„Vaimne ­vägivald on ­füüsilisest ­ohtlikum!”

16.05.2021 22:35
Hillar Kohv
Kommentaarid
2
Foto:

Helve Huttunen-Tamm osales “Eesti selgeltnägijate tuleproovis” juba teist korda ja nüüd oli ta õpetaja rollis.

‘Kui teile tehti ettepanek osaleda õpetajana, kas nõustusite kohe või võtsite mõtlemisaega?
Ütlesin kunagi, et mitte mingil juhul ei taha ma enam sellises saates võistlejana osaleda. Kui aga tehti ettepanek esineda õpetajana, siis võtsin ettepaneku vastu. Selleks olid mul omad isiklikud põhjused. Nimelt just enne pakkumise tegemist toimusid mu elus olulised muutused ning ma palusin Kuu Emandalt uut suunda. Ja kohe, paari päeva pärast, tuligi ettepanek. See oli märk, et ma pean seal osalema. Parim oli, et õpetajana, mitte võistlejana. See on hoopis midagi muud.

Kuidas on üldse ülesannete lahendamisel töötada nii, et juhendad kedagi teist? Näiteks maag Geit Eero puhul oli saates nii, et tema õpilane ei tahtnud oma õpetajaga koostööd teha, sest ta pidi segama teda. Kuidas teie puhul oli? Kas teie ja teie õpilased ei seganud üksteist?
Mõlema õpilasega oli kõik omal kohal ning keegi ei seganud kedagi. Samas Allan on minust väga erineva olemusega ja seetõttu istus talle Kotkasulg rohkem. Teadsin seda kohe algusest peale, kuid sellest hoolimata andsin talle kõik, mida nii lühikese aja jooksul anda sai. Minu eesmärk oli tõsta oma õpilane või õpilased nii kõrgele, kui vähegi võimalik. Nemad olid võistlejad, mitte mina. Nad olid tublid.

Millise ülesande lahendamine saates kõige raskem oli või suuremat jõupingutust nõudis?
Iga ülesanne on omamoodi jõupingutus. Mis raskem oli, ei saa tegelikult võrrelda, sest iga ülesande puhul tuli vaeva näha. Ja seda ei saa võrrelda.

Kas on ka nii, et kui oled lahendanud saates mitmed rasked ülesanded, et siis oled vaimselt väsinud, nagu oleks rasket füüsilist tööd teinud?
Loomulikult. Vaimne töö on tegelikult mitu korda raskem kui füüsiline. Paraku pole seda füüsilise silmaga näha ning jääb teistsugune mulje.
Sama on vägivallaga. Vaimne vägivald on palju räigem ja suuremat traumat tekitav kui füüsiline. Mõnikord on selliste ülesannete lahendamine võrdväärne vaimse traumaga. Lähed ju neile tasanditele, kus kellegi probleem on ning saad ka ise kannatada.

Millega ja kuidas te oma energiavarusid laete, kui rasked ülesanded ära väsitavad?
Vaimsest tööst laseb puhata füüsiline tegevus. Või siis jalutamine looduses ja tegelemine millegi muuga. Nii taastub energia kõige paremal ja loomulikumal moel. Ja muidugi on ka omad nipid veel lisaks.

Kas saates olles ülesandeid lahendades annab tunda kuidagi ka see, et keegi konkurent püüab segada näiteks kadedusest?
Isiklikult mina ei tundnud seekord mitte mingit konkureerimisega seotud ebameeldivusi. Olin omas maailmas ega roninud ka teiste maailma. Keskendusime oma õpilastega ülesannete lahendamisele, mitte kellegi segamisele või võimalike segajate peale mõtlemisele. Ja ehk seetõttu ei tundnud, et keegi oleks ka meid seganud.

Hillar Kohv
Pikemat intervjuud Helve Tamm-Huttuneniga saab ajakirja Müstilised Lood mainumbrist. Veel müügil!

Vaadatud 3185 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
paras

luud anusesse suruda

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi