Nutmine on tegelikult kasulik

11.03.2019 21:20
Marta Roosipuu
Kommentaarid
0
Foto:

Kunagi oli rahvasuus liikvel, kas laulust või pärimusest pärit fraas: „Oh, nutke siis, naised on nutul see päästev võim.”

Kuid selgub, et on olukordi, milles nutmisest on kasu igaühele soost sõltumatult. Veebisait Dailyvibes on kogunud kokku viis näidet sellest, kuidas nutmine, mida sageli ühiskonnas taunima kiputakse ning nõrkuse märgiks loetakse, on tegelikult midagi hoopis muud, kui halvustajad arvavad. Lausa vastupidi – nutust negatiivselt mõeldes ollakse selle tegelikust eesmärgist täiesti valesti aru saanud.
Nutmine on kõigest üks alternatiivne viis oma negatiivseid emotsioone valla päästa ning seega on tegemist võimsa ja siseilma puhastava toiminguga. Kuigi nutt ei peaks siiski olema esmane meetod, mida stressi ja negatiivsusega toimetulekuks kasutada, ei tohiks seda ka alla suruda, kui see juba kord on valla puhkenud. Kuigi tuleb nentida, et tänapäeval nõuab nutmine kindlasti juba iseenesest erakordset vaprust.

1. Sa vaatad oma emotsioonidele ausalt näkku
Nutmine on oma emotsioonide siiras väljendamine, see, kuidas sa nutad on kontrollimatu, tegemist on vahetu väljendusega. Sa oled teele kerkinud probleemid omaks võtnud ning need on su meele kurvaks teinud. Või siis ka oled sa emotsioone alla surunud, jätnud nad tähelepanu ja lugupidamiseta ning nüüd on kõik seni allasurutu korraga paisu tagant valla pääsenud.
Lase aga pisarail auga voolata, kui see kõik allasurutuna su sisse jääks, siis hakkaks see lõppkokkuvõttes su tervist kahjustama.

2. Teiste inimeste arvamus ei häiri sind
Nutmine on ehe viis oma tundeid välja näidata. Enamik inimesi keeldub end niivõrd haavatavaina näitamast ning pigem surutakse tunded alla. Kui saad aru, kui olulised su pisarad tegelikult on, lased sa neil ka vabalt voolata. Inimesed reageerivad sellisele väljendumisele erinevalt. Ilmselgelt on sellistel hetkedel sinu elus niigi piisavalt pingeid ja seega ei hakka sa end veel lisaks koormama sellega, et muretseda, mida kõik teised sinust arvata võiksid.

3. Nutmine leevendab stressi ja vabastab kogunenud emotsioone
See on peaaegu sama efektiivne pingemaandusviis kui seks, mis eemaldab negatiivsed tunded ning sisendab positiivsust. Oma tundeid ignoreerides on ka asjatu loota, et enesetunne paraneks. Nüüd aga, sa mitte ainult ei saa paremini aru, kuidas sa end tunned, vaid sa oled ka valmis leidma üles põhjuse, mis sind sellise enesetunde tekkimisele viis. Kui emotsioone on kas ülepeakäivalt palju või on tegemist eriti tugevate tunnetega, siis on vahel ka neist ja nende algupärast arusaamine raskendatud, kuid siin peaks abiks olema vaikne mõtisklus pärast seda, kui suurem puhang on vaibunud.

4. Pisarate valamine üldiselt parandab enesetunnet
Kui sa mitte kunagi oma negatiivseid emotsioone enesest vabaks ei lase, siis kipuvad need kuhjuma ning lisaks meele ja psüühikaprobleemidele võivad need lõpuks hakata lõhkuma ka sinu kehalist tervist.
Loomulikult on rõõmus meel ja naer ajast aega tõhusaks tunnistatud tervenemisviis, mis aitavad ergutada ainevahetust ja toetavad immuunsust, kuid ega ilma asjata ei räägita ka nutu hingepuhastavast toimest. Silmad on hinge peegel, seega lase puhastavail pisarail peegelpilt vahel räämast puhtaks uhtuda!

5. Oma eeskujuga innustad sa ka teisi siirusele
Paljudel täiskasvanutel on raskusi sellega, et üleüldse lasta endil nutma puhkeda – sotsiaalsed stigmad ei sea nutjaid just heasse valgusse. Ning soov ebaõiglasest hinnangust hoiduda sunnib paljusid oma kommunikatsiooni karmilt kammitsema. Kui pisarad on juba kord valla pääsenud, siis on väga raske neid tagasi sundida, seega teevad paljud inimesed kõikvõimaliku, et vältida nutma puhkemist. Ning see tähendab topelt energiakulu – esiteks, kulub suur hulk jõudu emotsioonide lämmatamisele ning teiseks kulub teist sama palju aktsepteeritavama väljendusviisi esilemanamiseks. Sellega raiskame me oma elujõudu, mida võinuks millekski muuks, hoopis produktiivsemaks kasutada.
Kui inimesed näevad sinu siirust ja saavad aru, kuidas sa oma emotsioonidega vahetumas kontaktis olemisest kasu lõikad, inspireerib sinu siirus ja vaprus ka neid end rohkem avama. Ja see aitab neil hakata end väljendama viisidel, mis on neile seni üpriski võõraiks jäänud. Sellisel juhul tuleb sul nende haavatavust austada ja neile kinnitada, et sa ei hakka nende avanemishetke nende kahjuks kasutama, vaid neil on igati turvaline sulle oma tegelikke tundeid näidata.

Vaadatud 1088 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi