Nõelravi teeb imesid

19.03.2020 11:10
Müstilised lood
Kommentaarid
0
Foto:

"Arstiteadus on nii lai, et ruumi jätkub erinevate suundade esindajatele. Inimesed on erinevad, ühele sobib paremini üks, teisele teine lähenemine," ütleb Neidan nõelravi arst Erki Ennok.

Nagu Hiina meditsiinil üldse, suhtutakse haigusesse kui tasakaalutusse ja eesmärk on panna keha ennast ise tervendama ning tasakaalu viima. Nõelravi ehk akupunktuur kuulub Eestis taastusravi alla ja seda on lubatud praktiseerida ainult erialase koolituse läbinud arstidel.
Nõelravi pärineb Vana-Hiinast. Nõelravi on nii vana ravimeetod, et selle algus on ebaselge. Varem arvati, et nõelravi sai alguse ja arenes järk-järgult välja Hiina Neoliitilises ajastus (8000-3500 eKr). Alates 1960ndatest aastatest väljakaevatud arheoloogiliste reliktide põhjal võib kinnitada, et nõelravi ei ole nii vana kui seda tavaliselt arvatakse. Pigem kerkis nõelravi esile umbes 2100-2300 aastat tagasi küllaltki järsku ning arenes välja kiiresti.

Millest tekkis arstil vajadus oma töös nõelu kasutada? Kas tabletist ei piisa?
Minus tekkis huvi nõelravi vastu 80ndate algul, kui ilmus Aino Perviku raamat “Arabella mereröövli tütar”, kus see kuulus merehätta jäänud hea ränduri Hassani oskuste hulka. Huvi realiseerus 90ndate lõpus, kui leidsin Tallinna Meditsiiniraamatukogust kogemata Elina Hytösen raamatu “Draakoni raviteadus”, edasi viis tee juba Tradistioonilise Hiina meditsiini kooli Soomes Porvos, kus luges ka Elina loenguid.
Arstiteadus on nii lai, et ruumi jätkub erinevate suundade esindajatele. Inimesed on erinevad, ühele sobib paremini üks, teisele teine lähenemine. Akupunktuuri oma töös kasutavaid arste on nii Eestis, Soomes kui ka mujal palju. Minu Soome töökohas kasutavad peale minu akupunktuuri veel kaks arsti oma igapäevatöös.

Millest üldse inimestel haigused tekivad?
Hiina meditsiinis on kasutusel vanem Zang fu, ehk elunditeooria, mis põhineb yin-yang teoorial ja käsitleb siseelundite talitlusviise, omavahelisi suhteid ja suhteid algainetega ja veidi uuem 5 elemendi (Tuli, Maa, Õhk, Vesi, Metall) teooria. “Ei ole maa peal midagi, mis pole seotud viie elemendiga, inimene pole siin erandiks” (hiina meditsiini klassik Neijing Lingshu)
Inimkeha on tervik, kui organismi talitlemine on harmooniline, on inimene terve. Haigus tähendab hiina meditsiini järgi, et organismi sisemine tasakaal on rikutud. Inimesi teevad haigeks sisemised ja välimised tegurid. Sisemistest on tähtsaimad emotsioonid, ebaadekvaatsed tunded, mis püsivad kauem, kui on loomulik ja segavad ainevahetuse loomulikku kulgu. Neid on seitse: Raev, Rõõm, Mure, Liigne mõtlemine, Kurbus, Hirm ja Ehmatus. Välised põhjused ründavad meid väljastpoolt, neid on kuus ja need on seotud ilmastikunähtustega: tuul, külm, kuumus, suvekuumus, niiskus ja kuivus. Lisaks nendele võivad hiina meditsiini järgi haigusi tekitada pärilikkus, ülekoormus, vale toitumine, mürgid, trauma ja epidemiaalne faktor, ehk nakkushaigused.

Mida saab nõelraviga parandada?
Nõelraviga saame kehal olevate aktiivsete punktide kaudu mõjutada kehaosade ja elundite tööd, taastada nende harmoonia, parandada kehaosade ainevahetust, blokeerida valu, stimuleerida või rahustada närvisüsteemi. Täpset nõelravi toimemehhanismi ei ole siiani õnnestunud seletada vaatamata püüdlustele.
Inimeste paranemine võib olla müstiliselt kiire, oma kogemustest on ühe nõelapistega õnnestunud ära kaotada patsienti kolmkümmend aastat vaevanud põlvevalu, või paari seansiga on kadunud kolleegi aastaid kestnud ravimitele mittereageerivad kõhuvalud. Tavaliselt võtab veavuste vähenemine ikka rohkem aega, kui paari seansiga veel tulemust näha pole, ei maksa meelt heita. Või nagu üks minu õpetajatest ikka ei väsi toonitamast, et Konfutsius ravis ühte oma sõpra kolm aastat iga päev, enne kui jõudis soovitud tulemuseni.

Kas see on ohutu viis ravimiseks? On ka mingeid kõrvalmõjusid ja vastunõidustusi?
Nõelravi on suhteliselt ohutu inimese anatoomiat tundva inimese poolt läbi viiduna. Vastunäidustuseks võib olla hirm, aga seda võib vähendada, kui alustada raviga ettevaatlikult. Inimesed võivad olla ka väga tundlikud, sellepärast on minestamise vältimiseks ohutum läbi viia nõelraviseanss lamavale patsiendile.
Muid vastunäidustusi pole. Raseduse puhul tuleb olla ettevaatlik ja vältida teatuid punkte, mis võivad sünnitust esile kutsuda.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 2017 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi