Uudne biofeedback teraapia: negatiivsed mõttemustrid arvutiekraanil

06.01.2022 13:10
Kaire Kenk–Jokinen
Kommentaarid
1
Foto:

Biofeedback teraapia on nii täiskasvanuid kui lapsi negatiivsetest ja piiravatest mõttemustritest vabastav meetod, mida praktiseeritakse Eestis juba neljandat aastat.

"See on inimese vaimset tervist ja heaolu toetav teraapia. Paljud kliinilised uuringud on näidanud, et Biofeedback teraapia on efektiivne paljude erinevate murede korral, ütlevad Lifekeskuse terapeudid Angelika Randjärv ja Ülle Toomeoja.
"Alates ärevushäiretest, paanikahoogudest, aktiivsus– ja tähelepanuhäirest (ATH), Tourette´i sündroomist kuni pingetest tuleneva peavalu ja unetuseni välja. See teraapia on väga hea tugiteraapia stressist ja pingetest tulenevate tervisemurede korral," lisab Angelika. Biofeedback teraapia kohta on tema sõnul kõige õigem väljend ”teraapialiik” või ”terapeutiline lähenemine”.
Biofeedback teraapia on üks võimalikest teraapia liikidest, kuid oma olemuselt teistsugune kui klassikaline verbaalne psühho­teraapia. Lifekeskuse poolt pakutavas Biofeedback teraapias klient nimelt ei pea endast rääkima, vaid terapeut räägib kliendist, kasutades spetsiaalsest seadmest saadud andmeid.
Biofeedback teraapia on teaduspõhine ning Kanada ja Ameerika ravikindlustused on võtnud Biofeedback teraapia oma teenuste nimekirja. See tähendab, et ­Kanada ja Ameerika suuremad ravikindlustusfirmad kompenseerivad patsientidele Biofeedback teraapia ravikulud.
Kliinilised uuringud on välja toodud Rahvusvahelise meditsiiniraamatukogu (Pubmed ehk biomeditsiini ja bioteaduste uuringute allikas) poolt. Seisuga 14/11/2021 on tehtud 15 837 uuringut.
Mida Biofeedback teraapiaseanss endast kujutab? Spetsiaalne L.I.F.E. seade mõõdab inimese pingeid ja stressinäitajaid heli, valguse ja värvidega ehk madal­sagedustega. Seade kuvab ekraanil tema sundmõtteid, kinnisideid, negatiivseid mõtte– ja käitumismustreid. Terapeut saab selle teabe oma arvutiekraanile kirjelduste, arvude ja protsentidena. Biofeedback teraapia erineb klassikalisest psühhoteraapiast. Lifekeskuse poolt pakutavas Biofeedback teraapias ei ole terapeudil vajadust küsida küsimusi ega kaardistada minevikus juhtunut.
Terapeut kirjeldab L.I.F.E seadmega sünteesitud info põhjal vastuvõtule tulnud inimesele, millised stressinäitajad tekitavad temas pingeid ja takistavad elus edukalt edasi liikumist.

Leevendab ületöötanud inimeste tervisehädasid
Lifekeskuse biofeedback teraapiat L.I.F.E. seadme abil ei saa võrrelda teiste maailmas praktiseeritavate biofeedback teraapiatega."Lifekeskus on spetsialiseerunud negatiivsete ja piiravate mõttemustrite vabastamisele biofeedback teraapia abil. Hetkel sellist biofeedback teraapia lähenemist Eestis mujale ei ole," ütlevad Ülle ja Angelika.
"Polegi oluline, kas klient teadvustab stressi ja pingetega seotud blokeeringute põhjuseid või mitte. Biofeedback teraapia on toetav tera­peutiline sekkumine, kus vastupidiselt enamikele teraapia meetoditele räägib terapeut kliendist, mitte klient iseendast. Selles teraapias on võimalik ühtegi küsimust esitamata leida üles inimese sundmõtted, kinnisideed ning negatiivsed mõtte– ja käitumismustrid. Eesmärk on taastada tasakaal ning kõrvaldada blokeeringud," selgitab Angelika.
Kuidas terapeut seda teeb? Kas klient teadvustab endale seansi ajal, millised negatiivsed mõtte– ja käitumismustrid teda häirivad? "Terapeut on koolitatud üles leidma kliendi suuremad stressid ja pinged L.I.F.E. seadme abil. Teraapia käigus terapeut ütleb kliendile tema stressinäitajad ja pinged." Selle käigus enamasti inimesed teadvustavad endale, millised negatiivsed mõtte– ja käitumismustrid ning piirangud on neid elus saatnud ja stressi tekitanud. Paraku pole pingete tasakaalustamiseks vajalike seansside arvu ühegi inimese puhul võimalik ette määrata. Kõik sõltub kliendi seisundist ja enesetundest, mida ta taotleb.
Enamus kliente märkab kohe peale esimest seanssi teraapia mõju: sundmõtted ja meeled on vaigistatud ning tuntakse sisemist rahu. Samuti on inimesed täheldanud peale esimest seanssi tunduvalt paremat enesekontrolli.
Millised need stressinäitajad ühel keskmisel eestlasel on? "Inimesed on enese suhtes väga kriitilised. Seetõttu tunnevadki nad pidevalt lähedaste ja kaasinimeste ees süütunnet, et nad pole piisavalt head. Palju esineb ka vaimset kurnatust, ärevust ja muretsemist. Inimestel on erinevad hirmud, sealhulgas surmahirm, hirm hakkama saamise ja tuleviku ees. Tuntakse end ohvrina ja väärtusetuna ning raskusi on ka andestamisel. Mõjutavad ka varasemas elus läbielatud šokid ja traumad," selgitavad terapeudid.
"Pärast seansse ei teki inimestel enam traumaatilisi sündmusi meenutades emotsionaalseid pingeid ega sundmõtteid. Juhul, kui meenutatakse läbielatud traumasid, siis need on justkui filmid, mis on kinos nähtud, kuid ilma emotsionaalsete pingeteta. Samuti ei käivitu enam erinevad tunded – hirmud, ärevus, paanika, viha, kurbus, pettumus, ohvritunne, hüljatusetunne kui kuuldakse, nähakse, loetakse või puututakse mingil muul kokku kogetud traumadega assotseeruva infoga," lisavad nad.
Lisaks Biofeedback programmile kasutatakse teraapias ka L.I.F.E. seadmes olevat Neurofeedbacki (neurotagasiside) ehk EEG biofeedback programmi, et tagada patsiendile kiiremad ja efektiivsemad tulemused.
Neurofeedback toetab aju kognitiivsete võimete parandamist. Näiteks parandab vaimset võimekust, inimese oskusi erinevat infot (tekst, numbrid, ruumilised objektid jne) lugeda ja mõista. Olemasolevate teadmistega seostada, meelde jätta ja kasutada. Samuti aitab tasakaalustada ajupoolkerasid ja ajulained. Neurofeedbacki programmi kasutatakse ühe seansi ajal Biofeedbackiga samaaegselt. "Kombineerime neid kahte teraapiat, saades nii paremaid ja kiiremaid tulemusi," nendivad terapeudid.
Biofeedback teraapia on heaks tugiteraapiaks paljude erinevate stressist ja pingetest põhjustatud elukvaliteeti vähendavate murede korral. Biofeedback toetab emotsionaalset tasakaalu ja stabiilsust ning aitab hoida positiivset meeleolu. See teraapia on heaks meetodiks ka stressist ja pingetest tekkinud unetuse korral. Niisamuti peavalu ja migreeni korral, mis on seotud pingete, stressi ja vaimse kurnatusega.
Biofeedback terapeudid töötavad ka inimestega, kelle elus on toimunud tema jaoks traumaatiline ning ehmatav sündmus, kes on kogenud tugevat traumat, šokki. Näiteks lähedase inimese surma, ootamatult mõnda raskesse haigusesse haigestunud, sattunud õnnetusse. Aga niisama traumeerivalt võib inimesele mõjuda ka töökoha kaotus või elukohast ilma jäämine. "Oleme töötanud ka inimestega, kes on üle elanud valulise lahkumineku. Leevendanud nende lahutusega kaasnevat hüljatuse tunnet ja südamevalu, pettumust, süütunnet, viha. Aga meie poole on pöördunud ka läbipõlemise äärel tippspetsialistid ja ettevõtjad. Oleme aidanud neil leida tasakaalu leida, lõdvestuda, mobiliseerinud neid probleemidele ja konfliktidele lahendusi leidma," nendib Ülle.

Abi juba kolme seansi järel
Miks mõnikord tekib teraapiaseansi ajal või peale seda unisus? "Kuna teraapiaseansi ajal vabastatakse pingeid, siis pärast pingete vabastamist tekib pingelangus. Selle tulemusel võib klient tunda unisust ja väsimust. See on sarnane pingutust nõudva olukorra, näiteks eksami järel. Suuremate ja pikaajaliste pingete vabanemisel võib väsimust tunda paar päeva. Mina soovitan sel päeval minna võimalusel varem magama, et välja puhata," ütleb terapeut.
Teraapiaseansside arv sõltub konkreetsest inimesest ning tema soovitud tulemusest. Täpsemalt oleneb see kliendi elu häirivate aspektide kestvusest ja ulatusest. Pikaaegselt kestnud emotsionaalsed pinged/stress, ärevushäire ja masendus või lapsepõlves kogetud negatiivsed tunded on tekitanud väga tugevaid negatiivseid mõttemustreid ja uskumusi.
Nende stressinäitajate tasakaalustamine võtab kauem aega, sest sellisel juhul on ka rohkem erinevaid kihte, mis vajavad tasakaalustamist. Lühiaegselt kestnud emotsionaalsete pingete ja stressi, ärevushäire ja masenduse korral on piisanud ka ühest kuni kahest seansist.
"Suurem osa meie kliente märkab kohe peale esimest seanssi teraapia mõju. Teisel teraapiaseansil testib terapeut uuesti esimesel seansil ilmsikstulnud suuremaid stressoreid ja vajadusel tasakaalustab need. Stressinäitajad, mis on uuesti vahepealsel perioodil tasakaalust välja läinud, annavad terapeudile ideid ja vihjeid, mida lisaks testida. Mida suuremad on olnud viimaste aastate jooksul läbi elatud traumad inimese elus, seda märgatavamad positiivsed muutused avalduvad eelkõige peale teist seanssi," nendivad terapeudid. "Paljud patsiendid märkavad, et kasvab heaolutunne ja elurõõm. Neil on rohkem tahtejõudu, tegutsemisindu ja entusiasmi, et tuua oma ellu häid muudatusi. Mõnel inimesel võivad need positiivsed emotsioonid avalduda hoopis peale kolmandat seanssi, kõik oleneb konkreetsest inimesest ja tema mõttemustritest ning nende ulatusest."
Suurema stressi ja ka läbielatud traumade ning šokkide korral on saadud häid tulemusi eelkõige peale kolmandat seanssi. Siis ei käivitu enam erinevad hirmud, kui kuuldakse, nähakse, loetakse või puututakse mingil muul kokku kogetud traumadega assotseeruva infoga. "Parima tulemuse saavutamiseks soovitangi läbida minimaalselt kolm seanssi. Kahe seansi vahele võiks jääda kolm kuni kuus nädalat," ütleb Ülle.
Seda teraapiat praktiseeriti seni vaid Tallinnas. "Alates 2021. aasta novembrist võtame vastu ka Kuressaares ehk ka seal on nüüdsest meie filiaal," selgitab Angelika.

Vaadatud 2717 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Marika Beek

Tundub väga hea võimalusena oma sundmõtetest ja hirmudest vabaks saada. Kuidas saada sellele teraapiale Tallinnas?

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi