Teadlased selgitavad – mere ääres elamine mõjub hästi vaimsele tervisele
Mitmed viimastel aastatel läbi viidud teaduslikud uuringud on tõestanud, et looduses aja veetmine mõjub tervisele hästi. Millegipärast tuleb see paljudele üllatusena, kuigi loodus oli inimese esimene loomulik elukeskkond.
Tegelikult ei ole ju vaja, et teadlased seda uuringutega tõestaksid. Enamus inimesi lihtsalt tunnevad seda isiklikust kogemusest või intuitsioonist, kuid siiski on tore, et sellele on leitud ka teaduslik tõestus.
Üks uuematest uuringutest on tõestanud, et just merevaatega kodudel on vaimsele tervisele parim mõju. Uuringu aluseks võeti inimeste psühholoogilised andmed ja võrreldi neid regioonide topograafiliste piltidega. Alad jagati kaheks – rohelised ja sinised. Esimesed neist siis metsaalad ja teised mere ja teiste veekogude äärsed alad. Arvesse võeti ka inimeste sissetulek, vanus ja sugu, ning lõpuks jõuti järeldusele, et inimesed, kelle kodudel on ookeanivaade, on õnnelikumad.
Looduses viibimine muudab inimese aju
Looduses viibimine vähendab negatiivseid mõtteid. Teadlased avastasid, et inimestel, kes viibisid 90 minutit looduslikus keskkonnas matkates, oli väiksem ajutegevus piirkondades, mida seostatakse erinevate vaimsete häiretega. Neil, kes viibisid sama aja linnakeskkonnas, ei olnud selles ajupiirkonnas tegevuse vähenemist märgata. Tuleb välja, et looduses viibimine võib reaalselt muuta inimese aju.
Sarnases uuringus tehti kindlaks, et keeruliste probleemide lahendamise oskus paraneb looduses viibides. Tehnoloogiast eraldumine ja loodusega taas kontakti saamine tõstab loova mõtlemise oskust. Grupp inimesi saadeti neljaks päevaks metsa ilma igasuguste tehnoloogiliste abivahenditeta ning neile anti samad ülesanded, mis võrdsele grupile inimestele, kes lahendasid neid tehnoloogia- ja linnakeskkonnas. Looduses viibinud grupi tulemused olid üle 50% paremad.
Jätkub ajakirjas...