Kas müstiliselt kaduv gravitatsioon on tõend paralleeluniversumi olemasolust?

11.03.2019 21:10
Marta Roosipuu
Kommentaarid
0
Foto:

Hiljuti võtsid veeblieheküljel The Science Knowledge sõna teadlased, kes kinnitasid, et gravitatsioonilained on võti, mis avab meile peagi ukse paralleeluniversumisse.

Nimelt usub rühm füüsikuid, et eksisteerib gravitatsioon, mis põgeneb meie universumist lisadimensioonidesse ning see lisamõõde loob sisuliselt kõrgsageduslike lainete „samba”, muutes sellega viisi, kuidas gravitatsioonilained ruumi laiendavad.
Kui need ekspertide tuvastatud muutused veelgi enam kinnitust leiavad, siis õnnestub meil ehk ka lõpuks leida kinnitust lisadimensiooni eksisteerimisele. Küsimus, kas on olemas ainult üks universum, on kogu meie teadusajaloo üks kõige põnevamaid senilahendamata saladusi. Kuid nüüd on tekkinud lootus, et seegi saladus saab peagi lahendatud, sest teadlased usuvad, et nad on leidnud uue revolutsioonilise meetodi, mis aitab neil peidetud dimensioonidele ligi pääseda.
Esmalt otsustasid nad välja arvutada, kuidas mõjutaks veel ühe lisadimensiooni olemasolu gravitatsioonilaineid ning leidsid, et sellisel juhul ilmestuks kaks kummalist omadust: esiteks, leitaks kõrgsageduslikke lisalaineid ja muutusi selles, kuidas gravitatsioonilained ruumi laiendavad. Siiski märgiti ka ajakirjas New Scientist avaldatud artiklis, et „praegused observatooriumid ei ole suutelised nii kõrgeid sagedusi tuvastama ning ka enamik planeeritavaid vaatluskeskusi rajatakse siiski põhifookusega madalamaile sagedustele.”
“Seega, isegi kui need lisalained igal pool olemas oleksid on neid äärmiselt keerukas tuvastada. Kuid peidetud dimensiooni teine mõju oleks juba oluliselt paremini tuvastatav, kuna see modifitseerib „normaalseid”, juba praegu uurimisel olevaid gravitatsioonilaineid, ilma mingit lisasignaali juurde panemata.”

Jätkub ajakirjas...

 Vaadatud 411 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi