Piusa Jussi ilmaennustus: maikuu võttis soojuse juuni eest ära

04.06.2024 13:15
Piusa Juss
Kommentaarid
4
Foto:

Kuigi minu maikuu ennustus läks paris paljuski täppi, ei olnud ma seda ennustanud, et kuu keskmine lausa kolm kraadi üle normi kerkib.

Jah, kõik oli õige: algul kestsidki muutlikud ilmad, külmaperiood saabus (6.-12. mai), aga kuu teine pool oli arvatust palju soojem. Praeguseks on teada, et 2018. aasta mai, mida ma nimetasin sooja lehekuu etaloniks, oli siiski tänavusest soojem (keskmine vastavalt +14,4 ja +13,7), aga olen veendunud, et tänavuse mai teine pool (alates 16. kuupäevast) on selle sajandi kõige soojem. Ja miks mitte viimase 50 aasta kõige soojem, sest ajaloost on ainus variant aasta 1984, mille mai teine pool võib tänavusele silmad ette anda, aga kui seda aastat meenutan, siis pigem napilt mitte.

Mis on halb, et pärast sellist soojust mai teisel poolel tuli 1984. aastal jahedavõitu ja niiske suvi. Juunis läks vahepeal lausa väga külmaks ja juuli oli üks aastate vihmasemaid.

Pikk soojaperiood

Kuidas siis meie maikuu soojus ja sademed jagunesid? Suve alguseks loetakse Eestis perioodi, mil ööpäeva keskmine tõuseb püsivalt üle 13 kraadi ja see juhtus Lõuna-Eestis ilmselt 13. ja Põhja-Eestis 15. mail. Temperatuuride erinevus sisemaa ja mereäärse piirkonna vahel säilis kogu aeg, aga see polnud drastiliselt suur. Näiteks Tallinnas oli mai teise poole (16.-31. mai) päevaste temperatuuride keskmine +24,8, Tartus +25,5, mis ei ole üldse suur vahe.

Soojaperioodi esimesel nädalal (16.-22. mai) oli sooja peamiselt 19 kuni 24, siis aga algas kuumaperiood (23.-29. mai), kus sooja oli üle +25, välja arvatud päris mere ääres. Sademete jaotus oli selline, et kuni 27. maini neid praktiliselt polnud. Edasi hakkas äikesevihma tulema, kuid tundub, et ebaühtlaselt. Eesti Ilmateenistuse andmetel sadas mais keskmiselt 12 millimeetrit (29% normist) vihma, kuid olen kindel, et Põhja-Eestis tuli rohkem, Seega mõnes kohas ei tulnud peaaegu üldse.

Soojaperiood kestis edasi 5. juunini ja alles seejärel läks temperatuur tagasi normi lähistele.

Juunikuu külm polegi nii väga külm

Pealkiri, et maikuu võttis soojuse juuni eest ära, ei ole selles mõttes täpne, et tänaseks (7. juuni) oleme ka jaanikuus juba korralikku sooja saanud. Aga ma loen seda nii-öelda maikuu soojuse jätkuks ja väidan, et samalaadset soojaperioodi nagu meil oli (keskmine Tartus ja Tallinnas 25 kraadi lähistel), juunis kindlasti ei tule.

Maalehe suures suveennustuses ütlesin välja, et kui maikuus on pikk soojaperiood (ennustasin, et see kestab kaks nädalat, aga kestis kolm), peab juunis tulema mingi ajalõik, mis seda külmaperioodi arvel tasandab. Pakkusin, et juuni teisel dekaadil algab kümme või isegi rohkem päevi kestev periood, kus maksimumtemperatuurid Eestis jäävad 13-16 kraadi kanti. Ja sellega tuleb juuni ka alla normi.

Samuti lubasin, et juunis sajab rohkem kui mais, aga noh, seda võiks vist lubada igaüks, sest ega vähem kui meil tänavu mais niikuinii sadada ei saa.

Õnneks olen ma sunnitud praegu seda mai keskel tehtud ennustust veidi korrigeerima, sest tundub, et nii külma perioodi juunis ikkagi ei tule ja vahemikus 6.-20. juuni saab peamine temperatuuride vahemik olema 15 kuni 22. See on juba juuni kohta enam-vähem lähedal normile. Aga sajab palju. Mõnes paigas võib-olla iga päev, aga tõenäoliselt satub ikka kuivi päevi vahele ka. Tuul, mis kaua keeritas erinevates suundades, hakkab rohkem ennast lääne poole keerama.

Ootame ilusat jaanipäeva

Praegune ennustus on õnneks selline, et jaanipäevaks saab kehv ilm läbi. Kui meil oli vahepael rohkem kui 20-aastane periood, mil jaanipäev oli alati vihmane ja sageli jahe, siis viimasel ajal vastupidiselt on jaanipäevad olnud kuivad ja soojad. Ja kui näiteks 2021. aasta 23. juunil tuligi suurt kuumust leevendav äikesevihm, siis vaevalt see kedagi häiris, sest ilm püsis õhtul piisavalt soojana ja enam palju ei sadanud. Kaks aastat tagasi aga jaanipäeval just kuumaperiood algas ja enne oli pisut jahedam.

Tänavu pakun, et igasugused ekstreemsed kuumused, äikesevihma valangud, aga ka jahedus jäävad jaanipäevast eemale. Tuleb täiesti tavaline vahelduva pilvisusega juunikuu ilm, kus päeval on sooja 20-24 ja õhtul 15-19 kraadi. Pigem kuivapoolne, aga väike sadu pole välistatud. Pärast jaanipäeva sellist kuumust nagu 2022. aastal ei tule, aga usun, et just juuni lõpul algab kolmenädalane periood, mis on selle suve ilusaim ja kestab seega juuli keskpaigani.

Mis puutub suve teise poolde, jään selle juurde, mida ennustasin Maalehes, et läheb vihmasemaks, aga mingit drastilist temperatuuri langust me ei näe juuli lõpus ega ka augustis. Kuid vaatame kuu aja pärast, kas seda ennustust tuleks natuke korrigeerida.

 

Vaadatud 3641 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
piusa nuss

on parem kui viinahaua oma!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi