Saadame parem alkoholi raha Ukrainasse!

15.01.2023 23:20
Heli Künnapas Illustreeriv pilt
Kommentaarid
10
Foto:

„Kui joovastavate jookide joomise asemel ukrainlasi toetada, oleks meil ka vähem perevägivalla ohvreid,” arutleb noor naine.

Aastavahetus oli paljude jaoks uus ja ilus algus mitmetel teemadel. Ilmselt tegelikult küll mitte päris aastavahetuse hetk, vaid sellel järgnevad järgmised päevad. Aastavahetuse pidustuste tipphetk on saanud hoopis paljude inimeste jaoks vaidluskohaks, mis inimesed seekord eriti teravalt kahte äärmusse jagab. Nimelt olid meil siin ilutulestiku pooldajad ning selle vastased.

“Saadame raha parem ukrainlastele!”
Eerika (53) on üks nendest, kes ilutulestikku ei poolda.
“Igal aastal on sama jama – kõik loomad kardavad. Mul on koer. Ta on igal aastal paugutamise ajal hirmunult voodi all. Niutsub ja proovib muudkui kaugemale peitu pugeda,” on naine lemmiku pärast õnnetu. Naine elab väikeses alevikus, kus paugutamine hakkab pihta mitu tundi enne keskööd. “Meie maja lähedal on park. Tavaliselt on mõnus seal koeraga jalutamas käia, aga aastavahetusel tõmbab see ligi kõiki neid, kes enda arvates suurematest majadest eemale oma rakette laskma tulevad. Selle peale üldse ei mõtle, et siin elavad ka inimesed.”
Eerika toob välja, et eriti sel aastal võiksime ilutulestikule kuluva raha mujale panna ehk et hoopis ukrainlastele saata. “Meil on niigi hea elu. On vaja seda raha niisama õhku lasta?” ei saa naine aru. Väitele, et mõne arvates on ilutulestik lihtsalt ilus vastab Eerika, et kindlasti leiaks ka muid ilusaid asju. “Alustame sellest, et ilus on olla ka siis, kui lemmikloomad ei karda ning maailmas sõda ei oleks. Praegu istuvad nii paljud inimesed ebainimlikes tingimustes. Ei ole õige, et meie samal ajal mõttetult raha põletame.”

“Lasersõu ei ole päris see!”
Kaur (38) on üks nendest, kes Tallinnas Vabaduse väljakul toimunud lasersõud vaatas. Tallinna linn nimelt teatas, et ametlik ilutulestik jäetakse ära ning selle asemel toimub hoopis muusika saatel lasersõu.
“No ei ole ikka see,” vangutab mees pead. “Üks asi on, et see tulede mäng ei andnud pooltki seda efekti, mida tavaline ilutulestik. Minu jaoks kurvem oli see, et erinevate lasersõudega võrreldes polnud see isegi mitte väga hea. Väga hale ja tagasihoidlik,” annab mees pealinnas toimuvale oma kriitilise hinnangu.
Kauri hinnangul jälgisid Vabaduse väljakule kogunenud inimesed hoopis ilutulestikku, mida inimesed ise tegid. “Nii lava taga, kui kõikjalt majade vahelt paistsid päris ilutulestikud, mida ilmselt siis inimesed oma rahade eest lasid. Ma ei tea, kas inimesed oleksid ise nii palju teinud, kui linn oleks tavapärase ilutulestiku korraldanud? Tavaliselt ju ei saa aru, et millised on linna ja millised inimeste enda õhku saadetud tulekerad,” kehitab mees õlgu.
Ukrainlaste osas jääb mees eriarvamusele. “Kindlasti on meil teisigi kohti, kust ukrainlastele soovi korral saaks abi saata. Seda on ju ka tehtud. Sõda ei ole hea, aga samas ei saa me ise enda elu päris seisma ka panna. Sel aastal on meil kõigil keeruline olnud ning vähemalt minu jaoks andis küll see ilus ilutulestik veidigi mõnusa elamuse. Tuli küll selline väike lootus sisse, et äkki järgmine aasta tuleb parem.”
Lindude ning lemmikloomade hirmutamise osas arvab Kaur, et selleks üheks ööks on ilmselt ikka võimalik loomadele varjulisem ning turvaline koht leida. “Metsloomad ja linnud elavad üle jahihooajad ja muud lärmakad lõbutsemistegevused. Elavad ka selle kord aastas toimuva ilutulestiku.”

“Saadame parem alkoholi raha Ukrainasse!”
Mirjam (35) pakub välja veelgi parema lahenduse:
“Kui tahame enda aastavahetuse pealt kokku hoida, siis saadame parem alkoholile kuluva raha Ukrainasse. Kellele alkohol midagi head teeb? Ilutulestiku osas on vähemalt suur hulk inimesi, kelle jaoks see on ilus ning midagi pakub. Alkoholi osas ma küll sama öelda ei saa. See teeb inimesed vaid koledaks. Toob välja selle, mida nad kainena kiivalt peidavad.”
Mirjam on üks nendest, keda šokeeris hiljuti meedias jagatud info, kuidas naiste turvakeskustele riiklikult jagatud summad on teoreetiliselt nagu olemas, kuid suurem osa rahast reaalsete abivajajateni tegelikult ei jõua. Palju sellest rahast läheb hoopis ametlikele summade haldamiseks. Lihtsustatult öeldes jääb see raha ametnikele, mitte ei lähe neile, kes abivajavaid naisi ja lapsi päriselt aitavad.
“See on kõigile teada statistika, et jõulud, aastavahetus ja jaanipäev on lähisuhtevägivalla osas üliaktiivse tegevusega perioodid. Suur osa selles on alkoholil. Just alkoholi tarbimise tõttu on nende pühade ajal rohkem juhtumeid, kus meie enda inimesed abi vajaksid. Selle asemel, et sellisele faktile otsa vaadata, jageleme me sellepärast, kas silmailu pakkuv ilutulestik on liigne kulutus või mitte. Miks me ei räägi sellest, et alkohol, mis meie enda inimestele kahju tekitab ning toob kaasa lisakulusud, võiks olla hoopis koht, kust raha kokku hoida?”
Mirjam mõistab, et tema teismoodi arvamusavaldus ei jõua ilmselt kuhugi ning kellegi harjumusi ei muuda. “Minu jaoks on lihtsalt nõme vaadata, et leitakse taas mingi pseudoprobleem, millega oluliselt tähelepanu eemale tõmmata. Peale selle on see taaskord hea võimalus, kuidas inimesi omavahel tülli ajada. Pikka aega on üle maailma erinevates kohtades ilutulestik olnud osa aastavahetusest ning nüüd peaksime nagu ennast halvasti tundma, kui julgeme seda nautida. Kui eesmärk on saata raha ukrainlastele, siis räägime sellest nii. Otsime selleks võimalusi. Aga pole vaja inimesi halvustada sellepärast, mis neile positiivseid kogemusi annab.”
Alkoholitarbimisele ning vägivallapühadena toimivatele tähtpäevadele tuleks Mirjami arvates aga rohkem tähelepanu pöörata. “Me oleme ise võimekamad abistajad kõigi jaoks, kui ise paremini hakkama saame. Kui vaidleme ilutulestikule raha kulutamise üle, kuid samal ajal jätame oma lähisuhtevägivalla ohvrid abita, siis kas oleme ikka õiged inimesed, et kellegi teise vägivalla käes kannatavaid inimesi päästa?”

Vaadatud 4765 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Künnapale ....

tee omale selgeks, et riiulites ongi enamus viinast - Ukraina viinad ja sealt ostmine , raha lähebki neile. Saadetud medikamendid jms. läheb meil , poes ostetud viinast, suitsudest , Kasiinost, Eesti Lotost kaudselt hulganisti sinna.... Pealeselle on muud toidukaubad - ketsup, kompvekid jms. , mis tuleb Ukrainast. Milleks sellist tarka panna - tee laps omale selgeks ! , enne kirjutamist. Pole vajja lihtsalt plära ajada!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi