Väimees ahastab: ämm laenas mulle raha kiirlaenufirma tingimustega!

11.03.2024 11:55
Bruno Murel
Kommentaarid
11
Foto:

Võru linnas sündinud ja kasvanud Anti (34) on enda sõnul sattunud korraliku portsu otsa. „Ämm koorib mult seitse nahka!” kurdab ta oma sõpradele.

Anti on tubli töömees, aga rakendab end peamiselt Soomes. „Forssa lähedal logistikakeskuses käin abitöid tegemas kui kutsutakse,” tutvustab ta oma peamist sissetulekut. Tavaliselt töötab ta korraga umbes kuu aega ja siis puhkab paar kuud saadud palgast elades. „Hea tšill elu, rabad ühe osa, puhkad kaks-kolm osa. Elämä on laiffi, nagu nad seal ütlevad,” kiidab mees oma elustiili. Viimati käis ta detsembris logistikakeskuse katuselt ja ümbert lund lükkamas, aga tööd jagus vaid paariks nädalaks. Veebruariks oli Anti eelarve nullis.

Pilsner või viin

„Rääkisin Elerile (Anti elukaaslane – toim), et kusagilt tuleb pappi saada kuni jälle Soome kutsutakse. Eleri soovitas, et palugu tema emalt Miinalt,” meenutab Anti. Miinal on Võrumaal kena turismitalu ja ühtlasi peab ta suvekohvikut. Aastaid kestnud töörügamisest kasvanud edukas äri on lubanud tal kenakese kopika ka kõrvale panna. Väimees võttis südame rindu ja helistaski oma keskmisest jõukamale ämmale.

„Kurat, kus hakkas uurima! Et palju ma viimasel ajal joonud olen ja kas ma eelistan pilsnerit või puhast viina. No selge ju, et kui raha on vähe tuleb osta kõige odavamat viina! Õlu on luksuskaup,” mühatab väimees.

Tagatipuks oli ämm talle turismitalu koristaja kohta pakkunud. „Et ma koristagu külaliste tagant ära, pesku pesu ja pangu vooditele uued linad. Ma ei saa ju mingiks pesunaiseks hakata kui mul iga kell võidakse Soomest helistada!” ei suuda Anti ämma juhmi pakkumist ära imestada.

Tasuta kohv ja saiake

Anti võttis kogu oma näitlemisoskuse kokku ja ütles ämmale viisakalt ära, et ta ikkagi läheb varsti Soome ja pole muud vaja kui paar tonni laenu, et vahepeal toime tulla. Ämm olla natuke mõelnud ja kutsunud siis rahanäljas väimehe Katariina kohvikusse. „Ta käskis mul kindlasti ID-kaart kaasa võtta, mõtlesin, et seda läheb mingiks ülekandeks vaja,” meenutab mees.

Miina tegi Antile lahkesti kohvi ja maitsva saiakese välja. „Siis küsis ta mult isikut tõendavat dokumenti ja pildistas seda. Seejärel täitis mu andmete abil mingisuguse ankeedi. Lõpuks näitas ta mulle rahapakki ja ütles, et siin on kaks tuhat eurot, aga enne teeme laenulepingu, et maksad osade kaupa tagasi, 160 eurot kuus. Mõtlesin, et tibensi-tobensi ja panin lepingule allkirjad soovitud kohtadesse. Ta kirjutas kah alla, andis ühe lepingu mulle ja teise pani endale kotti,„ meenutab Anti oma viimast rõõmsat hetke.

Võlaorjusest saab tööorjus?

Pärast lepingute allkirjastamist rüüpas Miina sõõmu kohvi ja võttis rahapakist välja neli viiekümnelist ehk 200 eurot. End juba rikkana tundnud Anti suunurgad vajusid alla. Miina selgitas, et see on lepingutasu, milles nad just allkirjastatult kokku leppisid. Ta lisas ehmunud väimehele, et ootab järgmise kuu kümnendal kuupäeval esimest makset. Kui tekivad makseraskused, siis on tal õigus kohtutäituri poole pöörduda.

Võidukas ämm sõitis rehvide sahinal minema ja näost valge Anti jäi šokeerituna kohvikusse istuma. Ta avas lepingu ja suu vajus lahti. „Jah, karp kukkus loksti pärani! Ma pean talle 19 kuud järjest maksma 160 eurot! See teeb kokku 3040 eurot ja ma sain kätte ainult 1800!” oigab mees. Lisaks leidis ta maksegraafikust, et esimesed 9 kuud moodustavad suurema osa maksetest intressid. „Hiljem mu koolivennast sõber vaatas seda lepingut ja ütles, et see on hullem kui kiirlaenufirma oma,” kirub Anti.

Laenatud raha on mehel nüüdseks praktiliselt otsas ja selle abiga suutis ta ära tasuda vaid ühe kuumakse. „Kui ma ei maksa, siis saadab Miina mulle meeldetuletuskirja, mis lepingu järgi maksab 5 eurot, siis 20 jne. Kui vähem maksan, siis see läheb puhtalt intressidele,” tutvustab mees oma lepingu peeneid nüansse.

Miinal läheb tuju heaks, kuuldes küsimust väimehe laenuorjuse kohta. „Orjusest rääkigu see joodik siis kui on mu turismitalus terve hooaja võlga tasa teeninud,” naerab ta ja paneb toru ära. Toimetusele teadaolevalt pole Antile tänaseni Soomest helistatud.

Vaadatud 3905 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
ilus lugu ?

elavad koos ja eit palub minna oma ema käest kooselajal küsima .... edasi on lugu huvitavam, kooselu puhul on äkki tegemist ämmaga ? Aga eks seal setukate maal on üldse huvitav- kuidas tuul, nõnda meel ja kui õukat joodud või kohinat , eks see annab neil kõigil tunda ...... Ühel rohkem , teisel vähem.... Eks see AITÜMMMAA , AITÜMMÄÄÄ , teab kuidas oma plikat müüa :) . Aga mees peab olema ka ääretult loll - kui NT saab , pange pilt üles siia lehte - saavad kõik näha , tundub , et üksjagu seal Soomes ei parane - vaid kihu lollemaks lähevad

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi