oli aastal 2013. Ja sinna ma läksingi, usalduses. Järgisin elu antud selgeid juhised sõna-sõnalt ja nii ma end ühel hetkel maailmaklassi viie tärni hotelliketi Four Seasonsi Spast leidsingi, kus hakkasin pakkuma oma Wantra veeteraapia seansse,” räägib Crystal Ra, kuidas ta peale kaht aastat aja- raha- ja energiakulukat kadalippu oli saanud Mehhiko elamis- ja tööloa ning sai hakata tegema seda, mis pani hinge helisema ja südame laulma.

Sisemise Mehe kanaldamine
Kuna Sisemisest Perekonnast oli puudu veel Sisemine Mees, asus Crystal Ra ka teda kanaldama. “Käivitasin ta enda sees läbi ühe protsessi, mida mulle vaimust anti ja kui see sai tehtud, oli mul ühendus oma Sisemise Mehega samuti olemas. Ta oli nii ilus, kuninglik, väekas ja võimas. Ma hakkasin temaga suhestuma ja suhtlema,” räägib naine, kellest tõepoolest kõigi kolme arhetüübi kohalolu kiirgab. Sisemise Mehe teemadeks on kõik see, mis seondub struktuuridega – maailma praktilise ja füüsilise poolega. Crystal Ra jutustab, kuidas ta, olles täiesti rahatuna kuristiku põhjas, tundis, justkui astuks Sisemine Mees ta eest välja ja andis juhiseid, kuidas edasi tegutseda. “Ma panin kokku 12-kuulise online programmi, millle abil lõin omale uue finantsilise vundamendi,” lausub naine. Näib, et Elu oli loonud talle hea võimaluse, kuidas ühendada Sisemine Mees ja Naine ning olles kontaktis Sisemise Naise õpetusega, küsida ja võtta vastu abi, mida tulid pakkuma sõbrad ja tuttavad. “Oma vanaema mustritest lähtuvalt ma seda kunagi ei teinud või kui, siis väga harva,” lisab ta.
Juhised, kuidas oma elu ja suhteid muutma hakata
- Kõigepealt pane kirja oma kokkulepped suhtes iseenda ja teistega.
- Kirjuta, millist partnerit ja kaaslast sa oma ellu soovid ning miks?
- Vaata see nimekiri veelkord läbi ja kui sulle tundub, et sul endal ei ole mõnda neist omadustest, siis hoolitse selle eest, et ka sul oleks need kvaliteedid olemas, kuna sarnane tõmbab sarnast!
Crystal Ra lausub, et õnnelike suhete number üks vundament on tutvuda iseenda erinevate sisemiste osadega, seejärel need tervendada ja siis taaskäivitada.
“Kohtumine oma sisemise pere arhetüüpidega ning nendega uutmoodi suhestumine, samuti nende tervendamine ja taaskäivitamine on väga oluline osa selles protsessis ja saab hakata ehitama sulle kivi kivi haaval uut ja tugevat suhete vundamenti nii sinu sees kui ka sinust väljaspool.
Seda ei väida ma mitte üksnes iseenda elule ja kogemustele toetudes, vaid ka nende inimeste lugude põhjal, kes on viimase viie aasta jooksul koos minuga läbinud (100% läbimise kogemustega) Sisemise Pere Arhetüüpide Coachingu programmi.” Räägib Crystal Ra.

Järgmises numbris räägib Crystal Ra meile kohtumise loost oma kuningaga – olulistest ja  suunda muutvatest verstapostidest sel teekonnal, mis tal ka abieluranda sõuda aitasid. Samuti saame täpsemad juhised, kuidas alustada suhtlemist oma Sisemise Perega.
Vivika Vool

Vaadatud 917 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi