Male MM-tiitlimatš Spasski-Fischer 1972: venelaste kahtlustatud elektroonikaseadme asemel oli laevalgustis kaks surnud kärbest

13.05.2018 23:15
Gert Liivamäe
Kommentaarid
1
Foto:

Bobby Fischer oli 1960-1970. aastate malegeenius, kes 1972. aastal tuli male maailmameistriks võiduga senise maailmameistri, Nõukogude maletaja Boris Spasski üle.

Spasski emigreerus hiljem Prantsusmaale, aga sel ajal oli ta osa Nõukogude süsteemist, sellele süsteemile oli aastakümneid kuulunud male maailmameistri tiitel ja riigi juhtkond pidas seda ülitähtsaks.
Frank Brady kirjeldab raamatus „Lõppmäng“ Bobby Fischeri silmipimestavat tõusu malemaailma tippu ja hilisemat langemist hullumeelsuse piirile.
1972. aastal Islandi pealinnas Reykjavikis, kus Fischer tuli maailmameistriks, organiseerisid Nõukogude maletegelased Spasski kaotusseisus nii koomilise skandaali, et tänapäeval on seda raske uskuda.
Pärast kahekümnendat partiid oli seis 11½:8½ Fischeri kasuks. Tal oli vaja saada järelejäänud neljast partiist kõigest kaks viiki või üks võit, et tiitel võita.
Frank Brady kirjutab: „Veidi enne matši viimase nädala algust tegi Nõukogude delegatsioon pika ja naeruväärse avalduse, milles süüdistatakse, et Fischer võib „mõjutada” maailmameistri mängu mingite „keemiliste ainete, kui mitte elektrooniliste vahenditega”. Uskumatu, aga Reykjavíki politsei ja Islandi teadlased asusidki asja uurima. Spasski tool vaadati üle, kontrolliti röntgenikiirtega ja isegi analüüsiti lavaruumi õhku. Vaatepilt, kuidas turske politseinik longib tühja kilekotiga mööda lava, et koguda õhku, oli otsekui kaader Chaplini komöödiast. Spasski toolist leiti üks asi, mida polnud Fischeri muidu täpselt samasuguses toolis. Paraku osutus see salarelv täiteaine puntraks, mis oli sinna pandud tootmise käigus. Fischer puhkes laginal naerma, kui sai kõigest sellest kuulda, ja tähendas, et ta oleks oodanud venelastelt teistsugust taktikat.
Venelased nõudsid ka, et lava kohale paigutatud valgustusseadmed tuleb lahti võtta ja vaadata, kas sinna pole peidetud elektroonikaseadet, mis võib Spasski mängu mõjutada. Kui üks politseinik asus kerakujulist valgustit lahti kruvima, hüüdis ta redelilt alla, et seal sees ongi midagi. Nii venelased kui ka ameeriklased jooksid redeli alla kokku, kui politseinik oma saagiga alla ronis: „Kaks surnud kärbest!”
Vahejuhtum sai kuulsusetu lõpu ja oli selge, et nõukogulased, kes on jahmunud „oma” tiitli võimalikust kaotsiminekust, otsivad mingitki õigustust, mis vähendaks Bobby saavutuse suurust.“
Kuna Fischer kogus 21. partii võiduga 12,5 punkti ja Spasskil oli 8,5 punkti, polnud kolme viimast partiid enam vaja mängida ja Fischer tuli maailmameistriks.

Vaadatud 1468 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
meenutaja

Paul Keres saavutas Fischeri vastu 3 võitu ja 3 viiki ning kaotas 4 partiid.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi