Vene eurolaulja Julia Samoilova: "Mu selg lõigati lõhki nagu Frankensteinil."

09.04.2017 19:25
Allan Espenberg
Kommentaarid
0
Foto:

11. mail saab Eurovisiooni teises poolfinaalis Ukraina pealinnas Kiievis kuulda Eesti laulu. Samal päeval peaks esitama oma muusikateose ka Venemaa.

Kuna Venemaa ja Ukraina on juba mitu aastat sõjajalal, siis on see vastasseis jõudnud ka Eurovisiooni lavale. Seejuures tegi Venemaa sel aastal vägagi kaalutletud otsuse, valides Kiievisse saatmiseks välja puudega inimese. „Proovigu ukrainlased vaid hakata invaliidi kallal ilkuma või teda mõnitama,“ ähvardasid venelased. Sellele vaatamata on Ukraina keelanud Venemaa lauljal Kiievisse tulemise, kuid võib-olla pole see veel lõplik otsus.

Suutis Alla Pugatšova ­nutma ajada
7. aprillil 1989. aastal Uhta linnas Komi Vabariigis sündinud Julia Samoilova valiti Venemaa esindajaks tänavusele Eurovisiooni lauluvõistlusele suure üllatusena. Kes ta on, millega ta on tuntuks saanud, miks just teda tahetakse saata Kiievisse?
Muusikaga hakkas Julia tegelema juba lapsepõlves. Ühel lastehommikul olevat ta istunud näärivana süles ja laulnud laulu „Ära nuta“, mille eest sai kingituseks kõige suurema nuku. Sellest nääriõhtust saigi alguse Julia lauljakarjäär.
Ta pärjati korduvalt laste laulukonkursside võitjaks. Ta on õppinud vokaali, nooruses on pool aastat laulnud ka restoranis. „Inimesed tellisid lauad ette kaks kuud, et kontserti kuulata,“ on rääkinud Julia.
2005. aastal osales Julia muusikavõistlusel Jekaterinburgis, saavutades teise koha. Just pärast seda konkurssi otsustas ta lõplikult, et tahab kogu elu tegelda muusikaga. Kuid tema entusiasmi püüti pidurdada, kui talle ennustati, et meelelahutus­äris ei löö ta läbi. Julia pani siiski kokku rockansambli, kuid sellest asja ei saanud. Seejärel asutas ta koos oma elukaaslasega reklaamifirma. Kuid see polnud see töö, mida ta tahtis teha. Tema unistuseks oli ainult laulda ja laulda.
2013. aastal osales Julia talendisaates „Faktor A“, kus suutis isegi Alla Pugatšovalt pisarad välja võluda. Seejuures hoiatas Pugatšova alguses Juliat, et žürii ei tee ratastoolis invaliidile mingit allahindlust ja kui ta tahab järgmisse vooru edasi pääseda, siis peab väga korralikult laulma. Pugatšova oli lõpuks sedavõrd liigutatud, et tõusis laulu „Palve“ ajal püsti ja hakkas koguni nutma. Selle lauluga oli Serbia võitnud 2007. aastal Eurovisiooni lauluvõistluse. Lõpuks anti Juliale Faktori-saates auhind „Alla kuldtäht“ ja ta maandus teisele kohale.
Julia osales ka 2014. aasta paraolümpiamängude avamistseremoonial Sotšis, kus esitas laulu „Üheskoos“. Lauljatar on tunnistanud, et ta on juba palju aastaid unistanud laulmisest Eurovisiooni laval.

Jäi arstide süül ratastooli juba lapsena
Julia on esimese grupi invaliid ja juba alates lapsepõlvest pidanud liikuma ratastooliga. Talle sai saatuslikuks lastehalvatuse vastu tehtud vaktsineerimine, mis läks veidi valesti ja organism ei jätnud sellele reageerimata. Teistel andmetel olevat invaliidistumise põhjus peitunud geenides. Kuid nagu hilisem elu on näidanud, ei takistanud selline saatuselöök Julial õppida tavakoolis, tegelda loominguga ja luua perekond.
Ise on Julia oma haigestumisest rääkinud nii: „Sündisin täiesti tervena, arenesin normaalse lapsena. Siis mind vaktsineeriti ja enam ei saanud ma kõndida. Mind raviti, veel raviti ja ma hakkasin lausa kõigi silme all kustuma. Seejärel keeldus ema kõigist süstidest ja ravist ja mul hakkas parem. Vanemad vedasid mind igasuguste tervendajate juurde, kelle hulgas trehvasime ka pettureid.“
Eelmisel aastal pöördus Julia oma fännide poole abi saamiseks, sest teda ootas ees kirurgiline operatsioon, milleks oli vaja 50 000 eurot. Soome arstide kinnitusel oli operatsiooni kibekiiresti vaja, sest vastasel juhul tekiksid kopse ja südant mõjutavad tüsistused.
Lauljatar rääkis kõigest sellest avalikult oma leheküljel VKontakte võrgustikus. Ta kirjutas: „Operatsioon on väga keeruline – 6 kuni 10 tundi üldnarkoosi all, millele järgneb kuni kuus kuud täieliku paranemiseni. Kõiki probleeme see ei lahenda, kuid see on parim, mida praegune meditsiin suudab mulle pakkuda. Operatsioon ei saa mind kõndima panna, kuid ma saan istuda sirgemalt ja mu siseelunditel on kergem funktsioneerida.“
Kuigi vajalik summa oli väga suur, suutsid inimesed selle kokku koguda kahe nädalaga. Mullu oktoobris operatsioon Helsingis tehtigi. Kuigi see oli ohtlik, läks kõik õnneks. Julia tiriti 11 sentimeetri võrra pikemaks. Julia jutustas sellest lõikusest: „Mind lõigati piki selgroogu pooleks – peast kuni sabaluuni. Ma olin nagu Frankenstein.“
Eraeluga on Julial kõik korras. Juba mitu aastat elab ta koos Aleksei Taraniga, kes on ühtlasi lauljatari mänedžer. Julia on koos Alekseiga loonud ka mitu laulu, millest üks tuntumaid on „Ära vaata tagasi“. Omavahel nad tutvusid umbes seitse aastat tagasi sotsiaalvõrgustikus. Aleksei oli tollal 18-, Julia aga 20-aastane.

Provokatsioon või hoolitsus?
Ajakirjanduses on pikka aega arutatud, miks otsustas Venemaa saata Eurovisioonile just puudega laulja. Kas see on küünilisus? Spekulatsioon? Kremli provokatsioon? Või tõehetk? Või hoopis hoolitsus invaliidide eest?
Muusikakriitik Artur Gasparjan on öelnud Julia valimise kohta: „See pole esimest korda, kui räägitakse, et tegemist on Esimese telekanali õudselt häbitu ja jultunud sammuga, sest sel moel tahetakse rõhuda kaastundele ja haletsusele ning asetada ukrainlased lolli olukorda, kui nad hakkavad seda õnnetut invaliidi laimama ja teotama. Ma arvan, et selline motiiv Esimese kanali juhtkonnal oli mõttes.“
Tuntud laulja Jossif Kobzon on juba vibutanud näppu: „Hoidku jumal, kui invaliidi solvatakse — see saab olema karjuvalt häbiväärne.“ Kobzon kutsus Juliat ka üles loobuma üldse Kiievisse sõitmisest.
„Julia on omanäoline lauljatar, veetlev neiu ja kogenud võistleja,“ on öelnud Venemaa teleprodutsent Juri Aksjuta. „Muusikukarjäär nõuab ülisuurt emotsionaalset ja füüsilist pingutamist, mis pole sugugi kõigile jõukohane. Olen vaimustunud, millist edu Julia oma teel saavutab. Arvan, et miljonid inimesed jagavad 11. mail meiega seda tunnet.“
Ukraina on keelanud Julial 11. mail oma territooriumile astumise. Naisele sai saatuslikuks asjaolu, et pärast Krimmi okupeerimist külastas ta poolsaart ja esines seal okupantidele, kuid seda ei talu ukrainlased silmaotsaski. Siiski on veel lootus, et Ukraina muudab oma seisukohta ja Julia saab võimaluse Kiievisse sõita. Kui seda aga ei juhtu, siis on venelased lubanud, et Julia Samoilova esindab Venemaad järgmise aasta Eurovisioonil, toimugu see siis ükskõik millises riigis.

Vaadatud 2679 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi