Põdrakanep - mitte ainult Hiina imerohi!

24.08.2020 11:20
Müstilised lood
Kommentaarid
0
Foto:

Neidan nõelravi arst Erki Ennok, kes on Hiina meditsiini asjatundja, soovitab tähelepanu pöörata olulisele kodumaisele ravimtaimele.

Suvel ja sügisel tasub korjata ja varuda endale ravimtaimi. Ei ole vaja korjata palju taimi, piisab mõnest heast ja univeraalsest taimest. Näiteks põdrakanep.  
Põdrakanep olnud päris eriline taim. Tema kasvatamisse pole inimene kunagi sekkunud. Ta kasvab nagu umbrohi looduses laialdaselt, on tugev ja vastupidav, väga elujõuline. Näiteks pärast tulekahju on põlenud maal esimene tärkaja just põdrakanep.  
Praegu saab veel  loodusest korjata põdrakanepit.  Ahtaleheline põdrakanep (chamaenerion angustifolium) kasvab raiesmikel,  metsasihil,  nõmmedel, kraavikaldal, hõredas metsas, tee ääres ja mujal. Silma hakkab ta pika oma pika roosakaslilla õisikuga. Taim õitseb juunist septembrini. Ravimtaimena kogutakse peamiselt lehti ja õisi. Korjata tuleks taime päikeselise ilmaga, õitsemise alguses ja kuivatada varjulises kohas, kus on hea ventilatsioon.
Mitte ainult Hiina meditsiin, vaid ka kodumaa ravimaimetargad on pidanud põdrakanepit 99 haiguse ravijaks ning taime farmakoloogilised uurimised ja katsetused näidanud, et põdrakanepil ongi kasvajarakkude vohamist taandav, rahustav ja krambivastane toime.
Hiina meditsiinis kasutatakse maksa puhastamiseks ja toetamiseks  põdrakanepi noori lehti aga ka kibuvitsa õisi. Nendest taimedest  võib teha teed, valades 1 tl purustatud taime üle 200 ml kuuma veega ja lasta tõmmata 10–15 minutit. Juua söögiaegade vahepeal või õhtuti tass.
Ahtaleheline põdrakanep, Epilobium augustiforum, hiina keeles Za Cao on ka Eestis laialt levinud taim, ta kasvab põlendikel, raiesmikel, nõmmedel ja metsaservades.
Meeste taim - rahvapärased nimetused on ka lillpaju, metskanep, põdralill, tulilill, nõmmeroos jpt. Põdrakanep mõjutab hiina meditsiini järgi kopsu ja neerumeridiaane. Taime võib kasutada toiduks, aga ta on ka hea ravimtaim ka köha ja astma raviks. Tal on võime ravida eesnäärmeprobleeme ja leevendada kuseteede infektsioone. Kuseteedeprobleemide korral on meil laialdaselt kasutusel väikeseõieline pajulill aga ka põdrakanep kuulub samase pajulillede perekonda ja teda on kergem leida, kuna teda kasvab märgatavalt rohkem Eestis. Toime on sama.  Põdrakanep leevendab kroonilist kõhulahtisust, ärritatud soole sündroomi, nahaprobleeme, nagu ekseem, akne, põletused, haavandid. Õiemahl on antiseptiliste omadustega ja seda võib haavaraviks lihtsalt värkestest õitest välja pressida.
Venemaal on põdrakanep ravimtaimena samuti laialdaselt kasutusel. Seda kuulsat teed valmistatakse põdrakanepi lehtede fermenteerimise teel. Meremehed ja kaupmehed võtsid teed pikkadele reisidele kaasa kui rohtu, mis aitas vastu pidada ja ellu jääda. Taime suurim omadus on vastupanuvõime tagamine rasketes oludes.  
Põdrakanep sisaldab flavonoide, parkaineid, lima, väikeses koguses alkaloide, klorofülle, vitamiine, eriti palju on seal karotiini (provitamiin A) ja C-vitamiini (kolm korda rohkem kui sidrunis).
Põdrakanepi lehtedes leidub väga suur kogus mikroelemente – raud, vask, mangaan, nikkel, titaan, molübdeen, boor jt. Sellise mikroelementide buketiga ei saa uhkustada mitte ükski teine taim. Sõltuvalt kasvukohast leidub temas kuni 70 mikroelementi.
Põdrakanepi lehed ja juured sisaldavad palju parkaineid (tanniini). Õitsemise ajal on kogu maapealne osa ka väga limaaineterikas. Sissevõetuna moodustab lima seedekulgla siseseintele kaitsva kihi, mis vähendab lokaaselt ärritust ja soodustab kahjustunud kudede taastumist. Samuti tekitab limakiht omalaadse biobarjääri, mis takistab mitme ebasoovitava ühendi imendumist seedekulglast verre või lümfi. Makroelementidest tasuks esile tõsta kõrget kaaliumi- ja fosfori-, ning mikroelementidest koobaltisisaldust. Koobalt kuulub B12-vitamiini ning rea fermentide koostisse, osaleb vereloome- ja regeneratsiooniprotsessides, kilpnäärmehormoonide väljatöötamises, parandab raua imendumist soolestikus ning stimuleerib lihasvalkude sünteesi. C-vitamiini on noortes põdrakanepilehtedes 180-200mg% (3-4 korda rohkem kui sidrunis). Ravimiks korjatakse põdrakanepi õisi koos varre ülemise osa lehtedega. Põdrakanep parandab vereringet ning tugevdab hormonaal- ja immuunsüsteemi, ravimtaimena soovitatakse teda mitmete terviseprobleemide puhul.   
Rahvameditsiinis hinnatakse põdrakanepi teed kui peavalu leevendajat, rahustajat ja astmavastast vahendit ning ainevahetuse regileerijat. Põdrakanepit on märgitud ka vähi- ja viljatusevastase ravimina ning aitab meestel potentsi tõsta.
Põdrakanepil on rahustav, valuvaigistav, põletikuvastane ning krambivastane toime. See taim on ka hea unerohi.  Oma toimelt meenutab pisut palderjani. Teega võib teha ka mähiseid. Põdrakanepit loetakse ka väga heaks immuun- ja hormonaalsüsteemi tugevdajaks. Seetõttu on ta eriti soovitav kilpnäärme aeglase talituse korral.  
Põdrakanepi tee valmistatakse järgmiselt: 2 spl peenestatud ürti 200 g keeva vee kohta, lastakse tõmmata 1 tund, kurnatakse. Võetakse päeva jooksul, soovitavalt 20 min enne sööki.

Vaadatud 1539 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi