Intuitsioon ehk teadmine teadmata – intellektist võimsam

11.03.2018 13:00
Kaidi Aidama
Kommentaarid
0
Foto:

Oled sa vahel tundnud sees seletamatut „jõnksu“, justkui aimates, et midagi on varsti juhtumas? Selle kummalise tunde nimi on intuitsioon ja vaatamata oma maagilisele olemusele, on see meis kõigis, lihtsalt mõnedel inimestel on see tugevam kui teistel.

Sõna intuitsioon kasutame tavaliselt siis, kui sisetunne, vaist ütleb meile midagi, me aimame midagi või saame millestki aru, kuid ei suuda seda põhjendada või siis ei näegi vajadust selle põhjendamiseks. Intuitsioon võib avalduda väga erinevates olukordades.
Intuitsiooni ei saa katsuda, näha ega vaadata. Seda saab ainult tunnetada. See on meie sisetunne, meie kuues meel, meie tunnetus ja sõnadega seletamatu aimdus, mis suunab, juhib ja annab märku, kuidas elus kulgeda, mida teha ja millise tõe järgi elada.
Intuitsioon on võime jõuda teadmiseni sõnade abita – tunnetada tõde, ilma et oleks antud selgitusi. Intuitsioon toimib väljaspool aega ja ruumi, see on ühendus sinu kõrgema minaga.
Kõige enam on intuitsioon tajutav otsuste tegemisel. Mille pealt ma otsuseid teen – kas mõtlen ja analüüsin argumendid läbi, loetlen üles plusse ja miinuseid ning langetan suuremaid ja väiksemaid otsuseid nende põhjal? Või on mu süda see, kes, olles ühenduses minu kõrgema minaga, saadab signaale ja annab õhkõrnalt märku õigetest valikutest ja tervetest otsustest?
Otsuseid teeme iga päev ja väga palju, alates ärkamise kellaajast, transpordivahendi ja sõidumarsruudi valimisest kuni suurte elumuutvate otsusteni välja – kellega olen paarisuhtes, kas ja kellega saan lapsi, kas osta oma kodu, vahetada töökohta või reisida teatud sihtkohta.

Intuitsiooni tuleb võtta tõsiselt
Inimesed, kes on oma intuitsiooni arendanud, hakkavad tähele panema märke, mis ei pruugi üldse väga tugevad olla. Sisetunne, mis ütleb, et tavapärase töölesõidu tee asemel peaks täna valima teise tee, võib olla vägagi tõsiseltvõetav, kui ini­mene märkab oma intuitsiooni, usaldab seda ja tegutseb sellele vastavalt. Sest vaid avatud südame ja arenenud intuitsiooniga oleme ühenduses oma kõrgema minaga, oma allikaga, oma jumalusega.

Intuitsioon suudab ­välgukiirusel ideid sünteesida
Geeniused, nagu näiteks Edison või Einstein, töötasid väga kõrgetasemelise ja peenekoelise intuitsiooniga. Nende ideed tulid väljastpoolt aega ja ruumi. Intuitsioon väljub teadaoleva teadmise piiridest teadmatusse. See võib aidata leida vastuseid ja saada informatsiooni, mida teised inimesed ei tea. Intuitsiooni (kuuendat tšakrat) seostatakse indigosinise värviga. Kui sulle tundub, et see värv tõmbab sind, siis võib see viidata intuitsiooni avanemisele. Kuuendat tšakrat ehk kolmandat silma avavate inimeste väljakutseks on kuulata oma intuitsiooni ja selle põhjal tegutseda.
Intuitsiooni arendamise meetodeid on mitmeid, ühed kergemad, teised raskemad, ühed pikemad, teised lühemad. Eelkõige on see vaikuse loomine iseenda sees, enda kuulmine ja kuulama hakkamine. Sest intuitsioon kõneleb meiega pidevalt, me lihtsalt ei kuule ega kuula.
Samas on vaikuse loomine üks raskemaid ülesandeid, sest nii kui me maha istume ja enda sisse laskume, ei kohtu me esmalt mitte vaikuse, vaid oma vägagi lärmaka meelega. Vaikusesse jõudmine läbi meelekihtide nõuab enamasti üsna pikka harjutamist. Mediteerimine on läbi aastasadade olnud üks tõhusamaid viise, kuidas meelelärmist läbi pugeda ja enda sisemusse vaikus tekitada.

Võimsam kui intellekt
Intuitsioon on raske määratleda, vaatamata sellele, kui suurt rolli see mängib meie igapäevaelus. Näiteks Steve Jobs nimetas seda "võimsamaks kui intellekt". Kuid kui me püüame panna seda sõnadesse, teame me kõik pikema seletusetagi juba väga hästi, võiks lausa öelda, et intuitiivselt, mida see tähendab.
Peaaegu kõik on kogenud eespoolkirjeldatud kõhutunnet – see teadvuseta arutluskäik, mis ajendab meid midagi tegema. Kuid intuitsiooni olemus on meie seas pikka aega elanud ja on inspireerinud sajanditepikkust uurimistööd ja uurimist filosoofia ja psühholoogia valdkonnas.

Sisemine hääl aitab leida õige tee
"Ma defineerin intuitsiooni, kui peent teadmist, ilma et omaksid kunagi mingit kindlat põhjust, miks sa seda teadsid," ütles The Huffington Posti kirjanik Sophy Burnham oma teoses "Intuitsiooni kunst“. "See erineb mõtlemisest, see erineb loogikast või analüüsist... see on teadmine teadmata."
Meie intuitsioon on alati olemas meis, olenemata sellest kas me oleme sellest teadlikud või mitte. Nagu HuffPost president ja peatoimetaja Arianna Huffington pani selle oma raamatusse „Edasi“.
„Isegi kui me ole teelahkmel, mõtlemas, et mida edasi teha, on meie sisemine hääl alati olemas ja aitamas meil teha ka igapäevaseid otsuseid, püüdes meid juhtida õigesse suunda. Kuid kas me seda alati kuuleme ja saame üldse seda kuulata? Kas me pöörame sellele tähelepanu? Kas me elame elu, mis hoiab meie intuitsiooni vabana meid juhtima? Me peame oma intuitsiooni toitma ja selle eest hoolitsema ning elama elu, milles me suudame oma tarkust kasutada hüvanguks, kuna see on üks olulisemaid viise edukaks töö- ja eraeluks.“
Intuitsiooni ei ole sageli võetud kui väga teaduslikku teemat, kuna seda seostatakse rohkem just psüühiliste ja paranormaalsete sidemetega, siiski pole see aga ka vaid „soolapuhumine“. Näiteks võtab USA sõjavägi seda tõsiselt ja uurib isegi intuitsiooni võimet ennetada suuri kaotusi – näiteks miks mõned sõdurid reageerivad „eelaimduse“ mõjul, päästes kümneid oma salgakaaslasi kindlast surmast?

Jätkub ajakirjas...

 

Vaadatud 1334 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi