Maakera tulevik on ettearvamatu

12.02.2019 20:30
Mae Taal
Kommentaarid
0
Foto:

Pikka aega arvati, et tähed on galaktikas üksteise suhtes liikumatud. Kunagi kirjutas Albert Einstein, et "kosmoses õhkub kõigest üksnes ­rahu".

Aga hiljem lükati see seisukoht ümber. Sest ilmnes, et päike ja tema lähedal asuvad tähed liiguvad ümber meie galaktika tsentrumi, tehes täisringi umbkaudselt 200 miljoni aastaga. Peale selle liigub terve päikesesüsteem galaktika sees kiirusega umbes 20 km/s.

Päikesesüsteemi planeedid on sisenemas hiiglaslikku pilve
Sadu tuhandeid aastaid oli meid ümbritsev galaktika-avarus praktiliselt tühi. See olukord on hakanud muutuma, ja teadlaste arvates oleme me sisenemas tähtede-vahelise aine hiiglaslikku pilve, mis on ligikaudu miljon korda tihedam kui meid seni ümbritsev kosmiline keskkond!
Oma ettekandes Ameerika astronoomiaühingule märkis dr. Priscilla Frish Chicago ülikoolist, et tema andmete kohaselt on päike oma planeetidega sellesse pilve juba sisenenud. "Päike on seni veel tugevalt hõrenenud ega anna ettekujutust nendest ebameeldivustest, mis meid tulevikus oodata võivad," märkis ta. Tema arvamuse kohaselt on päikesesüsteem praegu alles servaga kokkupuutes selle kerakujulise mulliga, mis tekkis Scorpius Centauri nimelise tähe piirkonnas ja laieneb päikesesüsteemi suunas. Dr. Frish oletab, et pilv võis tekkida mõne vananenud tähe plahvatamise tulemusena, aga samahästi võivad selle põhjuseks olla muud, meile seni veel tundmatud protsessid.
Kokkupõrkamine selle tähtedevahelisest tolmust ja gaasidest koosneva pilvega võib maakera atmosfääri ja vastavalt sellele kliimat oluliselt muuta. Atmosfääri intensiivne pommitamine tähtedevaheliste osakestega viib ilmselt kosmilise radiatsiooni tugevnemiseni, mis omakorda muudab maakera magnetvälja konfiguratsiooni ja atmosfääri keemilist koostist.

Tähtedevahelist ainet langeb otse meie päikesele
See võib esile kutsuda teatud muutusi protsessides, mis toimuvad päikese pinnal, ning mõjutada temalt kiirgava energia hulka ja kvaliteeti. Ei maksa aga unustada, et elu meie planeedil saab eksisteerida ainult tänu teda ümbritseva keskkonna teatud kindlatele ja püsivatele tingimustele.
Millised võivad olla tagajärjed, kui päikesesüsteem sellesse pilve mattub, ei osata veel täpselt määratleda. Aga lootust annab prognoos, et maakera jõuab sellesse alles oma 20-50 tuhande aasta pärast, nii et on veel piisavalt aega, et need välja uurida ja vastavad meetmed võtta.

Vaadatud 796 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi