Venemaa järves ilmutas end Loch Nessi koletis

11.10.2017 21:25
Allan Espenberg
Kommentaarid
0
Foto:

Kui varem peeti Venemaa keskosas asuvat suhteliselt pisikest Hanto järve lihtsalt solgiauguks, sest see on katastroofiliselt roiskunud, siis juunis 2017 kerkis see ufoloogide vaatevälja, sest päevavalgele ilmusid fotod mingist müstilisest koletisest, kes pidavat elutsema järves.

Hanto järv on täielikult saastunud
Venemaal Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas suurte naftamaardlate lähistel asub Nojabrski linn, mis asutati 1976. aastal. Tollal hakati kasutusele võtma naftamaardlaid ja oli vaja rohkesti töökäsi. Saabunud inimestele aga oli omakorda vaja ehitada elumaju. Linnaõigused sai Nojabrsk 1982. aastal. Kui tol ajal elas linnas umbes 25 000 inimest, siis 2017. aastal oli linnaelanikke umbes 107 000.
Nojabrski lähedal asub mitu järve ja jõge, kuid linna piiridesse jääb ainult Hanto järv. Handi keeles pidavat „hanto” tähendama nartajärve. See järv asub linna kirdeosas ja kujutab endast mageveejärve, millest voolab välja üks jõgi ja sisse kaks nimetut oja. Järve ümbritsevad liivased nõlvad, männimetsad ja sood. Järve kaldal asub sanatoorium Ozjornõi ning 2015. aastal avati seal ka laste ja noorte vaimse ja moraalse arengu piirkonnakeskus.
Kuigi Nojabrski linna enda ökoloogiline olukord on enam-vähem rahuldav, siis kõige rohkem tuntakse muret Hanto järve seisundi pärast, kuna see on muutunud katastroofiliseks.
Mõni aeg tagasi rajati järve kaldale kunstlik plaaž ja Hanto sai linlastele puhkuse veetmise armastatud paigaks. Kuid praegu on vesi järves väga roiskunud ja räpane ning selles suplemine on alates 2001. aastast keelatud. Järve põhiliseks saastajaks on järve lõunaossa suubuv oja, mis läbib enne järveni jõudmist kaht garaažikompleksi ja mida reostavad autoomanikud. Üleujutuse ajal jõuab järve veel ka kanalisatsioonivesi.
Vesi on järves sedavõrd saastunud, et see pidi olema inimestele lausa eluohtlik. Sellele vaatamata on kirik raiunud kolmekuningapäeva paiku järvejäässe augu, kuhu sukeldub kümme protsenti Nojabrski elanikest. Enamus nendest polevat haigestunud, vähemalt mitte koheselt.

Tervisejooksja kohtus ­müstilise olendiga
26. juunil 2017 pani Nojabrski linna elanik Dmitri Kim sotsiaalvõrgustikku Vkontakte üles fotod, mis ta oli teinud samal päeval Hanto järve ääres.
Mees oli tegemas järve kaldal hommikujooksu, kui märkas järves kuju, mis sarnanes ülisuure luigega. „Hommikust tervisejooksu tehes nägin täna kummalist asja. Äkki keegi oskab öelda, mis või kes see on?” küsis Kim netikasutajatelt.
Fotodel on näha, kuidas järvest küünitab end välja mingisugune olend, mis meenutab vägagi Šotimaal Loch Nessi järves elutsevat koletist. Pildid on üsna hea kvaliteediga ning neil on näha veidra looma pead ja küüru.
Dmitri Kim rääkis oma avastuse kohta järgmist: „See asi asus keset järve. See oli midagi valget, mis järveveest välja ulatus, näiteks kellegi pea. Mul polnud võimalust järvele ujuda. Kui ausalt, siis meenutas see Loch Nessi, kuigi ma mõistan, et see pole võimalik.”
Ühes teises intervjuus rääkis fotode autor Kim aga järgmist: „Ma saan suurepäraselt aru, et see on võimatu, kuid siluett oli väga sarnane Loch Nessi koletisega. Võimalik, et see oli mingi prügi või midagi muud. See püsis ühe koha peal, ei liikunud. Ma koukisin välja telefoni ja tegin mõned fotod, aga sel ajal, kui ma kontrollisin, kas pildid ikka välja tulid, siluett kadus.”
Ajalehe Komsomolskaja Pravda ajakirjanik võttis juuni lõpus ühendust fotode autori Dmitri Kimiga, et saada temalt rohkem infot piltide kohta. Parasjagu Bulgaarias viibinud mees jutustas ajalehele: „Kui nägin seda „miskit”, haarasin kohe nutitelefoni, et see jäädvustada ja aru saada, ega ma seda unes ei näinud. Tegin kolm fotot ja siis hakkasin kontrollima, kas need tulid välja. Kui hetke pärast tõstsin uuesti pea, siis polnud seda „miskit” enam minu nägemisulatuses. Ma jätkasin jooksmist, aga kui ma koju jõudsin, siis laadisin fotod üles internetti, lootuses, et võib-olla oskab keegi minu poolt nähtut selgitada. See tekitas minus suurt huvi, kuid ma ei hakanud end üles keerama, sest arvasin, et mõni inimene oskab seda nähtust ikka selgitada. Hirmu ma ei tundnud, sest objekt seisis ühe koha peal. Varem pole ma sarnast siluetti näinud Nojabrski linnas ja pole ka midagi sellist kuulnud.”
Kuigi paljud linlased suhtusid koletise piltidesse ükskõikselt, pani äkitselt end ilmutanud monstrum sotsiaalmeedia kihama ning neti­kasutajad ja Nojabrski linna elanikud asusid aktiivselt arutlema selle olendi päritolu üle. Imelik objekt nimetati koheselt Hanto koletiseks või hellitavalt Hantošaks.

Koletise vastu tunti huvi ka välismaal
Siiski ei usu paljud inimesed, et fotol nähtav asi kujutab midagi üleloomulikku. Nii on välja käidud, et tegu võib olla tuulega järvele kantud piknikutelgiga. Samuti pole võimatu, et järvel võis ringi ujuda mingi muu prügihunnik.
Pole välistatud, et see võis olla ka luik, kuid seejuures ülisuur ja hästi rammus ning hästi pika kaelaga. „Võib olla oli see geneetiliselt muundatud luik,” arvas Kim ise, sest tema sõnutsi olevat legendide kohaselt järvel kunagi pesitsenud luiged, kuid normaalse linnuga polevat tema nähtud siluett küll sarnanenud.
„Asi on minevikus. See järv on üldse väga segase ja iidse ajalooga. Juba ammustest aegadest on järve kaldalt leitud surnuks näritud loomi. Ka järvepõhi on seal kusagil suurtes kaugustes, seda pole võimalik kätte saada,” kirjutas üks netikasutaja. Teine võrgustiku anonüümne kasutaja teatas, et kõiges on süüdi globaalne soojenemine.
Mõne kommenteerija arvates võis tegu olla vigastatud või moondunud mereloomaga, kes oli muteerunud või muutunud suureks ja võikaks järve saastatuse tõttu. Kuna kohalikud kompaniid suunavad oma heitveed järve, siis on see suurepärane keskkond monstrumite tekkeks. Veel paisati sotsiaalmeediasse versioon, et fotodel on näkk. Üks aga kirjutas, et tundmatuks ja mõistatuslikuks olendiks võib olla pigem külaline Alaskalt kui Loch Nessi järvest: „Šotimaalt on meieni pikem maa kui Alaskalt.”
Ajakirjanduses rõhutati, et loogiliselt arutledes tuleb silmas pidada, et Šotimaa ja Nojabrski linn asuvad enam-vähem ühel geograafilisel laiusel, mistõttu võiks oletada, et Hanto järves elab Loch Nessi koletise kaksikvend.
Hanto koletis pakkus huvi ka välismaa meediale ning paljud kollased, aga ka autoriteetsed ajalehed avaldasid Dmitri Kimi fotosid, seejuures tehes omapoolseid oletusi selle kohta, mida piltidel võiks olla kujutatud. Briti ajaleht The Daily Mail pani Hanto müütilisele koletisele ka omapoolse nime: nende meelest võiks see olla Suusa-Nessie (Ness-ski). Teatavasti on Loch Nessi järves elava olendi nimeks Nessie. Inglaste seisukoha järgi asub Nojabrski linn põhjas, mis tähendab, et seal paugub pakane ja kõik inimesed suusatavad.
Selliseid inimesi, kes usuvad Hanto koletise olemasollu, on ülivähe. Ometi pole teada, mille suutis Nojabrski linna elanik fotodele jäädvustada. Samas pole välistatud võimalus, et tegu võib olla pettusega, mistõttu käis ka diskussioon piltide usaldatavuse üle.
Hanto järv on tuntud veel ka ühe tõsisema anomaalia tõttu. Juba paljude aastate jooksul on järvevesi talviti kristalselt puhas, aga suviti äärmiselt saastunud. Teadlased laiutavad käsi ja ei oska midagi tarka selle kohta öelda.

Vaadatud 1788 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi