PLAADIARVUSTUS: Mari Kalkuni 'Stoonia lood' sisaldab ehtsaid delikatesse!

18.02.2024 15:40
Ülo Külm
Kommentaarid
1
Foto:

Mari Kalkun on andekas ja mitmekülgne Eesti muusik, laulja, laulukirjutaja ja helilooja. Ühtlasi multiinstrumentalist, siin mängib näiteks muuhulgas kandleid, klaverit, elektriorelit ja viiulit.

Tegev on ta alates aastast 2007 ja lisaks Eestile välismaalgi edukas olnud. Kohe veebruari alguses sai Mari Kalkun järjekordse tähtsa tunnustuse osaliseks, EMA 2024 galal võidutses antud plaadiga Aasta Etno/Folk/Rahvalik Album kategoorias.

“Stoonia lood” (Real World Records) on teine põhjalikum kokkupuude Kalkuni loominguga. Aastate eest sattus hindamiseks kätte tema kolmas täispikk album “Ilmamõtsan” (2017), mis ehk tervikuna sama tugev ei tundunud, kui värske.

Nagu varemgi, on Kalkuni looming inspireeritud loodusest, eesti luulest, regilaulust ja elust enesest. Kuna talle meeldib eksperimenteerida, improvisatsioonidel on oluline koht tema heliloomingus, siis polegi kuigi lihtne terviktööd koheselt täielikult omaks võtta. Vajab harjumist, korduvat läbikuulamist, enne kui kõik detailid-nüansid avanevad. Ühesõnaga põnev ja värvikas intelligentsemat laadi muusikaline ekskursioon. Loomult natuke unelev, isegi paiguti uinutav, mediteeriv, sellise rahuliku omasoodu voolamisega.

Albumi üheksast loost on kaks, mis siiski esimese raksuga ja väga meeldima hakkavad. “Suur tamm” ja “Tõistmuudu”, ehedad pärlid, ehtsad delikatessid. “Mu välläkoolõmisõ pääl kiil” ja lõpulooks sätitud “Leelu” on samuti ehk natuke “kergeltseeditavamad”, meeldejäävamad.

Reeglina on antud albumi palad aga pea kõik mitmekihilised, teatud üleminekutega, kaunis keerulise struktuuriga. Laulusõnu tasub eriti tähelepanelikult jälgida, tekstid, värsid on ekstraklass.

Plaadiümbris/kujundus on pigem lakooniline, kuid kahtlemata stiilne. Voldikult leiab lugude eestikeelsed sõnad, kuid paralleelselt tehtud ka tõlge inglise keelde, nii tekstid kui laulupealkirjad.

Huvitav oleks nüüd teada saada, kuidas selline vägev, kirev “etno-folgilaar” ennast laval välja mängib, kuivõrd Mari Kalkun ennast kontsertidel maksma panna suudab.

Hinne: 7/10

Vaadatud 535 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jan

Rauli lemmik!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi