Eesti on vist saanud suurrahvaks?

11.08.2019 20:15
Feliks Saarevet Foto: A.Pärtel
Kommentaarid
5
Foto:

Suurrahval on väikesega võrreldes palju eeliseid. Üheks ja praktilises elus väga tähtsaks on asjaolu, et suurrahva liige võib olla vähem tark kui väikerahva liige.

Kui väikerahva liikmed on vähese arengutasemega, siis see rahvas sulandub suurte naabrite hulka, lakkab olemast. Kui me oleksime veel aastasadu kuulanud kirjaoskamatutena Rooma katolikus kirikus ladinakeelseid jutlusi, siis oleks meil juba ammu lõpp peal. Aga meid päästis Martin Luther, kes enda elu kaalule pannes tegi reformatsiooni ja õpetas meid lugema.
See, et eestlased oskavad lugeda, on nii uskumatu, et seda ei suutnud uskuda isegi suur inimkonna geenius ja teaduste korüfee sm. Stalin, kui ta meid 1940. aastal ära vallutas. Nimelt saatis ta kohe väikerahvale abi osutamiseks Eestisse suure brigaadi seltsimehi kõva käsuga hakata likvideerima kirjaoskamatust. Mis sellest brigaadist Moskvasse tagasipöördumisel sai kui selgus, et suure juhi käsk on jäänud täitmata, võib oletada. Igatahes 1949. aastal, kui Leivatehase nr 2, mis tootis leiba sõjaväeosadele ja Patarei vanglale, sajast töötajast kolm noort vene tüdrukut tegid palgalehele kolm risti, ei tulnud Moskvast enam mingit keeleõppebrigaadi.

USA-s on vaja hispaania keelt
Veelgi hullem on olukord USA-s. Seal on igavene täitumatu unistus (nagu NSVL-is üleminek kommunismile), et kõik kolmanda klassi lõpenud oskaks lugeda. Ja nii olevatki ca 10% mittelugejad. Tänu Allahile on araabia numbreid ainult kümme ja neid siiski tunnevad kõik. Kõik saavad aru, et kui mingi kaup maksab 9,99 dollarit, siis on see odav ja tuleb tormata ostma. Aga kui sama kaup maksaks 10 dollarit, siis oleks see kallis ja keegi ei ostaks. Tänaseks on selline „kaubanduskultuur“ levinud üle ilma. Igale poodi astujale vaatavad vastu sildid „Kuule lollakas, tule ostma!“
Aga USA-s on tõesti väga raske. Enne II maailmasõda oli seal 120 miljonit elanikku, nüüd 330 või veelgi rohkem, ja iga päev voolab üle Mehhiko piiri juurde. Ega siis Trump muidu tahaks müüri ette ehitada.
Mu tütar käis XX sajandi lõpul suvel koolivaheajal USA-s tööl mingis noortelaagris kasvatajana. Esimesel sügisel tagasi tulles hakkas kohe hispaania keelt õppima, kuna 40% noortega polevat inglise keelega midagi teha. Järgmisel suvel olnud kohe teine lugu.

Eestlane on liiga tark?
Kunagi kuulsin Eesti Raadiost saadet eesti naisest, kes oma kahe pojaga läks USA lõunaossa elama. Vanem poiss läks viiendasse klassi ja paari nädala pärast helistas koolidirektor emale ja oli pahane, et poiss valetab liiga palju. Nimelt olevat poiss korduvalt rääkinud, et tulid USA-sse pool aastat tagasi, aga inglise keelt räägib ja kirjutab klassis kõige paremini. Kahjuks ei saanud ema muud teha kui korrata poja „valet“.
Teinekord jälle sama poiss läinud naabri juurde telekat vaatama ja seal ilmunud ekraanile Dalai Laama. Naabrid olid muutunud nõutuks, et mis vanamees see niisugune on ja miks teda näidatakse. Siis poiss oli naabritele andnud põhjaliku ülevaate ja need öelnud, et neil ei ole niisugust vanameest vaja.Eesti suurem kui varem?!
Hiljutisel eurovalimiste ajal saatis Marina Kaljurand (pildil) välja väga palju (võib-olla isegi sadu tuhandeid) propagandakaardikesi ikka üleskutsega „Valige mind!“
Peavoolumeedia andmetel kulutas Marina Kaljurand reklaamtrükistele ainult 1488 eurot. Kaardi ühel poolel pilt ja teisel tekst. Tulemuseks üle 65 tuhande hääle. Võiks öelda tubli. Aga kaardi pöördel juba esimene lause teatas, et Eesti on nüüd suurem kui kunagi varem. Samas teavad kõik hästi, et 5,2% Eesti Vabariigist on suure naabri poolt okupeeritud. Väide „kõige suuremast“ tundub selle valguses mõnitamisena. Aga ju siis väide meeldis või ei saadud sellest aru. Igatahes suurrahva poole kisub tugevalt.
Ja pole meile enam Lutherit vaja ega tema sammast Keila lähistel taastada, nagu seda 30 aastat tagasi lubas teoloog ja poliitik Avo Üprus. Aitab vineeritükist küll!

Vaadatud 1060 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Temale oli see

lepituseks, et puksiti presidendiks saamiseks välja. Hääletamisest ei olnud siin juttugi. Meil jaotatakse hääli nagu tahetakse.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi